Recenzja do: Chilling Adventures of Sabrina (2018 )
Recenzje

Mam wrażenie, że od świątecznego dodatku do serialu widzowie oczekiwali bardzo wiele po pierwszym sezonie produkcji. To co otrzymaliśmy być może niektórym się podobało, ale ja na pewno nie zakończyłam seansu zadowolona. Co poszło nie tak?

Osłoda oczekiwania

Akcja odcinka odbywa się w Noc Przesilenia, czyli jedną z najbardziej niebezpiecznych chwil w roku. Aby ją przetrwać, należy poczynić odpowiednie zabezpieczenia, między innymi podpalić w kominku polano julowe. Tej właśnie nocy Sabrina i jej siostry z Akademii postanawiają podczas seansu przywołać ducha jej matki, aby przekonać się, co zatrzymuje go w czyśćcu. Udaje się im spotkać z Dianą i porozmawiać z nią przez krótką chwilę. Nie są jednak świadome, że Mary Wardwell postanowiła im przeszkodzić i za pomocą magii zgasiła palący się w kominku ogień, przez co roztoczona nad domem ochrona zostaje zdjęta. Z tego powodu razem z duchem matki do domu dostają się inne istoty i stawiają lokatorów w poważnym niebezpieczeństwie. Dziewczyny muszą przerwać seans, a wściekła ciocia Zelda jest pewna, że to Sabrina ugasiła ogień, aby uskutecznić zaklęcia. Postanawiają wezwać Grylę, aby zabrała duchy swoich psocących dzieci. W trakcie tego spotkania cień poważnego niebezpieczeństwa spada na najmłodszą mieszkankę domu – maleńką Leticię.

W tym samym czasie Susie zostaje porwana przez demona, który w trakcie świąt wciela się w rolę świętego Mikołaja. Jej nieobecnością niepokoi się Rosalind i od razu postanawia powiadomić o całym zdarzeniu Sabrinę i jej ciocie. Kobiety w jednej chwili zorientowały się, co może być przyczyną tego, że Susie nie wróciła na noc do domu. Wpadły na plan przechytrzenia demona i pognały na ratunek przyjaciółce. Nie mogło również zabraknąć Harveya, który mimo wdzięczności Sabrinie za wyciągnięcie ojca z alkoholizmu, nie chce mieć nic wspólnego z jej magiczną naturą, przez co nie przyjmuje nawet jej prezentu świątecznego.

Chilling Adventures of Sabrina, Sabrina, Netflix

Niezwykle tajemnicze, ciekawe i trudne do odczytania zakończenie dodaje smaku odcinkowi. Pojawiają się bowiem trzy mroczne postacie idące w stronę miasta. Niektórzy widzowie doszukują się w nich metafory trzech króli. Sama nie wiem co o nich sądzić, z całą pewnością jest to ciekawa zapowiedź czekającej nas premiery kolejnego sezonu.

Entuzjazm gaśnie razem z julowym polanem

Jestem świadoma, że odcinki świąteczne zwykle nie mają na celu rozwinięcia fabuły. Na ogół chodzi o to, by ku uciesze widzów przedstawić bohaterów w zupełnie innej, zimowej, ciepłej, świątecznej scenerii. Ta funkcja bez wątpienia została spełniona, bo mimo wielu wad i niedociągnięć w odcinku czuć było niepowtarzalną atmosferę oraz ciepło. Nie da się ukryć, że dla osób o słabszych nerwach niektóre fragmenty mogły przyprawić o ciarki na plecach. Wiele osób, z którymi rozmawiałam, doszło do wniosku, że nie mogą powiedzieć złego słowa o „A Midwinter's Tale”, ponieważ jest to część „Sabriny” wobec której są bezkrytyczni. Widać było jednak, że odcinek wzbudził spory niedosyt i rozczarowanie.

Funkcja rozrywkowa i wypełniająca czas oczekiwania na kolejny sezon została bezbłędnie spełniona. Nie dość, że było na co popatrzeć, bo zarówno aktorsko, klimatycznie, jak i technicznie było to prawdziwe mistrzostwo świata. Nie samą rozrywką jednak człowiek żyje. Bardziej wymagający widz dostrzeże kilka luk, które utrudniały oglądanie produkcji Netflixa z pełną przyjemnością.

Zapomniana ludzka natura

Przede wszystkim mam wrażenie, że twórcy chcieli zmieścić zbyt wiele, ale zdecydowanie nie starczyło im czasu na rozwinięcie co najmniej połowy wątków. Jestem zachwycona motywem matki duchów, które nawiedziły dom Spellmanów – Gryli (w jej roli fenomenalna Heather Doerksen). Otaczająca ją historia, kreacja wizualna oraz rozwinięcie jej losów w moich oczach uczyniły ją jedną z najciekawszych postaci całej serii. Do tego zachwyca moment wezwania ducha matki Sabriny i wszystkie wydarzenia temu towarzyszące, jak między innymi ujawnienie powodu, przez który kobieta znajduje się w czyśćcu. W tym momencie nie mogę nie wspomnieć o niesamowitej przemianie, jaka nastąpiła u Zeldy, kiedy została „matką”, bo w końcu losy jej i małej Leticii ściśle łączą się z Dianą. Nie jestem pierwszą, która zachwyca się nad tym wydaniem Zeldy. Kto by się spodziewał, że oschła i surowo przestrzegająca zasad kobieta potrafi być tak niesamowicie ciepła i pełna miłości wobec kogokolwiek.

Chilling Adventures of Sabrina, Netflix, Zelda

Czas jednak na omówienie mniej satysfakcjonujących wątków. Niestety cała „ludzka” część historii przedstawionej w odcinku została mocno zaniedbana. Mam wrażenie jakby przyjaciele Sabriny ze szkoły i poprzedniego życia zostali wrzuceni na siłę, aby uniknąć oburzenia fanów. Prawda niestety jest taka, że bez nich odcinek byłby o wiele bardziej interesujący i wartościowy. Spójrzmy choćby na fragment o porwaniu Susie. Nie dowiadujemy się o tym zdarzeniu w zasadzie nic interesującego - wiemy, że dziewczyna została porwana, wiemy, kto jest sprawcą oraz jak ją uratowano. Nie dostajemy nic ponadto, wątki zostają przedstawione zupełnie powierzchowne. Tak samo postać Rosalind, która pojawiła się dosłownie na sekundę, aby podzielić się swoim niepokojem dotyczącym zniknięcia przyjaciółki. Harvey też się nie popisał, bo jedyne, co można wywnioskować po jego udziale w całym odcinku, to fakt, że nie chce mieć nic wspólnego z magicznym światem Sabriny.

 

Gra aktorska
9
Zdjęcia
8
Muzyka
7
Scenariusz
5
Generalnie odcinek technicznie i rozrywkowo wypadł w moich oczach bardzo pozytywnie. Niestety niedopracowane wątki były jednoznacznie widoczne i nie da się ich zakryć nawet najpiękniejszymi dekoracjami. Mimo wszystko to nadal Sabrina i są rzeczy na które można przymknąć oko, aby zaspokoić niecierpliwość oczekiwania. Wybaczenie twórcom popełnienia takiego odcinka nie będzie trudne, o ile kolejny sezon wróci do wysoko postawionego poziomu przez pierwszą część produkcja.
Ocena czytelników
7

Plusy

  • techniczne aspekty dobrze dopracowane
  • rewelacyjna gra aktorska
  • kreacja i historia Gryli

Minusy

  • wiele niedopracowanych wątków

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Chilling Adventures of Sabrina

Fabuła skupia się na nastoletniej Sabrinie, która będzie musiała wybrać pomiędzy życiem wiedźmy a normalnością – przy okazji mierząc się z problemami codzienności …


Aktualności