Wywiady

Dzisiaj przedstawiamy kwestionariusz wypełniony przez Ulę Łupińską (ulalupinska.pl, facebook.com/PaniKorektor), blogerkę znaną jako „Pani Korektor”. Ula pisze o sobie: „Mam cztery koty, oglądam za dużo seriali i odżywiam się weg*ańsko. Uwielbiam cytrusy, nie piję kawy, chciałabym mieć żyrafę. Na co dzień prowadzę własną firmę Pani Korektor: poprawiam teksty oraz jestem community managerem”.

1. Trzy ostatnio oglądane seriale?

Wymienię te wciągnięte ostatnio za jednym zamachem: „SMILF”, „Lovesick”, „Little Women”. No i oczywiście zaczęłam „Black Mirror”, ale ze względu na chorobę nie mogłam dokończyć dwóch ostatnich odcinków. Czeka mnie mała uczta!

Black Mirror, Czarne lustro, serial, Netflix

„Black Mirror”, Netflix


2. Gdy oglądasz zagraniczne produkcje, wybierasz lektora czy napisy?

Przeważnie oglądam z napisami (polskimi lub angielskimi), a czasami w ogóle bez nich (jeśli produkcja jest po angielsku). Dzięki temu świetnie osłuchuję się z językiem angielskim, z którym na co dzień – poza serialami – prawie nie mam kontaktu. W tym roku chyba dwa razy zdarzyło mi się włączyć na Netflixie dubbing anglojęzyczny. Pierwszy raz przy hiszpańskich „Cable Girls”, gdy akurat coś robiłam w kuchni i nie mogłam zerkać na napisy, a drugi raz z ciekawości przy niemieckim „Dark”. W obu przypadkach trwało to bardzo krótko i ostatecznie wracałam do oryginalnej ścieżki dźwiękowej.


3. Gdybyś miała taką możliwość, jaką historię/książkę/wydarzenie zekranizowałabyś w formie serialu?

Marzy mi się, aby ktoś kiedyś zekranizował historię Poli Negri. Była Polką, miała niesamowite życie, a z jakiegoś powodu została zapomniana i współcześni właściwie nic o niej nie wiedzą, mimo że nie żyła w aż tak odległych czasach. A zrobiła przecież niebywałą karierę w USA i w Niemczech (ponoć jej wielbicielem był Hitler), utorowała do Hollywood drogę europejskim aktorkom, m.in. Grecie Garbo i Marlenie Dietrich, romansowała ze znanym wszystkim Charliem Chaplinem i miała wyjść za mąż za ówczesny symbol seksu – Rudolfa Valentino. A to tylko kilka wydarzeń z jej biografii. I ponoć wylansowała modę na malowanie paznokci u stóp!


4. Który serial przekształciłabyś w film i na odwrót, który film w serial i dlaczego?

Trudne pytanie! Nie przypominam sobie żadnego serialu, który chciałabym drastycznie skurczyć do rozmiarów zaledwie jednego filmu... Gdyby chodziło o przyspieszenie fabuły albo zrobienie miniserii zamiast kilkunastoodcinkowego sezonu, to jeszcze bym coś znalazła. Ale teraz nie; po prostu odpuszczam, gdy coś mi nie pasuje i nie męczę się dalej. A w drugą stronę? Rzadko oglądam filmy, a jeszcze rzadziej po seansie pozostaję z wrażeniem, że szkoda mi się rozstawać z jego bohaterami. Pamiętam jednak, że świetnie bawiłam się przy dwóch filmach z Bel Powley: „The Diary of a Teenage Girl” oraz „Carrie Pilby”. Gdyby ktoś przynajmniej jedną z tych historii przerobił na serial i koniecznie zatrudnił tę aktorkę – z miejsca zostałabym fanką!

„The Diary of a Teenage Girl”, film, movie, „Wyznania nastolatki”

Kadr z filmu „The Diary of a Teenage Girl”


5. Czy spośród seriali, które oglądałaś w młodości/dzieciństwie, potrafisz wybrać taki, który mógłby spodobać się dzisiejszym nastolatkom?

Zdecydowanie „Gilmore Girls”. Najpierw jako nastolatka oglądałam ten serial w telewizji (jego pora emisji była dla mnie świętością!), później wróciłam do niego na studiach, a następnie przypomniałam go sobie przed premierą „Gilmore Girls: A Year in the Life”. Za każdym razem bawiłam się tak samo dobrze i odnajdowałam w nim coś nowego dla siebie; za każdym razem byłam inna, miałam inną perspektywę, a mimo to serial pozostawał aktualny, jakby nie starzał się, lecz dojrzewał ze mną. Zresztą nawet teraz czasami puszczam sobie pojedyncze odcinki w tle... Pewnie kiedyś nauczę się go na pamięć!


6. Które seriale szczególnie dobrze wspominasz?

Od razu na myśl nasuwają mi się trzy tytuły, które moim zdaniem skończyły się za szybko: „Pushing Daisies”, „Don’t Trust the B---- in Apartment 23” i „Downward Dog”. Poza tym nadal siedzi we mnie obejrzany kilka lat temu serial „And Then There Were None” na podstawie powieści Agaty Christie; zrobił na mnie niesamowite wrażenie.


7. Najlepiej wspominana bajka?

Hmm, jeśli jako bajki rozumiemy produkcje animowane, to chyba postawiłabym na te od Studia Ghibli.


8. Z którą postacią z seriali chętnie zamieniłabyś się miejscami?

Może niekoniecznie zamieniłabym się miejscami, ale chciałabym mieć w sobie trochę Chloe z „Don’t Trust the B---- in Apartment 23”. UWIELBIAM JĄ.


9. Światy jakich seriali chciałabyś ze sobą połączyć?

Ostatnio śniło mi się połączenie „Friends” z „Sex and the City”. Dlaczego nie?!

„Friends”, serial, Przyjaciele

„Friends”, Netflix


10. O jakim absurdalnym temacie chętnie obejrzałabyś serial?

Dla większości pewnie zabrzmi to strasznie nudno, ale ja bym obejrzała serial o witaminach i innych składnikach odżywczych! Plotkowałyby one między sobą o swoim gospodarzu; cieszyły się z dostawy dobrego jedzenia, którym mogą się pożywić, oraz narzekały na junk food; przeszkadzałyby mu na randkach reakcjami alergicznymi; kontaktowałyby się z innymi organami czy hormonami, aby np. namówić człowieka do pójścia na siłownię albo zwyczajnie spać, bo jeśli nie, to... (i tu widzimy czarny scenariusz). Albo coś o przecinkach. Przecinki są super!


11. Telewizja czy platformy streamingowe? Jeśli telewizja, to dlaczego? Jeśli platformy streamingowe, to dlaczego i która najczęściej (Netflix, Showmax, Amazon Prime, HBO GO)?

Netflix to mój nr 1. Pewnie dlatego, że był pierwszą tego typu platformą streamingową w Polsce (o ile mi wiadomo), więc od razu do niego przylgnęłam; pompuje mnóstwo pieniędzy w rozmaite produkcje, dzięki czemu czuję, że mam wybór (zarówno wśród seriali, jak i dokumentów); świetnie prowadzi komunikację w swoich kanałach social media... No naprawdę trudno go nie uwielbiać! Oczywiście nie jest tak, że nie widzę wad (wprowadziłabym trochę ulepszeń na stronie) albo że spędzam tam długie godziny, jednak nie umiałabym już z niego zrezygnować. Lubię to, że jest na wyciągnięcie ręki.


12. Na premierę jakiego nowego serialu czekasz z wypiekami na twarzy?

Zdecydowanie „Feud: Charles and Diana” i „American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace” (kwestionariusz został wypełniony przed premierą serialu – przyp. red.). No i zapewne „American Horror Story”, skoro już mamy pełno tu Ryana Murphy’ego. A do tego parę kontynuacji, których nie mogę się doczekać!

„American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace”, serial, FOX

„The Assassination of Gianni Versace”, FOX


13. Wolisz oglądać pojedyncze odcinki czy – na zasadzie binge-watchingu – kilka odcinków z rzędu?

Zaleeeeeży! Dziwna rzecz, że najłatwiej bingewatchinguje mi się seriale krótkie, takie po 20–25, max. 30 minut. Wtedy w wolny dzień mogę tak spędzić nawet kilka godzin. Gdybym jednak miała usiąść i obejrzeć w ten sposób parę odcinków trwających 60 minut... Od razu na myśl o tym czuję zniechęcenie (co nie znaczy, że i tak się czasem nie zdarza!). Najbardziej chyba chciałabym mieć taki model pośrodku, tj. zyskuję dostęp do wszystkich odcinków naraz, ale mam nałożoną blokadę, że dziennie mogę obejrzeć tylko jeden. O. To byłoby w sam raz i mogłabym oglądać, kiedy zechcę, jednak bez ryzyka, że przesadzę albo zaniedbam swoje obowiązki czy sen.


14. Serial, który aktualnie oglądasz i nie chcesz, żeby się kiedykolwiek skończył?

Zaczęłam się zastanawiać i doszłam do wniosku, że jest tyle dobrych produkcji, że naprawdę jest w czym wybierać. To doskonała wiadomość! I na szczęście z każdą stratą byłabym w stanie się pogodzić. Niewątpliwie jednak byłoby mi smutno, gdyby nie pojawiło się już więcej odcinków „Inside Amy Schumer” (kiedykolwiek).


15. PORA ZDJĄĆ KAJDANY WSTYDU, PRZYZNAJ SIĘ: oglądałaś „Niewolnicę Isaurę”?!

Obawiam się, że urodziłam się odrobinę za późno, by załapać się na emisję tego serialu w polskiej telewizji, a gdy po jakimś czasie powrócił na antenę, to ja miałam już inne zainteresowania. Zupełnie ominął mnie ten fenomen (?)!

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Friends

Akcja skupia się na losach szóstki przyjaciół wiodących życie w Nowym Jorku.


Black Mirror

Serial ukazuje problemy społeczno-obyczajowe umiejscowione w różnych ramach czasowych. Posiadają one cechy fantastyczne, jednak zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. …


American Crime Story

Słynny futbolista O.J. Simpson zostaje oskarżony o podwójne morderstwo. Sprawa ukazana jest oczami prawników biorących udział w procesie.
Sex and the City

Serial przedstawiający perypetie czterech zupełnie różnych od siebie, zwariowanych przyjaciółek. Główna bohaterka Carrie poszukuje prawdziwej miłości i redaguje …

Cable Girls

Lata 20. XX wieku, Madryt. Perypetie życia znacząco różniących się czterech młodych kobiet, które rozpoczynają pracę dla rozwijającej się działalności firmy telekomunikacyjnej.


SMILF

Dwudziestokilkuletnia Bridgette (Frankie Shaw) próbuje znaleźć równowagę pomiędzy związkami, pracą, seksem i życiem samotnej matki. Serial został oparty na filmie …


Dark

Serial skupia się na zniknięciu dwójki dzieci w małym niemieckim miasteczku, w którym koncepcja czasu została wywrócona do góry nogami. Zagadką w tym przypadku …


AktualnościRecenzjeArtykuły