Recenzja do: The Dark Crystal: Age of Resistance (2019 )
Recenzje

„The Dark Crystal: Age of Resistance” przenosi widzów na planetę Thra. To miejsce dla niektórych nie będzie zupełnie obce – to tu działy się wydarzenia z filmu „The Dark Crystal” z 1982 roku. Serial nosi w sobie klimat oryginału, pozwalając na znaczne poszerzenie mitologii tego miejsca, poprzez pokazanie wcześniejszych wydarzeń.

Dawno, dawno temu…

Historia zaczyna się, gdy siedem klanów Gelflingów żyje ufnie pod rządzami złych Skeksów. Nikt jeszcze jednak nawet nie śmie wątpić w swoich panów, którzy w tajemnicy od lat wykorzystują magię Kryształu Prawdy do własnych celów, polegających na zapewnieniu sobie nieśmiertelnego życia. Takie działania zaczynają jednak sprawiać problemy, przez co knujący Skeksowie natrafiają na całkiem odmienny sposób kontynuowania ich zabiegów – poprzez wyssanie za pomocą Kryształu esencji życiowej innych istot, którą oni mogą skonsumować.

Wśród Gelflingów wyróżnić możemy trójkę głównych bohaterów, wywodzących się ze znacznie różniących się okoliczności. To ich zadaniem będzie przekazanie prawdy swoim pobratymcom oraz wszczęcie buntu, mogącego uchronić ich życia. Mamy tu strażnika zamku Skeksów – Riana – nieustannie znajdującego się w zagrożeniu, ciekawą świata księżniczkę Breę oraz Deet – zamieszkującą jaskinie Grotankę. Każde z nich dostaje cel do wypełnienia, a także ciekawą historię, przez co łatwo jest ich wyróżnić. A choć przyćmiewa im jedna dominująca cecha, to w tym świecie jak najbardziej to do nich pasuje, tworząc ich współdziałanie jeszcze ciekawszym.

the dark crystal, age of resistance, recenzja, sezon 1, netflix

Zachwycający świat

Stworzenie serialu powiązanego z jednym z kultowych filmów fantasy z lat 80. stało się nie lada wyzwaniem. Przeniesienie jednej z najbardziej ikonicznych historii lalkarskich, mimo rozwinięcia się technologii, nie mogło skończyć się inaczej, niż na ponownym wykorzystaniu praktycznych rekwizytów oraz modeli lalek. Tak też uznali twórcy, wiedząc, że pozbycie się tego zabiłoby samą ideę tego świata, który w umysłach tak wielu osób istnieje właśnie w takiej postaci. Dlatego CGI stanowi tu jedynie dopełnienie, polegające na niekiedy dodaniu tła bądź zadbaniu, by lalkarze nie byli widoczni na ekranie.

Wykorzystanie lalek ma jednak swoje plusy i minusy. Choć nie sposób wyobrazić sobie tę historię w innej formie, mimika postaci, głownie Gelflingów, nie jest doskonała. Podobnie sprawa ma się przy ruchach, typowych dla kukiełkowych postaci. Wszystko wygląda i tak zdecydowanie ciekawiej niż lata temu, choćby przy pokazywaniu emocji za pomocą oczu postaci, jednak trzeba przyznać, że na pewno nie wszystkim taka forma może przypaść do gustu. Warto jednak dać szansę tej historii, bo kryje się w niej bardzo wiele.

the dark crystal, age of resistance, netflix, recenzja, sezon 1

Połączenie zdumiewającej pracy lalkarzy ze świetną obsadą głosową nie może zostać pominięte. Najbardziej wykazać się mogą oczywiście aktorzy podkładający głosy Skeksom. Wśród nich usłyszymy choćby Marka Hamilla czy Jasona Isaacsa, idealnie wpasowujących się w złe charakterystyki ich postaci. Nic nie jest w stanie pobić jednak Simona Pegga jako Szambelana, z charakterystycznymi pomrukiwaniami w głosie. Nie wiem jak wypada tu polskich dubbing, ponieważ oryginalna obsada jest jednym z powodów, dla których od początku chciałam sięgnąć po ten serial i ani na chwilę nie chciałam z tego rezygnować.

Uzasadniony prequel

Przed każdym prequelem staje proste pytanie – czy go w ogóle potrzebujemy? W tym przypadku mamy oryginalną historię, którą można było oglądać od 37 lat i udało jej się zgromadzić masę fanów. Co więcej może pokazać serial poprzedzający film? Tutaj twórcom należą się zdecydowane brawa, poprzez silne trzymanie się ustalonego kanonu oraz dorzucenie mitologii tego świata. Dzięki produkcji dowiadujemy się, w jaki sposób funkcjonuje społeczeństwo Gelflingów, co pozwoliło Skeksom na otrzymanie tak wielkiej władzy, czy jak doszło do odkrycia przekazania esencji życiowej. Wszelkie pytania, które można było sobie zadać podczas oglądania filmu, tu zyskują odpowiedzi. Przy czym wpasowują się one w to, co dotąd wiemy (bądź nie, obejrzenie filmu przed serialem nie jest nawet obowiązkowe) i przedstawia logiczne wpływy i konsekwencje. Nie brakuje tu także mrocznych momentów pasujących do tej serii, a także znacznej dynamiki w ruchach postaci, której w oryginalnym filmie zdecydowanie mi brakowało.

Tym, co najbardziej mnie martwi, jest jednak nieuchronne zbliżanie się do wydarzeń znanych z filmu, przez co pokazywane tu historie zdają się nie mieć takiego wielkiego znaczenia przy znanym ich rozwiązaniu. Choć i tu pojawia się pewna wątpliwość, pozwalająca na zakwestionowanie, czy na pewno wszystko potoczy się tą ścieżką. Zauważając jednak dbałość o utrzymanie kanonu, nie sposób nie podejrzewać, że ostatecznie serial może zakończyć się na jedynie dwójce żyjących Gelflingów. Jednak jeszcze nie trzeba się tym przejmować, bo produkcja zdaje się mieć potencjał na kilka lat, a ja zdecydowanie zechcę jej towarzyszyć.

the dark crystal, age of resistance, netflix, sezon 1, recenzja

Serial „The Dark Crystal: Age of Resistance” dostępny jest na Netflixie. Dla osób zainteresowanych kulisami produkcji udostępniono także dokument „The Crystal Calls Making the Dark Crystal: Age of Resistance”, przedstawiający proces tworzenie serialu.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
9
Muzyka
8
Scenariusz
8
Zachwycający prequel do znanej historii, który pozwala na nowo odkryć i pokochać ten świat, zachowując w sobie ducha oryginału. Produkcja skierowana zarówno do fanów, jak i osób nieznających historii powiązanej z tytułowym Kryształem.
Ocena czytelników
9

Plusy

  • Scenografia oraz wykorzystanie techniki lalkarskiej
  • Rozbudowanie mitologii istniejącego już świata
  • Dbałość o szczegóły
  • Zachowuje klimat oryginału
  • Znacznie dynamiczniejsze dzieło od filmu

Minusy

  • Ograniczona mimika i niekiedy ruchy postaci

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Dark Crystal: Age of Resistance

Fabuła serialu dzieje się przed wydarzeniami znanymi z filmu z „The Dark Crystal”. Akcja umieszczona jest na planecie Thra. Po odkryciu przerażającej tajemnicy …


Aktualności

Gwiazdorska obsada nowej produkcji Netflixa

„The Dark Crystal: Age of Resistance” będzie 10-odcinkowym serialem przygodowym/fantasy, stanowiącym prequel do filmu „The Dark Crystal” z 1982 r. Akcja rozgrywać …