Wywiady

Rafał Bryndal – dziennikarz, satyryk, twórca niezliczonej ilości tekstów, w tym felietonów, scenariuszy czy nawet sztuk teatralnych. Przez wiele lat związany z Radiem Zet, założyciel zespołów kabaretowych i muzycznych. Ma nawet na koncie gościnne role w serialach: w „Niani” oraz „39 i pół”.

1. Trzy ostatnio oglądane seriale?

„Manhunt: Unabomber”, „Suits”, „The Crown”.

Suits, Netflix, Amazon, serial, W garniturach

„Suits”, Canal+ Seriale, Netflix, Amazon


2. Gdy oglądasz zagraniczne produkcje, wybierasz lektora czy napisy?

Bez względu na język wybieram napisy. Nie lubię, gdy lektor zagłusza głosy aktorów. Uwielbiam wsłuchiwać się w intonację słów wypowiadanych na ekranie. To jest przecież podstawa aktorskiego rzemiosła. Odpowiednie wypowiadanie każdej kwestii i dostosowanie do tego jak najbardziej przekonującego brzmienia. Poza tym, jeśli chodzi o seriale w języku angielskim, zawsze mam złudną nadzieję, że gdy będę dużo słuchać oryginalnych wersji, to może w końcu poprawię swój akcent. Nie przynosi to do tej pory jakichś olśniewających efektów. Dalej, gdy mówię po angielsku, rozumieją mnie jedynie ci, którzy wystarczająco dużo wypili. Pocieszające jest, że czasami udaje się wyłapać nieznany idiom albo zapamiętać jakieś szczególne przekleństwo.


3. Gdybyś miał taką możliwość, jaką historię/książkę/wydarzenie zekranizowałbyś w formie serialu?

Nie lubię, gdy moje ulubione książki są ekranizowane. Nigdy nie chodzę na filmy nakręcone na podstawie moich lektur. Nie chcę zaburzać swojej wyobraźni, która podsuwa mi oryginalne obrazy podczas czytania. Konfrontacja tego z tym, co wymyślił reżyser, prawie zawsze kończy się porażką. Tylko raz interpretacja ulubionej książki przerosła moje wyobrażenia. To był „Lot nad kukułczym gniazdem”. Film był równie dobry jak książka, ale główna w tym zasługa Jacka Nicholsona. Kiedy czytałem świetną książkę „Limonow”, myślałem, że dobry byłby z tego serial. Nie tylko ja tak kombinowałem, bo kilka dni temu dowiedziałem się, że Paweł Pawlikowski nakręci na jej podstawie film. Jeśli chodzi o historię, to pomyślałem, że dojście do władzy Jarosława Kaczyńskiego byłoby świetną polityczno-obyczajową opowieścią o układach wśród rządzących elit. Mógłby to być serial na miarę „House of Cards”. Po przeczytaniu ostatnio książki „Nieprzysiadalność”, czyli wywiadu rzeki z Marcinem Świetlickim, pomyślałem, że na podstawie jego losów mógłby powstać piękny serial. Każdy odcinek zaczynałby się od wiersza mojego ulubionego poety, a potem byłoby już samo życie.


4. Który serial przekształciłbyś w film i na odwrót, który film w serial i dlaczego?

Niektóre seriale są tak słabe, że można by je zawrzeć w filmie krótkometrażowym. Nie chcę się nad nimi pastwić. Film, który mógłby być interesującym serialem, to arcydzieło Francisa Coppoli „Czas Apokalipsy”. Z kolei serial „Narcos” mógłby być świetnym filmem.

Narcos, Netflix, serial

„Narcos”, Netflix


5. Czy spośród seriali, które oglądałeś w młodości/dzieciństwie, potrafisz wybrać taki, który mógłby spodobać się dzisiejszym nastolatkom?

„Święty” („The Saint”) z Rogerem Moore’em miałby chyba szansę zebrać przychylne komentarze. No i czeski film dla dzieci „Arabela” – ciągle wart obejrzenia przez wszystkich. Absurdalne skojarzenia i odjazdowe historie mogłyby być i dziś dobrze przyjęte przez szeroką publiczność.


6. Które seriale szczególnie dobrze wspominasz?

Był taki serial „Ivanhoe”. Na początku jeden koleś krzyczał nazwisko tego zacnego rycerza i wszyscy rzucali robotę, by iść za tym całym Ivanhoe. Zawsze mnie to intrygowało, co musi mieć w sobie ten rycerz, że oni tak za nim łażą. Potem był „Randall i duch Hopkirka” („Randall and Hopkirk (Deceased)”). Pamiętam ten serial, bo w szkole zaczęli mnie wtedy nazywać Randall. Dla wielu to brzmiało podobnie – Bryndal i Randall. Ciągle lubię oglądać serial „Colombo”. Znam wszystkie odcinki prawie na pamięć, ale zawsze sprawia mi niesamowitą frajdę oglądanie w akcji sympatycznego porucznika, granego przez Petera Falka. Mistrzostwem świata, jeśli chodzi o krótki komediowy serial, jest „Fawlty Towers”, czyli „Hotel Zacisze”. Mogę to oglądać do znudzenia.


7. Najlepiej wspominana bajka?

„Porwanie Baltazara Gąbki”.


8. Z którą postacią z seriali chętnie zamieniłbyś się miejscami?

Z porucznikiem Borewiczem z serialu „07 zgłoś się”, bo w każdym odcinku miał inną dziewczynę.


9. Światy jakich seriali chciałbyś ze sobą połączyć?

Świat serialu „Seks w wielkim mieście” („Sex and the City”) ze światem serialu „Ojciec Mateusz”.

Ojciec Mateusz, serial, TVP VoD

„Ojciec Mateusz”, TVP VoD


10. O jakim absurdalnym temacie chętnie obejrzałabyś serial?

Był kiedyś film „Zagubiona autostrada”. Chciałbym zobaczyć serial „Zagubiona skarpeta”. Zawsze mi giną skarpetki w pralce i od lat się zastanawiam, co się z nimi dzieje. Taki serial mógłby mi wiele rzeczy wyjaśnić.


11. Telewizja czy platformy streamingowe? Jeśli telewizja, to dlaczego? Jeśli platformy streamingowe, to dlaczego i która najczęściej (Netflix, Showmax, Amazon Prime, HBO GO)?

Nie kumam tej technicznej nomenklatury. Znajduję serial i oglądam, a gdzie i jak to nigdy dokładnie nie wiem. Ważne tylko, by wszystko było legalne.


12. Na premierę jakiego nowego serialu czekasz z wypiekami na twarzy?

Kiedyś czekałem na drugi sezon „House of Cards”, a całkiem niedawno czekałem na trzeci sezon „Gomorry”.

Gomorra, serial, HBO GO

„Gomorrah”, HBO GO


13. Wolisz oglądać pojedyncze odcinki czy – na zasadzie binge-watchingu – kilka odcinków z rzędu?

Wolę ten drugi sposób. Nie wiedziałem, jak to się nazywa, i teraz już wiem, że to binge-watching. Jeszcze tylko muszę sprawdzić wymowę i, oglądając kolejny serial, będę dokładnie wiedział, co robię. Zadzwonię do rodziny i poinformuję ich o tym. Będę miał ładnie brzmiące alibi na życie.


14. Serial, który aktualnie oglądasz i nie chcesz, żeby się kiedykolwiek skończył?

Trzeci sezon „Gomorry”.


15. PORA ZDJĄĆ KAJDANY WSTYDU, PRZYZNAJ SIĘ: oglądałeś „Niewolnicę Isaurę” lub „Esmeraldę”?!

Nie oglądałem. Mało co wtedy oglądałem. Miałem swój własny serial, w którym byłem niezłym Leoncio.

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

07 Zgłoś Się

Fabuła serialu dotyczy działalności funkcjonariuszy MO Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej – późniejszego Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych. Głównym bohaterem …Gomorrah

Ciro Di Marzio jest prawą ręką szefa komorry, Pietra Savastana. Gdy ten zostaje aresztowany, rozpoczyna się zabójcza walka o przejęcie władzy i zostanie nowym liderem …


House of Cards

Zostać politykiem może każdy, ale osiągnąć w tej dziedzinie rzeczy wielkie mogą jedynie ludzie silni i bezwzględni. Posiadanie takiej etykietki jest największym …
Narcos

Boss kartelu narkotykowego z Kolumbii, Pablo Escobar, rozpoczyna coraz to intensywniejszy handel kokainą. Staje się celem władz, które za wszelką cenę chcą położyć …
Sex and the City

Serial przedstawiający perypetie czterech zupełnie różnych od siebie, zwariowanych przyjaciółek. Główna bohaterka Carrie poszukuje prawdziwej miłości i redaguje …


The Saint

Serial, który przyniósł ogromną popularność Rogerowi Moore'owi. Grany przez niego "Święty", czyli Simon Templer zajmuje się okradaniem bogatych kryminalistów. Czerpie …


The Crown

Królowa Elżbieta jest symbolem Anglii i autorytetem. Akcja serialu opisującego jej losy rozpoczyna się w roku 1947 – podczas przygotowań do ślubu z księciem Filipem. …