2
Recenzja do: The Romanoffs (2018 )
Recenzje

Nowy serial Amazona podejmuje się, jak może się wydawać, dość przewidywalnego zadania opowiedzenia o rozsianych po świecie potomkach rodu Romanowów. Okazuje się jednak, że pod wierzchnią warstwą zwykłych historii o niezwykłych ludziach dostajemy wciągające opowieści o dość niewyróżniających się jednostkach.

Pomysł na serial wydaje się niezwykle prosty, a jednocześnie wyznacza niewielkie granice dla historii – jest to antologia dziejąca się we współczesnych czasach, skupiająca się na osobach będących potomkami rodziny carskiej Romanowów, których spotkał przykry koniec w 1918 roku. Choć mogłoby się wydawać, że przewodnim tematem każdego odcinka będzie pochodzenie naszych bohaterów, to nic bardziej mylnego. To, skąd wywodzą się postacie, stanowi tylko odległe tło, pozwalające rzucić kilka nawiązań bądź popchnąć ich w kierunku skorzystania z tego w przypadkowych rozmowach. Czasem nawet potomkowie słynnego rodu nie stoją w centrum zainteresowania danej opowieści.

Zwiedzanie świata i poznawanie siebie

Bohaterowie w czasie trwania serialu mierzą się z kilkoma ważnymi tematami, od wszelkich uprzedzeń po wpływ podejmowanych przez nich decyzji na całe ich życie. Każda opowieść dostaje odpowiednie i dość satysfakcjonujące zakończenie rozpoczętego wątku. Jednocześnie przedstawieni tu ludzie stają przez istotnymi wyborami, świadczącymi o tym, kim mogą być.

the romanoffs, amazon, recenzja, sezon 1, antologia

Z racji formuły serialu, każdy odcinek prezentuje opowieść o innych bohaterach, zamieszkujących w różnych krajach. Tu trzeba zaznaczyć, że nie zawsze epizody są w stanie wciągnąć widza na całego, ale niewątpliwe we wszystkich kryje się historia godna odkrycia. Pomimo swojej długości i czasem dość wolno rozwijanej akcji, odcinki zdołały zdecydowanie mnie zainteresować, co mogło wynikać z zaserwowanych ciekawych i dość zaskakujących rozwiązań fabularnych w dwóch pierwszych historiach, przez co dalej już wypatrywałam nietypowych plot twistów. Kolejne opowieści również nie zawodziły, ale zdecydowanie najlepszy okazał się ostatni odcinek, z pasażerką pociągu opowiadającą siedzącemu obok mężczyźnie o Simonie, w którego żyłach płynęła carska krew.

Dumny Romanow/Romanoff

Mimo iż ciężko wyznaczyć cechy łączące poznane przez nas postacie, to jednak rzecz jest pewna – każde wspomnienie pochodzenia oparte jest na szanowaniu przeszłości przodków i dumie z posiadania korzeni w rodzinie carskiej. Czy to za pomocą możliwości wspomnienia o rodzinnych pamiątkach, czy uwiecznianiu ich historii. Sam serial wydaje się puszczać oko do widza, gdy omawiany jest w nim kilkukrotnie powstający serial o Romanowach, mający jednak za zadanie przedstawić oparte na faktach tragiczne wydarzenia związane z tym rodem, a nie być luźną historią o odległych potomkach.

the romanoffs, amazon, recenzja, sezon 1, antologia

Co zabawne, skupienie się na tych konkretnych osobach nie ma wielkiego wpływu na historię – równie dobrze oglądałoby się ten serial, gdyby wyciąć z niego wszelkie oznaki przynależności do Romanowów, a pozostawić naszych wybrańców w tych samych bądź podobnych sytuacjach. Może samo to lekkie podejście do tematu miał zasugerować tytuł serialu, zapisany w wersji opartej na wymowie (Romanoff zamiast Romanov). Ostateczny pomysł na połączenie wszystkiego za pomocą tego słynnego nazwiska pozwolił jednak wzbudzić zainteresowanie oraz postawić przed widzami pewne wizje tego, o czym będzie serial, które raczej ciężko uznać za trafione.

W warstwie technicznej serial wypada bardzo dobrze, a same kadry i zdjęcia niejednokrotnie zachwycają. W połączeniu ze świetną obsadą, pełną rozpoznawalnych twarzy i sprawującej się w wyznaczonych rolach, dostajemy solidną produkcję.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
9
Muzyka
7
Scenariusz
6
Antologia, która kompletnie odbiega od wyobrażeń, jakie można mieć po opisie serialu, a jednocześnie radzi sobie z zaprezentowaniem opowiadanych historii. Znana obsada i bardzo dobre wykonanie produkcji sprawia, że nawet nudniejsze odcinki dobrze się ogląda. Do tego często zaskakujące zakończenia wypadają niezwykle satysfakcjonująco.
Ocena czytelników
7

Plusy

 • historie warte poznania
 • świetne plot twisty
 • rozpoznawalna obsada, bardzo dobrze radząca sobie z postawionym zadaniem

Minusy

 • nierówny poziom historii
 • długość, potrafiąca zniechęcić
 • opis serialu nie oddaje sensu odcinków

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Ziaja
  Michał Ziaja
  @michax

  To chyba jedyna pozytywna recenzja Romanoffs w internecie, bo w USA to chyba każda recenzja, zarówno przedpremierowe jak i kolejnych odcinków są bardzo negatywne (może oprócz finału). W Polsce tak samo. Ja przyznam, że czekałem na serial i obejrzałem 3 pierwsze odcinki, z czego podobał mi się pierwszy, a zwłaszcza drugi, ale trzeci mnie tak wynudził że odpuściłem. Ale mogę powiedzieć, biorąc pod uwagę to ile widziałem i to że to antologia czyli odcinek odcinkowi nie równy to nie jest aż tak zły serial jak piszą w 99% recenzji.

  • Monika Kujawa
   Monika Kujawa
   @Moniska07

   @michax: Właśnie też trafiałam na narzekanie ludzi, a ja dałam się temu jednak zauroczyć :p I były odcinki, które niezbyt mnie przekonały - 3. był dla mnie taki sobie, a część osób ocenia go lepiej niż 1. i 2., które moim zdaniem były jednymi z lepszych (obok 5. i 8.).

Powiązane

Seriale

The Romanoffs

Współczesna antologia skupiająca się na osobach wierzących w bycie potomkami rosyjskiego rodu Romanowów.


Aktualności