Recenzja do: When They See Us (2019 )
Recenzje

Mocna, oparta na faktach historia o pięciu oskarżonych o gwałt dzieciakach, która wywołuje więcej emocji, niż niejeden wielosezonowy serial. Oto najnowszy mini serial Netflixa, wyreżyserowany przez twórczynię „Selmy”, Avę DuVernay.

W kwietniu 1989 roku młodzi chłopcy, czterech czarnoskórych oraz jeden o pochodzeniu latynoamerykańskim, zostali oskarżeni o zbiorowy gwałt na białej kobiecie. Poszkodowana, zaprawiona biegaczka, została zaatakowana podczas wieczornego joggingu w parku. W tym czasie, przez to samo miejsce przechodziła grupa młodych ludzi, głównie czarnoskórych i Latynosów. Paru z nich zostało wziętych za podejrzanych, a później niesłusznie skazanych. W oczach opinii publicznej zostali od razu uznani za winnych i okrzyknięci mianem „Piątki z Central Parku”. Byli oni jednak niewinni, ale na prawomocne uniewinnienie przez sąd musieli czekać aż do 2002 roku, kiedy to prawdziwym sprawcą okazał się Marias Reyes. Za to dopiero po kolejnych 12 latach miasto Nowy Jork wypłaciło im wielomilionowe odszkodowanie, około 40 milionów dolarów.


rasizm, netlifx, kadr

Ważny temat

„When They See Us” pokazuje najważniejsze wydarzenia ze sprawy, która wydarzyła się 30 lat temu i obejmuje batalię o wolność i prawdę. Nie trudno zauważyć, że rasizm w Ameryce nadal stanowi poważny problem i jest to dosyć popularny temat kulturowy. W związku z tym powstało wiele książek, filmów, seriali czy nawet piosenek na ten temat, dlatego też nikogo nie dziwi fakt, że taka produkcja pojawiła się też na Netflixie i z pewnością nie jest jedyna. Wiele z takich dzieł są produkcjami, które w bardzo prosty sposób poruszają widzów, za co też są nominowane i później zgarniają liczne nagrody, ponieważ jak wiemy liczy się poruszenie ważnego tematu. Jednakże „When They See Us” wyróżnia się na tle innych dramatów sądowych i śledczych, a także produkcji dotykających rasizmu, dlatego lepiej jest nie ominąć jej w natłoku podobnych propozycji.  

Serial pokazuje, jak młodzi chłopcy w jeden z najgorszych możliwych sposobów zderzyli się z rasizmem właśnie amerykańskich instytucji. Ta produkcja ma za zadanie zwrócić uwagę, jak istotny jest to problem. Autorka pokazuje koszmar, przez który musieli przebrnąć główni bohaterowie. Nieletni chłopcy w wieku od 14 do 16 lat byli przesłuchiwani pod nieobecność swoich opiekunów, pozbawieni jedzenia i wystraszeni. Były na nich wymuszane zeznania podczas policyjnych przesłuchań, a gdy ich rodzice pojawili się na komisariacie, byli szybko wypraszani z sali przesłuchań, manipulowani do podpisywania zeznań czy podjudzani, aby namówili swoich nieletnich do przyznania się, by szybciej zakończyć sprawę, która z góry skazana była na porażkę. Po tym widzimy też bohaterów podczas sprawy sądowej, która od początku jest ustawiona na ich niekorzyść, by w drugiej części serialu  przejść do zakładu poprawczego i więzienia, a następnie do tego, jak próbują oni powrócić życia w społeczeństwie po wielu latach odsiadywania niesprawiedliwego wyroku. Te wszystkie wydarzenia ukazują ułomność systemu, któremu zdarza się skazywać niewinnych ludzi i to nadal przez wzgląd głównie na ich kolor skóry.

rasizm, chłopcy, grupa

Duża gama trudnych emocji

W tym seansie jesteśmy świadkami niesprawiedliwości, której towarzyszy ogromne poczucie bezradności. Wszystko wygląda tu jak manipulacyjna gra, w której oskarżeni od początku są skazani na przegraną. Z tego powodu największą zaletą „When They See Us”, czyli w polskim tłumaczeniu „Jak nas widzą”, jest szeroka gama trudnych emocji. W tych tylko czterech odcinkach nagromadzonych jest więcej uczuć, niż w niejednym serialu o wielu sezonach. Jest to uwarunkowane nie tylko bardzo istotnym i trudnym tematem, ale też sposobem poprowadzenia narracji.

Ava DuVernay oddaje w tym serialu głos osobom, którze zostały wplątane w kryminał przez swój kolor skóry i stali się ofiarami systemu. Jak sama mówi: „Chcieliśmy oddać tę perspektywę w naszym tytule, podkreślając człowieczeństwo tych mężczyzn, a nie ich upolityczniony przydomek". W czasie tych paru odcinków jesteśmy bardzo blisko bohaterów, których mamy dobrze poznać i spróbować się z nimi utożsamić. Nie mają być oni dla nas zwykłymi oskarżonymi czy numerami w rejestrze. Akcja skupia się w szczególności właśnie na nich, a nie na samym sednie sprawy kryminalnej, co sprawia, że seans jest bardziej uderzający. Porusza i wywołuje bardzo wiele emocji, przez co ciężko się od niego oderwać i pozostać obojętnym na przedstawione wydarzenia.

Świetne aktorstwo

Kolejną kwestią, która jest niesłychanym atutem „When They See Us”, jest świetny casting i bardzo dobrze zagrani bohaterowie. Każda z postaci jest autentyczna w swojej roli i miała szansę wykazać się w tym serialu, ale z pewnością, co wiele osób mogło zauważyć, szczególnie wyróżnia się Jharrel Jerome, którego można kojarzyć już z nagrodzonego filmu „Moonlight”. Jako jedyny gra on swojego bohatera, Korey’a Wise’a, od młodości do dorosłości, a dodatkowo jego historia jest o tyle tragiczniejsza, że w 1989 roku jego bohater miał już 16 lat, dlatego trafia on od razu do więzienia, a nie zakładu poprawczego. Już same te rzeczy sprawiają, że jest on wyróżniającą się postacią.

rasizm, kadr, napisy

Nie bądźmy obojętni na dyskryminację

Ciężko doszukiwać się jakiś mankamentów w tej produkcji. Jednak czasami miewałam wrażenie, że choć serial nie jest długi, to momentami występują pewne niepotrzebne dłużyzny, które dodatkowo rozciągają akcję w czasie. Poza tym wiem, że założeniem „When They See Us” było skupienie się na oskarżonych, którzy stali się ofiarami niesprawiedliwego systemu, ale brakowało mi czasami skupienie się na samej sprawie, tzn. dowodach i tym, jak dokładnie śledczy uznali, że to oni muszą być winni, jak przebiegały prace i dyskusje na temat tego, komu postawić zarzuty. Jednak to mogą być tylko pozorne wrażenia i jedynie próba szukania czasami na siłę jakichś wad, ponieważ sama w sobie produkcja jest bardzo dobra.

Jest to serial trudny i nieprzyjemny. Nie jest to produkcja do obejrzenia po ciężkim dniu w  pracy, by się zrelaksować. Jednak przez to, że porusza on bardzo ważny temat, ma ciekawie poprowadzoną, czasami aż dokumentalną narrację, oraz wywołuje wiele emocji, warto go obejrzeć. Szczególnie jeśli nie jest się obojętnym na sprawę praw człowieka i problemy związane z dyskryminacją.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
7
Scenariusz
8
„When They See Us” to wyjątkowy dramat śledczy, opowiadający o młodych chłopcach oskarżonych o gwałt na kobiecie, który porusza tematy związane z rasizmem i niesprawiedliwością systemu. Trudno obok niego przejść obojętnie, nie tylko ze względu na nadal aktualny problem, ale też szeroką gamę emocji, które wywołuje.
Ocena czytelników
9

Plusy

  • ważny temat
  • skupienie uwagi głównie na bohaterach
  • emocjonalny seans
  • scenariusz
  • aktorstwo

Minusy

  • momentami dłużyzny

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

When They See Us

Historia oparta na faktach. Pięciu czarnoskórych nastolatków z Harlemu zostaje skazanych za gwałt, do którego miało dojść w Central Parku. Z czasem okazuje się, …