2
Recenzja do: Dirk Gently's Holistic Detective Agency (2016 )
Recenzje

„Dirk Gently’s Holistic Detective Agency” był moim największym serialowym odkryciem 2016. Dość luźno bazująca na powieści Douglasa Adamsa seria miała wszystko, co kocham – była pełna humoru, akcji, absurdu i świetnie napisanych postaci. Minął rok, a drugi sezon „Holistycznej Agencji Detektywistycznej Dirka Gently’ego” (ha, spróbujcie to powiedzieć szybko pięć razy!) za nami. Pytanie brzmi: czy udało się utrzymać niezwykle wysoki poziom pierwszego sezonu?

Po finale pierwszej serii Max Landis zostawił bohaterów w trudnej sytuacji: zła agencja rządowa Blackwing pojmała Dirka, Todd zachorował na pararibulitis, a Amanda dołączyła do Rowdy 3. Dlatego wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy otwierająca drugi sezon scena składała się z dwóch walczących rycerzy – w tym jednego różowowłosego – którzy zamiast mieczy mają... ogromne nożyczki, a na dodatek okazują się homoseksualną parą. Jeden z nich musi opuścić świat, z którego pochodzą, i wykonać zadanie: odnaleźć Dirka Gently’ego i wypełnić przepowiednię.

Brzmi jeszcze dziwniej niż ostatnio? To dlatego, że po pierwszym sezonie, będącym pełnym podróży w czasie detektywistycznym sci-fi, drugi jest serialem... fantasy. Widzom zostaje przedstawiony zupełnie inny świat: bajkowa kraina Wendimoor, której grozi zniszczenie przez Złego Maga. Jedyną osobą, która może uratować wszystkich jej mieszkańców, jest nasz ulubiony holistyczny detektyw.

Inaczej, a jednak podobnie

Drugi sezon „Dirk Gently’s Holistic Agency” to – mimo całkiem innego klimatu – kolejna słuszna dawka akcji, absurdu, humoru i zwrotów akcji. Znowu nic nie ma sensu, dopóki nagle nie zacznie mieć sensu, ale też nic nie jest wyciągnięte z kapelusza – od pierwszego odcinka widzom podsuwane są małe wskazówki, więc można starać się rozwikłać zagadkę razem z bohaterami.

Właśnie, bohaterowie – to właśnie oni są w tym sezonie najmocniejszym punktem. Do stałej obsady dołącza szeroka gama nowych, barwnych charakterów. Do moich ulubionych należą: Sherlock Hobbs (w tej roli Tyler Labine) – przemiły, bardzo entuzjastyczny detektyw z małego miasteczka, ale też Suzie Boreton (Amanda Walsh) – matka i żona, która zagubiła swoją pewność siebie po wypadku. Muszę jednak przyznać, że nagrodą za pierwsze miejsce w moim rankingu ulubionych nowych postaci podzielić będzie musiało się dwóch panów, którzy raczej dzielić się nie lubią. Pierwszym z nich jest Mr. Priest (Alan Tudyk) – działający na zlecenie Blackwing najemnik, na wspomnienie o którym Dirk wątpi w swoje szanse przeżycia. Drugim jest Mag – w jego rolę wciela się John Hannah. Niech jego cudowny uśmiech was nie zwiedzie: ten przybysz z krainy Wendimoor jest zły do szpiku kości, a jednocześnie tak pełny uroku, że nie będziecie mogli oderwać od niego wzroku.

Mimo dostatku nowych postaci, bohaterowie znani nam z pierwszego sezonu w żadnym wypadku nie stoją w miejscu. Na przestrzeni dziesięciu odcinków przechodzą spore zmiany, często odkrywając na swój temat takie szczegóły, których w ogóle nie podejrzewali. W tym wypadku najbardziej cenię sobie wątki Amandy, która – w końcu wolna od strachu przed atakiem choroby – może osiągnąć swój pełen potencjał i zacząć rzeczywiście żyć. Pasjonujący jest też rozgrywający się w siedzibie Blackwing wątek Kena – szczególnie jego relacja z sierżantem Friedkinem. Niestety, nie mogę powiedzieć więcej – spoilery. Jeśli chciałbym narzekać – to zabolało mnie, że niezbyt dużo czasu w tym sezonie poświęcono Bart.Wydaje mi się, że miała jeszcze sporo przed sobą, a o jej połączeniu z Dirkiem nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele.

Wszystko jest połączone

Wspomniałem wcześniej o tym, że drugi sezon „Dirk Gently’s Holistic Detective Agency” liczy sobie 10 odcinków – dwa więcej od poprzedniego. Pozwala to bardziej rozbudować fabułę, aczkolwiek akcja rozwija się odczuwalnie wolniej. Na szczęście, nawet mimo tego widz czuje się wynagrodzony świetnym odcinkiem finałowym.

Mocno zauważalna jest też zmiana kompozytora. Rozumiem, że zrobiono to celowo, żeby uzyskać w nowym sezonie całkiem inny klimat, ale niestety – muzyka stworzona przez The Newton Brothers jest wyraźnie słabsza niż ścieżka dźwiękowa z pierwszej serii.

Podsumowując: To nadal jeden z najciekawszych, najświeższych i najbardziej zaskakujących seriali ostatnich lat... oraz jedna z najsmutniejszych anulacji ostatnich lat. Drugi sezon jest co prawda zauważalnie słabszy od pierwszego, jednak dalej ogląda się go z zapartym tchem. Mam wrażenie, że dużo zyska przy drugim seansie – najlepiej binge-watchując. A do tego okazja nadarzy się już niedługo, bo drugi sezon „Dirk Gently’s Holistic Detective Agency” pojawi się na Netflixie już 5 stycznia!

PS Po pojawieniu się serialu na Netflixie – oglądajcie intensywnie! Max Landis na twitterze zwraca uwagę, że dla Dirka jest jeszcze nadzieja i sugeruje, że oglądalność na Netflixie będzie miała w tym wypadku znaczenie.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
7
Scenariusz
9
Drugi sezon "Dirk Gently's Holistic Detective Agency" to nadal seria bardzo świeża, niezwykle zabawna, pełna absurdów, ale też wewnętrznie spójna. Pełno tutaj barwnych bohaterów i zabawnych sytuacji. Historia rozwija się w bardzo satysfakcjonujący sposób. Ma swoje wady - jest zauważalnie słabszy niż w pierwszej serii, ale to wciąż bardzo dobry serial.
Ocena czytelników
8.5

Plusy

 • Większość postaci została bardzo dobrze rozwinięta
 • Kraina Wendimoor jest pełna ciekawych pomysłów
 • Wskazówki są zostawiane cały czas, więc widz może rozwiązywać sprawę razem z bohaterami
 • Świetne występy aktorów

Minusy

 • Słabe wykorzystanie postaci Bart
 • The Newton Brothers nie podołali stworzeniu wpadającej w ucho ścieżki dźwiękowej
 • Przez dodatkowe dwa odcinki akcja nieco zwalnia

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • tosli
  tosli

  W tym temacie https://serialomaniak.pl/news/dirk-gentlys-holistic-detective-agency-skasowany-jest-jeszcze-nadzieja-dla-fanow podana jest data startu na Netflixie 5 stycznia 2018r.

  • Rafał Konaszewski
   Rafał Konaszewski
   @not_imprsd

   @tosli: Słusznie, to 5 stycznia sezon pojawi się na Netflixie - w tekst wkradł się mały błąd! Dzięki za zwrócenie uwagi, data już została poprawiona.

Powiązane

Seriale

Dirk Gently's Holistic Detective Agency

Boy hotelowy Todd Brotzman znajduje zwłoki milionera Patricka Springa, po czym spotyka ekscentrycznego Dirka Gently'ego, nazywającego samego siebie „holistycznym …