Recenzja do: Safe (2018 )
Recenzje

Są twórcy, po których dzieła sięgam w ciemno; gdy więc dowiedziałam się, że wychodzi serial, którego producentem jest mój ulubiony autor – a mowa oczywiście o Harlanie Cobenie – wiedziałam, że dostanę coś dobrego. Ale możliwe też, że wtórnego, bo Coben ma swoje utarte ścieżki i lubi sięgać po sprawdzone chwyty.

Głównym bohaterem „Safe” jest Tom, chirurg, wdowiec i ojciec nastoletnich córek, grany przez Michaela C. Halla („Dexter”). Tom wraz z córkami mieszka w strzeżonym osiedlu dla bogaczy – czego nie sposób przegapić, gdyż z każdej strony widzimy duże domy, nowe auta i ogółem bogatą społeczność, co tworzy nam tło równie szczegółowo, co, pod względem wizualnym, całe miejsce akcji. Pewnego wieczoru jego starsza córka wybiera się na imprezę, z której już nie wraca. Sophie (w tej roli Amanda Abbington, znana m.in. z „Sherlocka”), prowadzi sprawę jej zaginięcia, a także śledztwo w sprawie Zoe, uwikłanej w romans z uczniem (bądź uczennicą).

Safe, Netflix, serial, recenzja, Harlan Coben, Michael C. Hall

Mistrz w swoim żywiole?

Dokładnie tak, jak się spodziewałam, Coben zadbał o dużą ilość wątków – które z czasem na pewno połączą wszystkich bohaterów – jak zaginięcie, morderstwo, śledztwo w sprawie Zoe, flashbacki z nocy, gdy zmarła Rachel, żona Toma... a to dopiero dwa pierwsze odcinki. Jestem jednocześnie ciekawa, jakie będzie rozwiązanie, ale z drugiej strony, jak wspominałam, Coben ma pewne ulubione zagrywki, których nie waha się używać po raz enty – jak choćby zamożna społeczność uwikłana w dziwną sprawę z przeszłości, co wykorzystał już chyba na każdy możliwy sposób w swoich książkach – co odrobinę mnie martwi. Bardzo łatwo w serialu kryminalnym o wtórność, jednak nie tracę nadziei, bo dwa pierwsze odcinki „Safe” zapowiadają coś na wysokim poziomie. Liczne plot twisty to zwykle dobra droga w kryminałach, a zakończenia odcinków pozostawiają niedosyt, dlatego cieszmy się, że Netflix już po kilku sekundach zaserwuje nam kolejny odcinek.

Safe, Netflix, serial, recenzja, Harlan Coben, Michael C. Hall

Co dalej?

Te dwa odcinki zostawiły mnie pełną wyczekiwania, co stanie się dalej. Kim jest mężczyzna z baru? Co ukrywa przed wszystkimi Zoe? Czemu Tom ma wyrzuty sumienia związane ze śmiercią żony? W miarę rozwoju akcji pytania przybywają. Póki co nie mam się do czego przyczepić – gra aktorska jest na wysokim poziomie, a fabularnie zapowiada się równie dobrze. Wierzę, że ten poziom utrzyma się do końca.

Serial dostępny od jutra (10 maja) na Netflixie.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
9
Muzyka
8
Scenariusz
8
Pierwsze odcinki „Safe” zapowiadają wyśmienitą rozrywkę. Dostajemy zaginioną dziewczynę, trupa i mnóstwo tajemnic w sielankowym społeczeństwie bogaczy.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • gra aktorska
  • zdjęcia
  • duża ilość ciekawych wątków

Minusy

  • lekka wtórność motywów typowych i dla Cobena, i dla kryminałów

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Aktualności