Recenzja do: The Chef Show (2019 )
Recenzje

Reżyser Jon Favreau oraz kucharz Roy Choi wyruszyli razem na wyprawę mającą przybliżyć nam sztukę gotowania. Choć ich wspólne zmagania związane z przygotowywaniem potraw mają w sobie coś przyciągającego, to niekoniecznie jest to produkcja, którą jestem w stanie wszystkim polecać.

Gotowanie z pasją

Zaczynając swoją przygodę z tym programem, miałam trochę inne wyobrażenie, czego mogę się spodziewać. Po pierwsze – nie widziałam jeszcze filmu „The Chef”, a sama produkcja zaciekawiła mnie tematyką gotowania oraz osobą Jona Favreau wraz z jego gośćmi. Po drugie – liczyłam na produkcję poświęconą w większej kwestii gotowaniem ze znanymi postaciami ze świata rozrywki i kulinariów. Co otrzymałam? Zdecydowanie program skupiający się na ciekawej współpracy dwóch osób, przepełnionych pasją i miłością do gotowania. Favreau, po swoim doświadczeniu w związku z przygotowywaniem się do roli w filmie „The Chef”, wykazuje wielką ochotę nauki w kwestiach kulinarnych. Natomiast znany kucharz Roy Choi, który pełnił rolę konsultanta przy wspomnianym filmie, ponownie wciela się w nauczyciela, przekazując kolejne tajniki swojej wiedzy. Ich duet świetnie się razem sprawdza i zdecydowanie miło jest oglądać ich przy wspólnej pracy. A jeśli o samym filmie „The Chef” nie wiecie nic, to po obejrzeniu tej produkcji poczujecie chęć jego nadrobienia, jednocześnie czując, że jesteście jego znawcami, gdyż tak często usłyszycie o nim wzmianki.

the chef show, netflix, sezon 1, kulinarny

Przed przygotowaniem każdej potrawy zaprezentowane są ciekawe animacje, które jednak z biegiem czasu zaczynają nudzić swoją powtarzalnością. Do każdego dnia ukazane są za ich pomocą użyte składniki, jednakże brakuje ujęcia proporcji. Dlatego też odtworzenie tych potraw, bez dodatkowego zagłębiania się w poszukiwania w internecie, niekoniecznie się sprawdzi. Nie brakuje tu jednak prezentowania odpowiednich technik kulinarnych, jednak są one dość ograniczone do kilku kategorii – osoby niezainteresowane grillowaniem mogą poczuć zbyt wielki przesyt tej płynącej z ekranu techniki.

Goście, goście, goście

Podczas promowania produkcji Netflix zapowiedział pojawienie się wielu znanych nazwisk – w tym gwiazd sprzed i zza kamery filmów Marvela (pojawią się: Gwyneth Paltrow, Robert Downey Jr, Tom Holland, Kevin Feige, bracia Russo), osób z branży kulinarnej (jak choćby Andrew Rea z kanału „Binging with Babish”, David Chang z „Ugly Delicious” czy Aaron Franklin z programu „BBQ with Franklin”) oraz innych postaci ze świata rozrywki (aktor Bill Burr, reżyser Robert Rodriguez). Ile jednak osób można wcisnąć do ośmiu krótkich odcinków? Oczywiście wszystkie zapowiadane pojawiły się, lecz niekoniecznie można docenić czas im poświęcony – niektórych widzimy podczas przygotowywania tylko jednego dania, innym poświęcony jest cały odcinek, a jeszcze inni pojawiają się na dłużej. Ta nierówność w wyznaczonym czasie trochę mi nie odpowiadała; wolałabym, gdyby użyto tutaj schematu, w którym to gościom poświęcano by połowę odcinka.

the chef show, netflix, sezon 1, kulinarny

Moje największe uznanie otrzymuje odcinek z Robertem Rodriguezem, prawdopodobnie dlatego, że najbliżej mu było do postawionego przeze mnie wyzywania dla tego serialu. Zaglądając do kuchni znanego reżysera, Favreau i Choi zostają postawieni przed niekoniecznie znanymi im wariantami popularnych dań. Nie brakuje tu także ciekawych anegdot związanych z karierą Rodrigueza, pozwalających spojrzeć z nowej perspektywy na jego wczesne produkcje. Niestety tu też widać kolejną wadę tego dokumentu: zdjęcia do niego kręcone znacznie wcześniej (wedle rzucanych w nim dat około półtora roku wcześniej), przez co ciekawostki filmowe dotyczące nowych produkcji (w tym przypadku „Alita: Battle Angel”) nie są już tak wyczekiwane.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
7
Muzyka
5
Scenariusz
5
Ciekawy program, w którym obserwujemy gotowanie przepełnionych pasją do tego dwóch osób – zawodowego szefa kuchni (Choi) oraz ciągle szkolącego się jego ucznia (Favreau). Fani filmu „The Chef” mogą być szczególnie zachwyceni wejściem za kulisy i obserwowanie tych dwóch osób odpowiedzialnych za prawidłowego przedstawienie gotowania na ekranie. Reszta – niewykluczone, że odczuje zawód względem tego, co ostatecznie tu jest prezentowane.
Ocena czytelników
7

Plusy

  • animowane przerywniki
  • potrafi zachęcić do spróbowania własnych sił z gotowaniem
  • trochę ciekawostek kulinarnych, jak i filmowych
  • czuć pasję płynącą z gotowania
  • docenia się sposób przygotowania potraw w filmach i serialach

Minusy

  • powtarzalność animacji
  • brak podanych proporcji używanych składników
  • bez znajomości filmu „The Chef” czuje się, że sporo się traci
  • premiera ma miejsce około półtora roku po nagraniu
  • goście mają nierównomierny czas obecności w programie

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Chef Show

Reżyser Jon Favreau i szef kuchni Roy Choi ruszają na wspólną, kulinarną przygodę. W serialu pokazane zostaną liczne przepisy, a także techniki przygotowywania …