Recenzja do: Black Lightning (2018 )
Recenzje

Mimo powszechnych narzekań na seriale DC należące do Arrowverse, seria ma się dobrze, a najnowsza produkcja może tchnąć trochę świeżości do uniwersum. I choć „Black Lightning” jest opowieścią o powrocie bohatera, który zrezygnował z superbohaterskiej ścieżki życia, to twórcy raczej nie ominą wspomnienia jego początków. Co jak co, ale takie zdolności nie biorą się znikąd (o ile nie jest się mieszkańcem Central City podczas wybuchu akceleratora cząstek). Chwilowo możemy jednak cieszyć się brakiem zmagań z nieokiełznaną mocą i prawidłowym jej wykorzystywaniem.

Historia skupia się na Jeffersonie Piercie (w tej roli Cress Williams), szanowanym członku czarnoskórej społeczności, będącym dyrektorem szkoły średniej. W swoich obowiązkach spisuje się bardzo dobrze, co widać w stosunku uczniów, jak i zaangażowaniu córek w działania społeczne. A córki – Anissa (Nafessa Williams) i Jennifer (China Anne McClain) w całej historii odegrają ważną rolę. Na skutek pewnych wydarzeń, Jefferson powraca do działalności mściciela, strzelającego piorunami, znanego przed laty jako Black Lightning.

Głupi i głupsi

Już na samym początku widz poznaje gnębiące miasteczko problemy – rządzi tu gang pod nazwą The One Hundred, przez co zwykli mieszkańcy nie mają łatwego życia. Strzelaniny są na porządku dziennym. Gdyby tylko to nie wystarczyło, to mamy jeszcze policję. A że wszystko dzieje się w społeczności czarnoskórej, można sobie wyobrazić, do jakich spotkań dochodzi oraz jaką „troską” wykazują się mundurowi. Te dwie grupy niewątpliwie stanowią podstawowych przeciwników, którym nasz superbohater musi stawić czoła. Przyznam, że oglądając odcinek zdarzyło mi się zastanawiać na głupotą niektórych postaci z wymienionych grup i obawiam się, że to jeszcze nie koniec.

Black Lightning, recenzja, pilot

To, co potrafi przyciągnąć w tej historii to relacje rodzinne – ojciec, zajmujący się wychowaniem dwóch córek. Do pełni szczęśliwej rodzinki, wydawałoby się, brakuje jeszcze matki, która również odegra w tej historii swoją rolę. Para, pomimo rozwodu mającego związek z działalnością superbohaterską Jeffersona, nadal ma dobre stosunki. Nikogo raczej nie zaskoczy fakt, że powrót do zamaskowanego wcielenia ma spory związek z rodziną.

Gdzie jest Batman, jest i Alfred!

Nie można zapomnieć o jakże istotnej osobie, w końcu kostium sam się nie wykona. Peter Gambi (James Remar) służy tu pomocą Jeffersonowi. Trzeba przyznać, że nie brakuje mu entuzjazmu, swoim zaangażowaniem próbuje od lat namówić przyjaciela do powrotu do walki. A gdy do tego dochodzi, nasz niezawodny pomocnik wszystko ma już gotowe.

Do pełnej superbohaterskiej opowieści potrzeba jeszcze „głównego złego”. Tutaj też go mamy i nim faktycznie się pojawi, czeka nas kilkukrotne wspomnienie tej postaci. Niewątpliwie kryje się za tym większa sprawa, którą w kolejnych odcinkach uda nam się poznać. Zanim jednak do tego dojdzie, a szczególnie nim dowiemy się, jakie motywy nim kierującą, odkrywamy powiązania między nim a Jeffersonem.

Black Lightning, serial, recenzja, pilot

Klimat, klimat i jeszcze raz klimat

Akcja dziejąca się na ulicach, gangi oraz hip-hop jako soundtrack dla wydarzeń. Zdecydowanie serialowi nie brakuje dobrego klimatu i na obecną chwilę wydaje się, że twórcy wiedzą, w jakim kierunku zmierzają. Nadal jest to jednak historia skierowana do fanów seriali „Arrow” czy „The Flash”, osoby szukające czegoś odmiennego mogą poczuć się zawiedzione.

Serial będzie można obejrzeć na Netflixie z tygodniowym opóźnieniem. Pierwszy odcinek pojawi się na platformie już 23 stycznia.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
6
Muzyka
7
Scenariusz
6
Serial stanowiący odpowiednie dopełnienie dla historii z Arrowverse, będący jednocześnie odpowiedzią DC na „Luke’a Cage’a”.
Ocena czytelników
7

Plusy

  • świeże podejście do historii superbohatera
  • ciekawe relacje między postaciami
  • klimat serialu
  • historia dziejąca się w czarnoskórej społeczności, z dobrze zarysowanymi problemami

Minusy

  • głupota niektórych postaci powala
  • niewiele akcji

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Black Lightning

Jefferson Piece to były superbohater, który wiedzie spokojne życie jako dyrektor szkoły. Gdy pewien gang zaczyna grozić jego rodzinie, wkracza do akcji jako legendarny …


Aktualności