Recenzja do: The Dragon Prince (2018 )
Recenzje

Magiczna historia powraca, a tym razem bohaterowie borykają się z cięższymi problemami i czekającymi ich obowiązkami. Jeśli spodobał wam się pierwszy sezon, to nie zwlekajcie i czym prędzej obejrzyjcie dalszą część, bo zdecydowanie jest tego warta.

Piękna historia w ładnej oprawie

Powracamy do animacji, która zapoznała nas z konfliktem między królestwem ludzi a fantastyczną krainą Xadią – to tu istnieje sześć głównych źródeł magii, takich jak Słońce, Księżyc, gwiazdy, niebo, ziemia i ocean. Podczas gdy pierwszy sezon produkcji skupiał się na Księżycu oraz jego powiązaniach z elfami, druga część przeskakuje na kolejny „żywioł”, którym jest niebo. Nie bez powodu zostaje on wybrany, w końcu wykorzystywanie powietrza i piorunów sięga samych początków opowieści, a teraz stanowi także dobrą podporę pod próby opanowania latania przez młodziutkiego smoczka, Zyma.

the dragon prince, sezon 2, netflix, animacja, recenzja

Choć droga czekająca naszych bohaterów jest jeszcze długa, to nie zamierzają się poddawać, mając na uwadze bezpieczne dostarczenie Zyma, który przypomina niezwykle uroczego szczeniaczka, do Xadii. Tym razem sporym utrudnieniem w zadaniu Rayli, Calluma i Ezrana okazują się między innymi starzy znajomi chłopców – Claudia i Soren. Planują za wszelką cenę wypełnić zadanie od ojca, choć pojawia się tu także element zwątpienia w misję. Nasi bohaterowie muszą więc być gotowi na zagrożenie, w czym czujność podejrzliwej elfki zdecydowanie pomaga.

Odkryjmy przeszłość

Serial kontynuuje tradycję wprowadzania silnych postaci kobiecych, tym razem skupiając się także na nieobecnej już matce Calluma i Ezrana, królowej Sarai. Z podobieństwem do jej rodzonej siostry Amayi, kobieta okazuje się tak ciepłą osobą, jak można by się spodziewać, znając jej dzieci. Jednocześnie w ciężkich chwilach nie waha się zaryzykować, jak i wesprzeć swojego małżonka. Wraz z dwoma królowymi z jednego z okolicznych królestw, staje się symbolem bohaterstwa i poświęcenia.

Historia sięga także mocno w przeszłość Virena, który został motorem napędowym do wykorzystywania w królestwie pochodzącej z sił życiowych magicznych zwierząt czarnej magii. Podczas ciężkich nieurodzajów, jeszcze dość niedoświadczony Viren odkrywa sposób na wykorzystanie stworzeń zamieszkujących sąsiednią krainę w celu uratowania poddanych króla Harrowa. Dzięki prezentowanej przez niego opowieści można zauważyć, jak zgubny wpływ może mieć ten rodzaj magii, szczególnie tak mocno nadużywany.

the dragon prince, netflix, sezon 2, animacja, recenzja

Co z tą magią?

Drugi sezon animacji porusza ważną kwestię magii wśród ludzi – będących z natury osobami bez mocy, choć i na to znajduje się sposób poprzez wykorzystanie czarnej magii. Część osób, wśród których prym wiedzie choćby Claudia, nie widzi w tym nic złego, stanowi to jednak spory problem dla Calluma, marzącego o zostaniu magiem. Chłopak stanie więc przed ważną decyzją, która mocno wpłynie na jego życie. Tymczasem wspominany Viren coraz bardziej zatraca się w próbach odkrycia, co kryje się za tajemniczym lustrem i sposobie wykorzystania go do własnych celów.

Także płynność serialu spotkała niemalże magiczne odnowa – choć do zmniejszonej ilości klatek w poprzednim sezonie można było się dość szybko przywyknąć, to nowa część historii nie musi już borykać się z tym problemem. Twórcy wzięli pod uwagę głosy krytyki dotyczące tej kwestii i zadbali o to, by tym razem prezentowane sceny wyglądały lepiej i nie wykazywał oznak „przycinania”. W połączeniu z niezwykle wciągającą historią dostajemy uroczą produkcję, którą zdecydowanie warto nadrobić.

Serial dostępny jest na Netflixie.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
9
Muzyka
7
Scenariusz
9
Kolejny sezon animacji okazuje się jeszcze lepszy niż jej początek, przy okazji poprawiając najbardziej problematyczną kwestię płynności. Świetna produkcja zarówno dla młodszych, jak i starszych widzów, którzy będą się na niej świetnie bawić, a czasem i wzruszać.
Ocena czytelników
8.5

Plusy

  • Znacznie płynniejsza animacja
  • Zym, czyli najcudowniejszy smoczek, jaki istnieje
  • Postacie kobiece
  • Rozbudowywanie świata i jego mitologii
  • Flashbacki prezentujące znane, jak i nowe postacie
  • Nawiązania do znanych dzieł fantastyki
  • Istotne i ciężkie decyzje bohaterów
  • Więź braci

Minusy

  • Wędrówka posunęła się niewiele do przodu

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Dragon Prince

Książę Callum i jego brat Ezran spiskują z elfką Raylą, próbując zakończyć odwieczny konflikt między ich walczącymi narodami. Wyruszają w niebezpieczną podróż, …


Recenzje


Aktualności