Recenzja do: The Walking Dead (2010 )
Recenzje

Wszyscy się zmieniają – słowa Morgana najtrafniej podsumowują ten odcinek. Rick zaliczył swój moralny upadek, a w Neganie w końcu zobaczyliśmy człowieka. Komu więc będziemy kibicować w finale?

Jak (nie)przeżywać żałoby – Carol, Morgan, Rick 

Zbliżamy się do końca kolejnego sezonu „The Walking Dead”. Jeszcze za wcześnie na podsumowania, ale wydaje mi się, że fani zombie w wydaniu Kirkmana nie powinni narzekać. Przynajmniej nie tak bardzo, jak zwykle. Odcinek trzymał dobry, emocjonalny poziom i w końcu twórcy przypomnieli sobie o rozwoju postaci. To, co jednak nie daje mi spokoju i nie pozwala ocenić tego odcinka pozytywnie, to głębokie przekonanie, że cała intryga zmierza w zbyt oczywistym kierunku.  

The Walking Dead, Żywe trupy, AMC, serial, sezon 8, odcinek 14, recenzja

Odcinek koncentruje się na rodzicach, którzy stracili swoje dzieci. Zarówno Carol, jak i Morgan oraz Rick muszą radzić sobie z traumą, która w czasach zombie apokalipsy nie mogła zostać przepracowana. Pamiętacie, jak Carol (i wszyscy inni bohaterowie) poszukiwali Sophii w drugim sezonie? Carol wierzyła do końca, że uda się jej odnaleźć córkę żywą. Jak wiemy, tak się nie stało. Teraz znów postanawia dać sobie nadzieję – tym razem wyruszając na poszukiwania małego Henry’ego. Morgan przestaje radzić sobie psychicznie z decyzją, którą podjął jakiś czas temu – pozbycie się moralnych zahamowań tłumaczy sobie stratą dziecka. W emocjonalnej rozmowie z Rickiem przyznaje, że uratował go w pierwszym sezonie tylko dlatego, że był z nim syn, któremu chciał pokazać prawidłową postawę wobec potrzebujących. Z kolei Rick podejmuje w tym odcinku szokującą decyzję – łamie słowo dane jeńcom, którzy zdołali uciec z Hilltop i zabija ich z zimną krwią. Nad wszystkim krąży widmo nieprzeczytanego listu, który Carl napisał do ojca przed śmiercią.

Kim była Lucille? – Negan i Jadis 

Innym wątkiem, jaki obserwujemy w odcinku, jest pojmanie Negana przez Jadis, która chce się zemścić za wybicie wszystkich jej towarzyszy przez Simona. Przy okazji poznajemy origin story Lucille, a Negan odsłania przed nami ludzkie oblicze. To bardzo dziwne, ale „Still Gotta Mean Something” to chyba pierwszy odcinek „The Walking Dead”, w którym większą niechęć czujemy do Ricka, niż do Negana.

 

 

The Walking Dead, Żywe trupy, serial, AMC, sezon 8, odcinek 14, recenzja

Złe decyzje

Myślę, że najmocniejszym punktem tego odcinka jest zabicie Zbawców przez Ricka – bezwzględne, pozbawione jakiejkolwiek chwały i racjonalnego powodu. Czysta, rozpaczliwa nienawiść do przeciwników, brak skrupułów i okrucieństwo – Rick naprawdę jest w tym epizodzie gorszy od Negana. Niestety, nie byłabym sobą, gdybym w tym miejscu nie zaczęła narzekać. Decyzja Ricka, choć zaskakująca, prowadzi według mnie do dość oczywistego rozwiązania w finale. Nie znam komiksu, więc nie mam pojęcia, czy moje przewidywania się sprawdzą, nie traktujcie więc tego jako spoiler. Otóż bezwzględne zabicie Zbawców w tym odcinku niechybnie prowadzi do… niezabicia Negana w finale. Jestem w stanie się założyć, że po moralnym dnie, jakie zaliczył Grimes, jedyne co mu teraz pozostaje to: odczytanie listu Carla i zastosowanie się do jego pośmiertnego pragnienia – zbudowania trwałego pokoju z Neganem.

Do finału zostały nam jeszcze dwa odcinki – mam nadzieję, że twórcy mnie zaskoczą. Odcinek 14. nie był może napakowany akcją, ale emocji i napięcia nie brakowało. Do tego dostaliśmy normalne dialogi, co w tym serialu zdarza się niezmiernie rzadko. No i bohaterowie pokazali, że mają jeszcze jakieś resztki umęczonej psychiki. Piszę to w pewną dozą zdziwienia, ale naprawdę jestem ciekawa, co będzie dalej. Twórcy, nie zepsujcie tego!

Gra aktorska
7
Zdjęcia
7
Muzyka
6
Scenariusz
7
Dobry, trzymający w napięciu oraz pełen emocji odcinek. Chociaż konsekwencje działań bohaterów są proste do przewidzenia, to jednak pogłębienie psychologii postaci to zdecydowany plus epizodu.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • emocje
  • wątek Ricka
  • Carol

Minusy

  • Henry przeżył

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …