Recenzja do: Soundtrack (2019 )
Recenzje

Joshua Safran, który niegdyś zajmował się produkcją „Gossip Girl”, powraca z nowym serialem. „Soundtrack” to najnowszy tytuł muzyczny, jaki znajduje się w bibliotece multimedialnej Netflixa. Czy obraz ten może stawać w szranki z takimi musicalowymi szlagierami jak „Glee” Ryana Murphy’ego lub „Crazy Ex-Girlfriend” od amerykańskiej stacji The CW? Przekonajcie się sami!

Muzyczna polifonia

Pierwsz sezon tej opowieści snutej przez amerykańskiego autora koncentruje się na wielu bohaterach jednocześnie. Każdy odcinek może pochwalić się dwiema postaciami centralnymi, których historia w danym epizodzie jest najważniejsza. Jak to w musicalach bywa, nasi protagoniści wyrażają emocje poprzez śpiew i taniec. Ciekawy może być fakt, że Joshua Safran nagminnie stosuje sztuczkę, która u niektórych potrafi wywołać niemały dysonans poznawczy. Reżyser w tym samym czasie ekranowym prezentuje nam różne, zazwyczaj przeplatające się utwory muzyczne, które najczęściej zupełnie do siebie nie pasują, a tym samym nie tworzą spójnej całości. Po prostu są, tak dla zasady, żeby było…

Soundtrack, Netflix, Review, Sezon 1, Musical

Niekończący się playback

Jeśli w musicalach najbardziej lubicie oglądać, a także słuchać śpiewających aktorów, to niestety, ale mam dla was złą wiadomość. W „Soundtrack” tak naprawdę nikt z obsady nie śpiewa, a wszyscy korzystają ze starego jak świat playbacku. Jednakże twórcy starają się wynagrodzić ten mankament choreografiami tanecznymi, które zazwyczaj stoją na wysokim poziomie. Jako osoba, która często korzysta z aplikacji Tik Tok, nie miałem większych problemów z używaniem playbacku w serialu, aczkolwiek rozumiem, że wielu oglądających taki zabieg może przyprawić o niemały dyskomfort.

Zazwyczaj piosenki użyte w produkcjach muzycznych starają się odzwierciedlić aktualny stan emocjonalny bohatera. Jednakże, jak widać, nie jest to zasada, której każdy tworzący musical się trzyma. Może i jest to precedens na skalę globalną, ale mało który utwór użyty w dziś omawianej produkcji wpisuje się w historię świata przedstawionego. Pisząc bardzo ogólnie, a tym samym unikając niepotrzebnych spoilerów, warto zauważyć, że „Soundtrack” nierzadko przedstawia mroczne wątki, które nijak nie współgrają z wesołymi piosenkami. Oglądając tę musicalową farsę, odniosłem wrażenie, że Joshua Safran podjął się wyzwania, aby chamsko i na siłę upchać jak najwięcej piosenek ze swojej playlisty do serialu.

Soundtrack, Netflix, Review, Sezon 1, Musical

Długo, za długo

Każdy z dziesięciu odcinków zaprezentowanych w produkcji trwa około godziny. Jest to czas, który w świecie serialowym powinno się wykorzystać znakomicie, ale wcześniej należy mieć jakiś pomysł. Tego zabrakło osobom odpowiedzialnym za „Soundtrack”. Praktycznie każdy z dziesięciu epizodów się dłuży, a historie w nich opowiedziane można by spokojnie zmieścić w 35 minutach czasu antenowego.

Jeśli mam być z wami szczery, to najbardziej ubolewa mnie kwestia zmarnowanego potencjału tytułu. Włodarze Netflixa zatrudnili znanego i lubianego reżysera, któremu udało się skomponować wspaniałą oraz utalentowaną obsadę. Aktorzy dali z siebie wszystko, a tym samym okazali się niezaprzeczalnie największym plusem produkcji. Jednakże renomowany reżyser i dobra obsada nie są w stanie wybić się ponad nieprzemyślane decyzje scenariuszowe, które zupełnie zabiły ducha musicalu. Mimo wszystkich wyżej wspomnianych mankamentów mam nadzieję, że ten serial doczeka się ontynuacji, a Joshua Safran wzorowo odrobi pracę domową i powróci ze zdwojoną siłą.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
5
Muzyka
5
Scenariusz
3
Jeśli szanujecie swój czas i nie macie w zwyczaju poświęcać dziesięciu godzin z życia dla zasady, to radzę nie bierzcie się za oglądanie tej produkcji. Szkoda czasu.
Ocena czytelników
5

Plusy

  • Ciekawe układy taneczne;
  • Obsada się stara;

Minusy

  • Nieustanie przeplatające się niechlujne wstawki muzyczne;
  • Utwory nie współgrają z opowiadaną nam opowieścią;
  • Wszędzie, gdzie się da otrzymujemy playback;
  • Odcink trwają około 20 minut za długo;
  • Zmarnowany potencjał;

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Soundtrack

10-odcinkowa produkcja jest serialem muzycznym pozwalającym pokazać miłosne historie dotyczące różnorodnych grup ludzi zamieszkujących Los Angeles. Wszystkich łączy …