Recenzja do: Spinning Out (2020 )
Recenzje

Nikt raczej nie spodziewał się chyba niczego przełomowego po obejrzeniu zwiastunów „Spinning Out”. Miał to być zwyczajny serial dla młodzieży wyróżniający się tylko wątkiem łyżwiarstwa figurowego. Czy rzeczywiście taki się okazał?

Serial nie tylko dla fanów łyżwiarstwa 

Gdy obejrzałam pierwszy zwiastun „Spinning Out”, nie byłam do końca pewna, czy ten typ produkcji mi się spodoba. Nie należałam do fanów łyżwiarstwa figurowego, a obawiałam się, że na tym skupiać się będzie niemal cała akcja serialu. Jednak im więcej zapowiedzi oglądałam, tym bardziej się do niego przekonywałam. Miały one bowiem w sobie coś mrocznego i pod wieloma względami intrygującego. Nie żałowałam nawet przez chwilę nocy zarwanej na oglądaniu „Spinning Out”, bo jestem zachwycona tym, co otrzymałam. Łyżwiarstwo jest dużą częścią scenariusza, jednak to nie ono rządzi kolejnymi wydarzeniami serialu oraz poczynaniami bohaterów. Przez większość odcinków na pierwszym planie wydaje się być bardzo poważna choroba psychiczna.  

 

Choroba afektywna dwubiegunowa

spinning out, netflix

Niewiele w swoim życiu oglądałam produkcji z tak dobrze rozwiniętym wątkiem tej właśnie choroby. Co prawda nie miałam nigdy styczności z żadną chorą osobą, ale może wydawać się, że w „Spinning Out” zostały poruszone wszystkie jej najważniejsze aspekty. Pokazano nam,jak potrafi to wpływać na czyjeś życie, relacje z rodziną czy znajomymi. Główna bohaterka serialu, Kat (Kaya Scodelario), odziedziczyła tę chorobę po swojej matce. Obie wymagają stałego, regularnego leczenia, bez którego niełatwo jest im nad sobą panować. Kobiety oprócz schorzenia dzielą także pasję do łyżwiarstwa. Matka Kat obwinia ją jednak za koniec swojej kariery i całą uwagę poświęca młodszej córce, co tylko coraz bardziej komplikuje rodzinne relacje. Serena przez wiele lat musiała żyć pod jednym dachem z dwiema chorymi osobami, co sprawia, że szuka ona miłości i zrozumienia, co w pewnym momencie okazuje się dla niej bardzo zgubne. Niektóre poczynania matki dziewczyn są skrajnie przerażające. Podczas manii całkowicie nad sobą nie panuje, stwarzając zagrożenie  życia dla siebie, ale także osób w jej otoczeniu.

 

 

„W tym sporcie trzeba być idealnym” 

Kat po poważnym upadku podczas zawodów rok wcześniej nie może wrócić do optymalnej formy. Paraliżuje ją strach i wymagania stawiane jej przez środowisko. Planuje wyjazd do Londynu, nie ma bowiem motywacji do dalszego uczestnictwa w zawodach. Jej punkt widzenia zmienia się diametralnie, kiedy po jej ostatnim treningu trafia na Dashę – trenerkę par, która bardzo namawia ją na ćwiczenia z jej podopiecznym, Justinem, niemającym aktualnie partnerki. Kat na początku nie jest chętna, jednak po pewnym czasie decyduje się na treningi w tej dyscyplinie. Współpraca z z Justinem nie jest łatwa i para musi wkładać wiele wysiłku w ćwiczenia. Na dodatek ani trenerka,ani partner nie mają pojęcia o chorobie, która w razie przerwania leczenia może zrujnować ich dotychczasową pracę, a nawet całą karierę. W łyżwiarstwie figurowym wymagane jest bycie idealnym, więc Kat pilnie strzeże swojego sekretu. Szybko okazuje się jednak, że nie tylko ona ma wiele do ukrycia. 

 

Łamanie stereotypów 

Co bardzo spodobało mi się w tym serialu, to właśnie łamanie pewnych stereotypów. Młoda macocha nie zawsze jest bowiem niemiłą osobą, której zależy tylko na pieniądzach, a bardzo dbający o podopieczną trener nie musi miećw planach wykorzystać ją seksualnie. Największy rywal nie zawsze jest wrogiem, ale może być stale wspierającą przyjaciółką, która życzy ci wygranej. Twórcy serialu nie patrzą na wszystko zerojedynkowo, świetnie potrafią przedstawić wady i zalety danej osoby i trzeba przyznać, że bardzo dobrze im to wychodzi. Mimo wybijających się mocno na pierwszy plan głównych wątków, scenarzyści nie zapomnieli o postaciach drugoplanowych. Większości z nich poświęcono naprawdę sporo czasu i dano nam dobrze ich poznać. 

 

Nie zapominajmy o tematyce

spinning out, netflix

Widoczne na każdym kroku świetne aktorstwo bynajmniej nie ubliża łyżwiarstwu, które wydaje się na wysokim poziomie. Wiemy, że aktorzy uczyli się jeździć na łyżwach specjalnie na potrzeby tego serialu i znaczną część choreografii wykonują samodzielnie. Główna aktorka przyznała, że na początku pracy nad serialem ledwo potrafiła utrzymać się na lodzie. Jednak Evan Roderik, wcielający się w rolę Justina, przez większość swojego życia zawodowo grał w hokeja, co na pewno ułatwiło mu naukę jazdy figurowej. W serialu zobaczyć możemy także Johnny’ego Weira, profesjonalnego łyżwiarza, który w swojej zakończonej już karierze zdobył między innymi medale mistrzostw USA i świata oraz uczestniczył w olimpiadzie. Każdy występ pokazany nam na ekranie oglądałam z wielką przyjemnością i muszę przyznać, że bardzo lubię wracać do ulubionych momentów i ponownie zachwycać się dopracowaną choreografią oraz idealnie dobraną do niej muzyką. Nie można nie zwrócić uwagi na piękne ujęcia osoby znajdującej się aktualnie na lodowisku.

Czy będzie drugi sezon? 

Na razie trudno to wywnioskować, ale trzymam kciuki! Finał pierwszej seriinie pozostawił nas w zawieszeniu, ale nie da się ukryć, że twórcy mają duże pole do popisu na wypadek kolejnego sezonu. Przeszłość niektórych postaci wydaje się niedopowiedziana i można by bardziej nad nią popracować. Ciekawi także rozwinięcie historii, z którymi mieliśmy do czynienia w finałowym odcinku oraz dalsze zmagania głównych bohaterów w zawodach. Zakończenia nie można więc uznać za złe w razie anulowania serialu, ale widać, że twórcy zostawili sobie furtkę otwartą na ewentualną kontynuację, na którą czekać będę z niecierpliwością. 

 

Gra aktorska
9
Zdjęcia
8
Muzyka
8
Scenariusz
9
„Spinning Out” to serial idealny dla osób szukających głębszego przekazu w prostych formach. Porusza on ważne społecznie tematy, ale także gwarantuje niezapomniane wrażenia estetyczne.
Ocena czytelników
7.5

Plusy

  • gra aktorska
  • sposób przedstawienia choroby dwubiegunowej
  • zdjęcia
  • muzyka
  • choreografia występów

Minusy

  • niewielkie niedopowiedzenia dotyczące przeszłości postaci

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Spinning Out

Łyżwiarka figurowa stara się pogodzić swoje życie miłosne, problemy rodzinne oraz zdrowie psychiczne w momencie, gdy jej marzenia o karierze zostają zachwiane.


Aktualności