Recenzja do: Sneaky Pete (2015 )
Recenzje

Oszustów nie brakuje, czego potwierdzeniem jest ich sława, skłaniająca stacje telewizyjne do kręcenia seriali o ich przygodach. Najlepsi z nich, mogli liczyć nawet na produkcje biograficzne. „Sneaky Pete” jest poniekąd podsumowaniem dokonań wszystkich oszustów, wykorzystując do zbudowania swojej fabuły liczne rodzaje przekrętów, pokazując w ten sposób, że w oszukiwaniu innych może kryć się prawdziwa sztuka.

Sneaky Pete, Amazon Prime, sezon 3, recenzja

Wzloty i upadki

Pierwszy sezon serialu „Sneaky Pete” okazał się strzałem w dziesiątkę, trafiając przy okazji w gusta wielu milionów znudzonych widzów. Nowe podejście do tematu oszustów było świeże, odkrywcze, a co najważniejsze posiadało doskonale zbudowaną fabułę. Główna w tym zasługa tak popularnych aktualnie schematów wszechobecnej w całym serialu zagadek. Zmuszanie widza do ciągłego poszukiwania odpowiedzi na skomplikowane pytania, zadawane za pośrednictwem scenariusza, udaje się wyjątkowo rzadko, dlatego każda produkcja, która z sukcesem stworzy labirynt pytań i odpowiedzi, z miejsca przykuwa uwagę widzów. „Sneaky Pete” podniósł jednak poprzeczkę jeszcze wyżej, tworząc nad wyraz skomplikowane postacie, które zapełniły gęsto plan pierwszy, drugi oraz dalsze plany. Twórcy nie mieli zamiaru tworzenia historii, której ciężar będzie musiał nieść tylko jeden wątek główny, dlatego z biegiem odcinków staje się wręcz tłoczno od bohaterów i ich problemów. Drugi sezon mocno zwolnił tempo fabularnie, pokazując, że niestety stwierdzenie o kiepskich kontynuacjach ma w sobie dużo racji. Dopiero w trzeciej serii możemy poczuć namiastkę tego, co czuliśmy, oglądając przygody głównego bohatera w pierwszej serii.

Sneaky Pete, Amazon Prime, sezon 3, recenzja

Pete kombinator

Marius Josipovic od najmłodszych lat zajmował się oszukiwaniem innych. Zrobił z tego swój główny talent i cel w życiu; i trzeba mu przyznać, że doszedł do perfekcji. Niestety szczęście nie trwa wiecznie i Marius trafia do więzienia, doskonale wiedząc, że gdy tylko z niego wyjdzie, będzie musiał stawić czoła wielu wkurzonym osobom, których oszukał. Szukając ratunku dla własnej skóry, wpada na z pozoru prosty, ale genialny plan. Kradnie tożsamość swojego kolegi z celi, Pete'a, i udając go, wkrada się w łaski jego rodziny, której Pete nie widział od 20 lat. Przez dwa sezony historia ta miała swoje wzloty i upadki, ale przede wszystkim całą masę doskonale odegranych przedstawień przez Mariusa. Josipovic doszedł do takiej perfekcji w udawaniu innych osób, że widz nigdy nie jest do końca pewien, kim tak naprawdę jest główny bohater. Marius wyjątkowo rzadko odsłaniał swoje prawdziwe oblicze i dopiero sezon trzeci pozwolił nam na spojrzenie w jego przeszłość, co ponownie zasiliło całość fabuły. Widać było, że w drugim sezonie zabrakło czegoś nowego, więc powtarzalność fabuły szybko wyszła na jaw. Trzeci sezon jest natomiast świetnym flashbackiem, który odciska swoje piętno na teraźniejszości Mariusa i wszystkich w jego otoczeniu. „Sneaky Pete” poniekąd stał się przez to serialem o relacjach międzyludzkich, a nie o przygotowywaniu wielkiego skoku na kasę.

Sneaky Pete, Amazon Prime, sezon 3, recenzja

Zmiana frontu

Gdzieś tam na dalszych planach wciąż widać próbę napisania historii o przekręcie, ze stawką kilku milionów dolarów, ale scenariusz odchodząc od tego wątku, zrobił największą przysługę dla serialu. Po dwóch sezonach widzowie na tyle dobrze poznali głównych bohaterów, że trudno byłoby im zaakceptować kolejny sezon skupiający się na ich mocowaniu się z tym, co nachodzi ich każdego dnia. Zamiast tego twórcy wyciągnęli duchy z przeszłości i skonfrontowali ich z ich największymi tajemnicami, kłamstwami i obawami. Wychodzą na jaw zdrady, sfałszowane raporty policyjne, dawne znajomości i nieporozumienia. Każda z tych małych niedogodności w bardzo szybkim tempie zaczyna rozrastać się do formy pożaru nie do ugaszenia. Grunt palący się pod nogami bohaterów popycha ich do skrajności, a w samym sercu żywiołu siedzi Marius, który pierwszy raz od dawna zaczyna czuć, że traci kontrolę nad sytuacją. Wszystko to sprawia, że kolejne pomysły Josipovica na zdobycie wielkiej kasy zupełnie bledną, a nawet zanikają. Dla widza staje się najistotniejsze, w jaki sposób zakończą się wątki rodzinne, i trzeba przyznać, że „Sneaky Pete” mocno tym zaskakuje.

Sneaky Pete, Amazon Prime, sezon 3, recenzja

Droga do odkupienia

Pokazanie przeszłości Mariusa w sposób, który najbardziej go zaboli, czyli miłości z dawnych lat, wplotło do serialu więcej dramaturgii, ale obnażył też wszystkie słabości głównego bohatera. Widzowie uważali go za doskonałego dyrygenta w orkiestrze kłamstw i fałszywych tożsamości, ale w momencie, w którym ktoś zaczyna fałszować, całość rozpada się powoli na milion małych kawałeczków. Marius był zawsze przyzwyczajony do tego, że wszystko jest pod jego kontrolą, ale nigdy nie brał pod uwagę zmiennych. Każdy jego plan opierał się na perfekcji wykonania, ale tylko w momencie, w którym nie pojawiały się niespodziewane przeszkody. Marius potrafił sobie poradzić z pomniejszymi przeszkodami i robił to doskonale, ale do momentu, w którym miał kontrolę. Trzeci sezon „Sneaky Pete” udowodnił, że brak tej kontroli okazuje się dla Mariusa sygnałem do zweryfikowania tego, co robił przez ostatnie kilka lat swojego życia, i jakie piętno mógł wywrzeć na ludziach, których oszukiwał. Szybko okazuje się, że za maską spryciarza i oszusta może kryć się zwykły chłopak, który nadal wie, co to honor i przywiązanie.

 

Serial „Sneaky Pete” można obejrzeć na platformie Amazon Prime.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
6
Muzyka
7
Scenariusz
7
"Sneaky Pete" w trzecim sezonie mocno odszedł od schematu utrwalonego w dwóch poprzednich. Zdecydowanie więcej czasu poświecono na budowanie relacji międzyludzkich, niż na planowanie kolejnego przekrętu. Zaskakujące, ale serialowi wyszło to na dobre.
Ocena czytelników
7

Plusy

  • pokazanie prawdziwego oblicza Mariusa
  • wyjaśnienie jednego z głównych wątków całego serialu
  • skupienie się na dramie międzyludzkiej

Minusy

  • sporo scen jest niepotrzebnie przeciąganych
  • Marius stracił swój urok łotra

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Sneaky Pete

Po odbyciu swojego wyroku, Marius Josipovic w końcu wychodzi na wolność. Dla bezpieczeństwa przybiera jednak tożsamość swojego kolegi z celi, Petersa Murphy'ego, …