Recenzja do: Sintonia (2019 )
Recenzje

Duża część serialomaniaków lubi produkcje, które opowiadają o młodych ludziach, a tym samym przedstawiają ich perypetie, toteż serialowy, jak i filmowy gatunek coming-of-age cieszy się nieustającą popularnością. Platformy streamingowe i wielkie stacje telewizyjne zdają sobie z tego sprawę, dlatego też w ich ofercie nie brakuje tytułów, które to podejmują nie lada trudne tematy, jak wchodzenie w dorosłość, czy poznawanie własnej tożsamości. Netflix nie zamierza zaprzestać masowego tworzenia produkcji, skutkiem tego dziewiątego sierpnia premierę miał nowy oryginalny serial platformy „Sintonia”, który opowiada historię trzech lokalnych nastolatków z jednej faveli w São Paulo.

Witajcie w São Paulo

Bądźmy ze sobą szczerzy, każdy kolejny serial młodzieżowy, który wychodzi, ma pod górkę, ponieważ tematy buntu, pierwszej miłości, poznawania własnej seksualności itp., są już mocno przez kulturę popularną i nie tylko wyeksploatowane. W ostatnich latach widzieliśmy wiele produkcji młodzieżowych, ale tak naprawdę na palcach jednej ręki możemy policzyć te naprawdę wartościowe, które wyróżniały się czymś szczególnym.

Jeśli liczyliście, że „Sintonia” okaże się serialem przełomowym lub będzie stanowiła ważny głos społeczny dla młodego pokolenia, to niestety, ale muszę was rozczarować. Serial ten opowiada historię trójki nastolatków – Doni (M.C. Jottape), Nando (Christian Malheiros) i Rita (Bruna Masarenhas) – których łączy ubóstwo, presja otaczającego przestępczego półświatku i wizja lepszej przyszłości. Młodzi znajdują ukojenie w muzyce, swych najbliższych oraz obowiązkowym młodzieńczym buncie.

Sintonia, Felipe Braga, Netflix, Brazylia, Recenzja, Sezon 1, Review,

Jak widzicie, fabuła produkcji prezentuje się dość standardowo, aczkolwiek serial ten wyróżnia nie historia, a otoczenie, w którym zmuszeni są żyć główni bohaterowie, jednak samo miejsce, choć interesujące, nie wystarczy, aby zbudować ciekawą i interesującą historię, która byłaby w stanie zainteresować oglądającego. Jednakże umiejscowienie akcji w São Paulo sprawia, że „Sintonia” wyróżnia się na tle innych młodzieżówek, ale niestety tylko pod tym względem.

Szału nie ma...

Obsada serialu nie charakteryzuje się niczym specjalnym, jeśli chodzi o ich umiejętności aktorskie i niestety, ale momentami gra co niektórych aktorów prezentowała się mocno przeciętnie, wszakże duża część ekipy serialowej debiutowała wraz z premierą pierwszego sezonu produkcji i to niestety widać. Wielkim plusem, jeżeli mowa o aktorach, jest fakt, że ci wcielający się w naczelne postaci, w prawdziwym życiu także są w wieku nastoletnim, a to nieczęsto zdarza się w serialach młodzieżowych.

Sintonia, Felipe Braga, Netflix, Brazylia, Recenzja, Sezon 1, Review,

Zazwyczaj tytuły Netflixa zachwycają mnie aspektami wizualnymi, a tym razem ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu nawet soundtrack nie zainteresował mnie na tyle, abym miał ochotę przesłuchać go ponownie, chociażby w domowym zaciszu. Ujęcia prezentowane w serialu również nie przykuły mojej uwagi, a to naprawdę rzadkość, ponieważ zawsze staram się wychwycić ładne kadry, czy zwrócić uwagę na pracę kamery.

Serial, o którym zapomnisz

Jestem przekonany, że „Sintonia” za parę lat nie będzie nazywana serialem przełomowym, a nawet zastanawiam się, czy za jakiś czas ktokolwiek będzie pamiętał o jej istnieniu, ponieważ oprócz ciekawej lokalizacji produkcja ta nie wyróżnia się niczym szczególnym. I osobiście, jeśli miałbym wybierać pomiędzy serialami młodzieżowymi, które miały swoją premierę w ostatnim czasie, to „Sintonia” zapewne byłaby moim ostatnim wyborem, ponieważ jest serialem zaskakująco przeciętnym i nie wnosi niczego nowego do gatunku coming-of-age. Jednakże jeśli lubicie brazylijskie klimaty, całym sercem kochacie oglądać nastoletnie dramaty, a dostateczna gra aktorska wam wystarczy, to produkcja powinna wam się spodobać, aczkolwiek osobiście nie radziłbym marnować czasu na oglądanie tej młodzieżówki, gdyż konkurencyjne platformy mają w swojej ofercie multimedialnej ciekawsze propozycje, które warto mieć na uwadze.

Serial można obejrzeć na platformie Netflix. 

Gra aktorska
4
Zdjęcia
4
Muzyka
5
Scenariusz
4
Jeśli lubicie brazylijskie klimaty, całym sercem kochacie oglądać nastoletnie dramaty, a dostateczna gra aktorska wam wystarczy, to produkcja powinna wam się spodobać, aczkolwiek osobiście nie radziłbym marnować czasu na oglądanie tej młodzieżówki, gdyż konkurencyjne platformy mają w swojej ofercie multimedialnej ciekawsze propozycje, które warto mieć na uwadze.
Ocena czytelników
4

Plusy

  • umiejscowienie akcji w São Paulo
  • młodych grają młodzi

Minusy

  • sztampowa produkcja młodzieżowa
  • słaba gra aktorska

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Sintonia

Trójka mieszkających w Sao Paulo nastolatków stawia czoła problemom, dzielnie usiłując spełnić swoje marzenia. Narkotyki, religia – co jeszcze może stanąć na drodze …