Recenzja do: Santa Clarita Diet (2017 )
Recenzje

Netflix po raz kolejny pokazuje, że połączenie tematyki zombie z komediowym gatunkiem świetnie się sprawdza, serwując nam już trzeci wciągający sezon tej produkcji.

Joel i Sheila Hammondowie kiedyś prowadzili dość zwykłe życie jako sprzedawcy nieruchomości. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy Sheila została zombie i zaczęła potrzebować do funkcjonowania ludzkiego mięsa. Wraz z pomocą męża kobieta postanawia pozbyć się kilku wyjątkowo okrutnych ludzi, by zapewnić sobie pożywienie. Oczywiście nie może to być takie proste i to dopiero początek ich problemów.

santa clarita diet, netflix, sezon 3, recenzja

Nowy sezon sprawnie manewruje rozpoczętą już historią – po odkryciu przez Anne wydarzeń na pustyni kobieta uznaje Sheilę za boską wysłanniczkę i pragnie jej wiernie służyć, co niewątpliwie może okazać się zarówno korzystne, jak i kłopotliwe dla Hammondów. Abby i Eric mierzą się z konsekwencjami wysadzenia miejsca odwiertu szczelinowego. Sprawa badana jest przez FBI, a wszystkie tropy prowadzą w ich kierunku, dlatego potrzeba będzie nie lada sprytu, by zmylić agentkę zajmującą się przesłuchiwaniami. Do wszystkiego dochodzą jeszcze kolejne serbskie tajne organizacje, a także lepsze poznanie stworzenia znanego jako Pan Nóżka.

Poszukiwanie celu życia (także po śmierci)

Spora część sezonu poświęcona jest poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o cel istnienia nieumarłych. Sama Sheila zaczyna rozważać, czy jej przypadłość nie kryje w sobie jakiegoś większego planu, wedle którego może ona choćby odpowiadać za pozbycie się współczesnych nazistów. Kult ze strony Anne, wymykający się trochę spod kontroli, dodaje jej pewności w tym, że nic nie dzieje się bez powodu. Do tego jej poczynania jak zwykle mają w sobie trochę lekkomyślności, która ostatecznie odbija się na wszystkich. Mając jednak wsparcie w rodzinie, Sheila może czuć się dość pewnie i bezpiecznie.

Misją Joela staje się odkrycie, kim są Rycerze Serbii, czyli kolejne rozbudowanie mitologii serialu, wprowadzające grupę obrońców ludzi, mających za zadanie pozbywanie się nieumarłych z tego świata. Dla każdego stanu w Ameryce przydzielany jest jeden członek tego tajnego zakonu, wyselekcjonowany wedle zgłoszenia bądź dziedziczony z pokrewieństwa rodzinnego. Ich głównym celem jest niedopuszczenie do rozszerzenia się plagi nieumarłych i pozbywanie się osobników, którzy są o to podejrzani. Pokonanie takiej grupy wydaje się dość niemożliwe i sprawia, że znacznie korzystniejszą opcją wydaje się włączenie się w ich szeregi i możliwość sprawowania przez Joela funkcji Rycerza Serbii, który informowałby o braku zombie w Santa Clarita.

Para doskonała

santa clarita diet, netflix, recenzja, sezon 3

Jedną z największych zalet produkcji jest zaprezentowanie w niej relacji między bohaterami. Nikt nie ma śladu wątpliwości, że małżeństwo Hammondów pała do siebie nieustanną miłością, której nie jest w stanie zaszkodzić przypadłość Sheili. Choć przed Joelem staje ciężkie zadanie zdecydowania nad swoim dalszym losem – czy pragnie dołączyć do ukochanej i być przy niej na wieczność, korzystając z zalet i wad bycia nieumarłym, czy może zechce przeżyć swoje życie w normalny sposób, starzejąc się i ostatecznie umierając – to wiadomo, że i tak za każdym razem będzie on wspierał swoją żonę i nie zawaha się przed zaryzykowaniem w celu jej ochrony.

Równie dobrze, a nawet bardziej uroczo wypada „związek” Abby i Erica. Ta dwójka nastolatków, zaszufladkowana przez prawie każdego jako para, stara się utrzymać swoją przyjaźń. Choć nieustannie w dość zabawny sposób muszą udawać bycie razem, pozwala im to umocnić relacje, prezentując widzom, jak daleko są w stanie się posunąć, by ochronić siebie nawzajem.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
6
Muzyka
6
Scenariusz
8
Fani serialu wiedzą już, czego się spodziewać – specyficznego humoru i jeszcze szerszego rozbudowania świata. Kolejny sezon nie zawodzi i sprawia, że liczy się na kontynuację.
Ocena czytelników
7

Plusy

  • humor
  • jedne z najbardziej uroczych serialowych związków
  • rozbudowanie serialowej mitologii

Minusy

  • historia niewiele posunęła się do przodu
  • nieco zmieniona forma Gary’ego

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Santa Clarita Diet

Sheili i Joel Hammond to przeciętni agenci nieruchomości, mieszkający w Santa Clarita wraz z córką Abby. Nieoczekiwanie pewnego dnia żona umiera, powracając jednak …


Aktualności