Recenzja do: The Society (2019 )
Recenzje

Netflix zdaje sobie sprawę z faktu, że większość jego konsumentów to osoby młode, które nierzadko są w trakcie przeżywania tzw. buntu młodzieńczego, toteż w multimedialnej bibliotece platformy, nie brakuje produkcji z gatunku young adults. Jednakże gigant streamingu nie odczuwa przesytu i rzetelnie powiększa ofertę o młodzieżowe tytuły. Jeden z najnowszych seriali YA od Netflixa przedstawia historię, która w pierwotnym zamierzeniu twórców miała dorównać najlepszym produkcjom postapo. Czy się udało? Przekonajcie się!

Nowy świat, nowe zasady gry

Jeśli liczycie na oryginalną historię postapokaliptyczną, która pozytywnie was zaskoczy, to niestety, ale muszę was rozczarować. Serial Christophera Keysera stara się dorównać takim arcydziełom kultury popularnej jak „Władca much” czy „Lost”. Stara się to odpowiednie słowo, bo jak się okazuje, to praca syzyfowa, której realizacja jest niewykonalna.

„The Society” opowiada o grupie 255 uczniów zamieszkałych w małym miasteczku West Ham położonym w Nowej Anglii. Głównych bohaterów poznajemy w momencie, kiedy ci szykują się, aby wyjechać z miasteczka na tygodniową wycieczkę. Niestety los nie sprzyja młodym, a wyjazd kończy się tego samego dnia, którego się rozpoczął: nastolatkowie są zmuszeni wrócić West Ham. Kiedy wysiadają z autobusu, są skonfundowani zaistniałą sytuacją i zastanawiają się, dlaczego ich całe miasto jest opustoszałe. Zadają sobie także jedno zasadnicze pytanie: gdzie teraz znajdują się ich rodzice, nauczyciele, rodzeństwo i przyjaciele? Jednego mogą być pewni - nie ma ich już w West Ham.

The Society, Netflix, Recenzja, Sezon 1, Lost, Władca much, Christopher Keyser,

Dużo pytań, mało odpowiedzi

Bohaterowie serialu zmuszeni są przyzwyczaić się do nowego porządku, który zawdzięczają zaistniałej sytuacji. Szybko padają pierwsze pomysły, aby wprowadzić prawo i demokrację, które pozwolą prawidłowo funkcjonować małemu społeczeństwu. Wtedy też powstaje rada osób odpowiedzialna za pilnowanie względnego porządku w mieście oraz wyjaśnienie tajemniczego zniknięcia innych mieszkańców.

Wydawać by się mogło, że dla scenarzystów ważnym będzie chęć udzielenia odpowiedzi na podstawowe pytania, które nasuwają się po seansie kilku pierwszych odcinków „The Society”. Niestety tak nie jest. Mimo 10-odcinków, które trwają około godziny, nie dostajemy odpowiedzi, które moglibyśmy uznać za wyczerpujące.

The Society, Netflix, Recenzja, Sezon 1, Lost, Władca much, Christopher Keyser,

Kopiuj i wklej, czyli jak nie tworzyć postaci w Young Adult

Wśród 225 uczniów, którzy starają się zrozumieć swoje nowe położenie, wyróżnia się zaledwie garstka, a są to takie osoby jak: przewodnicząca klasy Cassandra (Rachel Keller) i jej zazdrosna młodsza siostra Allie (Kathryn Newton), przebojowy Harry (Alex Fitzaln), adoptowany i biedny outsider Will (Jacques Colimon), Kelly (Kristine Froseth), Campell (Toby Wallace) oraz głuchoniemy Sam (Sean Berdy).

Jak sami możecie zauważyć, w serialu każdy bohater, ma przypisaną określoną rolę. W produkcji znajdziemy: nieskazitelną i wspaniałomyślną przewodniczącą klasy oraz jej zazdrosną siostrę, bogatego i pogardliwego króla szkoły, pokrzywdzonego przez los czarnoskórego outsidera, walczącą o swoje prawa dziewczynę, złowrogiego i przystojnego antagonistę ze sfer wyższych oraz głuchoniemego geja, który naturalnie jest najlepszym przyjacielem każdej nastolatki w produkcji. Osobiście tak duża liczba schematycznych bohaterów była tym, co najbardziej przeszkadzało mi w dobrym odbiorze serialu.

The Society, Netflix, Recenzja, Sezon 1, Lost, Władca much, Christopher Keyser,

Miłe zaskoczenie

Pisząc o stereotypowych postaciach warto wspomnieć, że właśnie dzięki iście schematycznej przyjaźni homoseksualnego Sama z heteroseksualną Beccą finalnie otrzymujemy pięknie napisaną relację, która bezapelacyjnie jest jednym z najlepszych punktów serialu.

Jeśli chodzi o aspekty audiowizualne, to Netflix jest niezastąpiony. Ładne zdjęcia i ciekawa muzyka to już standard dla oryginalnych produkcji platformy. Natomiast pozytywnie zaskoczyli mnie aktorzy, którzy starają się udźwignąć dość niezgrabnie napisany scenariusz na swoich barkach. Szczególnie moją uwagę przykuł Sean Berdy, który w prawdziwym życiu też jest głuchoniemy, a mimo tego potrafił przedstawić swoją postać w sposób zaskakujący i niebanalny. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli okazję zobaczyć go na wielkim ekranie, bo chłopak ma prawdziwy talent.

The Society, Netflix, Recenzja, Sezon 1, Lost, Władca much, Christopher Keyser,

Nie ma tu niczego, czego wcześniej nie widzieliśmy

„The Society” to mieszanka „Władcy much”, „Lost”, „The 100”, „The Leftovers”, ale podana w gorszym sosie i w brzydszym opakowaniu. Jeśli nigdy nie oglądaliście bądź nie czytaliście żadnej z wyżej wymienionych pozycji, to być może serial Christophera Keysera przypadnie wam do gustu, ale w innym przypadku myślę, że nie warto tracić czasu na „The Society”, kiedy w tym samym czasie debiutują produkcje, które reprezentują o wiele wyższy poziom.

Muszę jednak przyznać, że jeśli powstanie drugi sezon, a najprawdopodobniej tak będzie, bo serial cieszy się znaczącą popularnością, to być może okaże się lepszy, a na to przynajmniej wskazują ostatnie sceny pierwszego sezonu. Cóż... Pożyjemy, zobaczymy.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
6
Muzyka
6
Scenariusz
4
Jeśli lubicie seriale, które są sztampowe, a główni bohaterowie do bólu schematyczni, to „The Society” jest produkcją, która na pewno wam się spodoba. Natomiast jeżeli szukacie dobrego serialu postapo od Netflixa, to muszę was rozczarować. Nie tym razem.
Ocena czytelników
5

Plusy

  • przyjaźń Bekki i Sama
  • genialny Sean Berdy
  • zdjęcia i muzyka

Minusy

  • wtórność względem innych dzieł postapo
  • długie, za długie odcinki
  • sztampowi bohaterowie
  • dziury fabularne

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Society

W niewyjaśnionych okolicznościach grupa nastolatków trafia do repliki swojego miasta, gdzie rozpoczyna walkę o przetrwanie. Czy życie bez dorosłych będzie tak piękne, …


Aktualności