Wywiady

Michał Rusinek – były sekretarz polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracownik kwartalnika „Przekrój”, autor książek dla dzieci i dorosłych. Kilka lat temu mówił o sobie: „chyba jestem genetycznie impregnowany na seriale, może to objaw ADHD, ale każda regularność napawa mnie lekkim niepokojem”. Czy owa impregnacja choć trochę zanikła? Sprawdziliśmy.

1. Trzy ostatnio oglądane seriale? 

Drugi sezon „Stranger Things”, drugi sezon „The Crown”, a przedtem absolutnie genialny „Big Little Lies”.

The Crown, Netflix, serial

„The Crown”, Netflix


2. Gdy oglądasz zagraniczne produkcje, wybierasz lektora czy napisy? 

Zawsze napisy. Wiele przecież dzieje się między akcentami, które giną w polskim dubbingu czy głosie lektora.


3. Gdybyś miał taką możliwość, jaką historię/książkę/wydarzenie zekranizowałbyś w formie serialu?

Uważam, że niezwykłym miejscem był kiedyś Dom Literatów przy Krupniczej w Krakowie. Liczba historii, anegdot, pogmatwanych powojennych losów pisarzy (ponad stu!) to materiał na świetny serial. 


4. Który serial przekształciłbyś w film i na odwrót, który film w serial i dlaczego? 

Żaden. Po co?


5. Czy spośród seriali, które oglądałeś w młodości/dzieciństwie, potrafisz wybrać taki, który mógłby spodobać się dzisiejszym nastolatkom?

Żaden nie przychodzi mi do głowy. Tych, które wówczas oglądałem, raczej nie dałoby się już dziś oglądać. Seriale w tych czasach były czymś tandetnym, robionym za mniejsze pieniądze niż filmy. 


6. Które seriale szczególnie dobrze wspominasz?

„Rewolwer i melonik” („The Avengers”), „M*A*S*H”, „Kojak”, „Columbo”, „Aniołki Charliego” („Charlie's Angels”), no i oczywiście „Ja, Klaudiusz” („I, Claudius”)! 

Kojak, serial

„Kojak”, DVD


7. Najlepiej wspominana bajka? 

„Bolek i Lolek”, „Reksio”, animowana wersja „Misia Paddingtona” („Paddington Bear”), „O czym szumią wierzby” („The Wind in the Willows”). 


8. Z którą postacią z seriali chętnie zamieniłbyś się miejscami? 

Zawsze chciałem być Jamesem Bondem.


9. Światy jakich seriali chciałbyś ze sobą połączyć? 

Nie przesadzajmy. 


10. O jakim absurdalnym temacie chętnie obejrzałabyś serial?

Nie jestem pewien, czy absurd to najlepszy trop.


11. Telewizja czy platformy streamingowe? Jeśli telewizja, to dlaczego? Jeśli platformy streamingowe, to dlaczego i która najczęściej (Netflix, Showmax, Amazon Prime, HBO GO)?

Netflix, Showmax, HBO GO. I najchętniej oglądam seriale wtedy, kiedy są już dostępne wszystkie odcinki. Żeby mieć pewność, że będę mógł obejrzeć tyle odcinków, na ile przyjdzie mi ochota.


12. Na premierę jakiego nowego serialu czekasz z wypiekami na twarzy?

Szósty sezon „House of Cards”, drugi sezon „Big Little Lies”. 

Big Little Lies, serial

„Big Little Lies”, HBO GO


13. Wolisz oglądać pojedyncze odcinki czy – na zasadzie binge-watchingu – kilka odcinków z rzędu? 

Kilka z rzędu. W miarę sił i czasu.


14. Serial, który aktualnie oglądasz i nie chcesz, żeby się kiedykolwiek skończył? 

Bez przesady. Teraz oglądam „The Crown”, ale go sobie dozuję.


15. PORA ZDJĄĆ KAJDANY WSTYDU, PRZYZNAJ SIĘ: oglądałeś „Niewolnicę Isaurę”?! 

Tak, ale mnie nudziła. Natomiast lubiłem „Alternatywy 4” i „Wojnę domową”. No i kiedyś, dawno temu, kochałem się w Lidce z „Czterech pancernych”. Trochę też w Marusi. Przyznaję. A najzabawniejsze jest to, że moim sąsiadem za ścianą był niejaki Gronkowski, który w tym serialu grał rolę dobrego Niemca. Kiedy bawiłem się w domu w czołgistę (poduchy od tapczanu i rura od odkurzacza), to specjalnie nie strzelałem (odłamkowym) w ścianę, która nas dzieliła. Z szacunku dla granej przez niego postaci. Marzyłem o hełmofonie (moja mama nawet chciała mi go zrobić na drutach, ale odmówiłem, bo to byłby jednak wstyd). Opisałem to marzenie w książce „Kiedy byłem mały”. Po publikacji książki dostałem paczkę od nieznajomej osoby. W środku był list wyjaśniający, że osoba ta przeczytała moją książkę, kupiła mi hełmofon z demobilu, znalazła jakimś cudem mój adres – i spełniła moja dziecięce marzenie!

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale
House of Cards

Zostać politykiem może każdy, ale osiągnąć w tej dziedzinie rzeczy wielkie mogą jedynie ludzie silni i bezwzględni. Posiadanie takiej etykietki jest największym …Kojak

Tytułowym bohaterem serialu był porucznik Theo Kojak, pracujący w wydziale zabójstw policji w Nowym Jorku.Stranger Things

Akcja serialu rozgrywa się w 1983 roku w stanie Indiana, USA. W spokojnej, podmiejskiej dzielnicy ginie chłopiec. Przyjaciele, rodzina i policja zaczynają poszukiwania, …The Crown

Królowa Elżbieta jest symbolem Anglii i autorytetem. Akcja serialu opisującego jej losy rozpoczyna się w roku 1947 – podczas przygotowań do ślubu z księciem Filipem. …Big Little Lies

Kiedy Jane Chapman razem z synem zjawia się w nadmorskim miasteczku Mandaray, wszystko wydaje się być w porządku. Nowe życie w nowym miejscu miało okazać się oczyszczające. …