Recenzja do: The Enemy Within (2019 )
Recenzje

Zwiastun serialu zapowiada kryminalny dramat rodzinny, jednakże tytuł sugeruje coś zupełnie innego. Łącząc te dwie rzeczy, otrzymujemy ciekawy początek nowej serii, która wydaje się mieć potencjał.

Pod koniec lutego platforma NBC Universal Studios wypuściła pilot „The Enemy Within”. Jest to thriller, a w zasadzie coś w rodzaju szpiegowskiego dramatu. Historia skupia się na Erice Shephed, granej przez Jennifer Carpenter, którą niektórzy mogą kojarzyć z kultowego serialu „Dexter”. Jest ona jedną z najbardziej przebiegłych szpiegów w szeregach CIA. Równocześnie znana jako największa zdrajczyni w historii Stanów Zjednoczonych, która odsiaduje karę w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Z tych powodów raczej nie jest osobą, której można w pełni ufać, jednakże „zdesperowany” agent FBI (Morris Chestnut) zatrudnia ją do pomocy. Jego celem jest złapanie niebezpiecznych kryminalistów, znanych przez główną bohaterkę. 

 

enemy, within, poster

 

Nie oglądaj zwiastuna

 

Co warto zaznaczyć już na początku, lepiej nie oglądać zwiastuna serialu, ponieważ jest to pewnego rodzaju spojler. Z jednej strony spełnia on swoje funkcje, ponieważ intryguje i zachęca do obejrzenia serialu. Jednakże przy tym ukazuje ważny element fabuły. Jest to teaser, czyli wyjęty fragment z odcinka „The Enemy Within”. Ukazuje nam główną bohaterkę, która dostaje przerażający telefon. Oglądając pierwszy odcinek po ujrzeniu zwiastuna, łatwo możemy się domyślić motywacji, które kierowały główną bohaterką przy podejmowaniu działań, które zaprowadziły ją do więzienia. Można by rzec, że to powinno nas naprowadzić na skupienie się na przebiegu śledztwa, a nie na psychice Erice, choć postać wydaje się bardzo ciekawa i chciałoby się ją poznać bliżej oraz zrozumieć jej błyskotliwy umysł.

 

Dynamika i przewidywalność

 

Samo otwarcie akcji jest naprawdę trafione. Twórcy zaczynają naszą przygodę z serialem od ukazania zaskakujących statystyk. „FBI szacuje, że obecnie jest 100000 zagranicznych szpiegów pracujących w Stanach Zjednoczonych”. Już ta informacja przyciąga naszą uwagę i ukazuje, na czym skupiać się będzie serial. Później płynnie przechodzimy do samej akcji. Bardzo szybko poznajemy głównych bohaterów, kim są oraz jaką mają swoją rolę w całej historii. Niestety miałam wrażenie, że tak jak początkowe minuty pilota mocno skupiają uwagę widza, który dostaje dużo informacji na raz, tak później dynamika zwalnia. Chciałoby się rzec, że dzięki temu widz może trochę odpocząć, by napięcie ponownie wzrosło na końcu, jednakże to działa trochę na niekorzyść produkcji. Czułam się trochę rozleniwiona i miałam ochotę przyspieszyć trochę odcinek, by powrócić do początkowej energii.

 

Co również warto zaznaczyć, to fakt, że odcinek, będąc ciekawy, był momentami dosyć przewidywalny, czego najlepszym przykładem może być spotkanie matki z córką. Typowa scena z serii „wyciskacza łez”, która sprawia, że możemy bardziej polubić główną bohaterkę. Jednakże każdy domyśliłby się, gdzie może podziać się uciekinierka. Rozumiem, dlaczego twórcy zdecydowali się na taki zabieg, ponieważ ma on duży wpływ na coś, o czym dowiadujemy się na końcu serialu, co wyjaśnia nam motywacje Erice. Niestety myślenie głównej bohaterki nie było dla mnie do końca jasne. Dlaczego chciała, żeby jej córka była naocznym świadkiem ponownego pojmania matki, co było nieuniknione. Scena, jak patrzą na siebie i mówią, że się kochają jest bardzo wzruszająca i wymowna, jednak dla dziecka uczucie to może być jak złamanie serca, a przecież kochający rodzic nie chce krzywdzić swojej pociechy.

 

enemy, within, actress

 

Nierówne aktorstwo

 

Jennifer Carpenter była już policjantką we wspomnianym „Dexerze”, agentem FBI w „Limitless” a teraz trafiła do CIA, czy to oznacza aktorski awans? Trzeba przyznać, że rola ta bardzo do niej pasuje i została do niej świetnie dobrana. W jej postaci jest coś intrygującego, co szczególnie dobrze widać po oczach, które skrywają jakąś tajemnicę, jaką koniecznie chce się poznać.  grze oczami. Widać, że jest to silna i niezależna kobieta, a w środku wrażliwa osoba i kochająca matka. Co zdaje się było celem twórców, by właśnie tak ją przedstawić i to się z pewnością udało. Niestety przy niej pozostała obsada wygląda dosyć blado. Pasują do ról, które zostały im przydzielone, ale nie ma w tym ikry. Nie wyróżniają się niczym szczególnym i pozostają w cieniu, pełniąc swoje funkcje bez specjalnego zaangażowania.

Morris Chestnut też nie jest wśród nich kimś wyjątkowym, prócz tego, że gra jedną z głównych postaci. Jednak, co można mu zarzucić, czasami wydawał się niewiarygodny w swej grze aktorskiej, chociażby w momentach, kiedy był zły, rozwścieczony.

 

Jak Sherlock

 

Serial ma duży potencjał i bardzo przyjemnie się go ogląda. Scenariusz wydaje się przemyślany i z niecierpliwością można wyczekiwać kolejnych odcinków i zastanawiać się, jak dalej pójdzie śledztwo. Może momentami akcja idzie powoli i jest trochę przewidywalna, ale miejmy nadzieję, że w kolejnych odcinkach „The Enemy Within” tylko się rozwinie i nabierze odpowiedniego tempa. Mam również nadzieję, że pod względem technicznym nie spadnie jakościowo poziom, ponieważ praca kamery była momentami nawet świetna. Można się tu posłużyć przykładem sekwencji detali, jak główna bohaterka jest wtajemniczana w sprawę śledztwa. Jej wzrok skupia się na paru różnych elementach i my podążamy za jej wzrokiem, co może skojarzyć się trochę z Sherlockiem Homesem, tylko tutaj obraz był urozmaicony delikatnymi efektami specjalnymi, co tylko sprawiało, że przyjemniejszy był odbiór. Nic tylko czekać na kolejne odcinki.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
8
Muzyka
6
Scenariusz
8
„The Enemy Within” to dramat szpiegowski o Erice, będącej jedną z najbardziej przebiegłych szpiegów w szeregach CIA, która odsiaduje swoją karę w więzieniu, ale zostaje zatrudniona do pomocy w śledztwie.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • intrygujący początek
  • główna bohaterka
  • ciekawa praca kamery
  • serial z potencjałem

Minusy

  • nierówne aktorstwo
  • momentami przewidywalny

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Enemy Within

Agent FBI, Will Keaton, nawiązuje współpracę z najbardziej znaną zdrajczynią w historii Ameryki. Muszą połączyć siły, co nie będzie łatwe i złapać niebezpiecznego, …