1
Recenzja do: Russian Doll (2019 )
Recenzje

Bohaterowie nowego serialu Netflixa udowadniają, że wbrew wszelkim stereotypom czas nie biegnie dla nich liniowo. Z jakichś dziwnych powodów zaplótł się w niekończącą się pętlę, a powrót na normalny tor jest możliwy wyłącznie po uporaniu się z własną osobowością, jak i przeszłością.

Nieudane urodziny

Nadia stoi przed lustrem w łazience, patrząc na swoją twarz w lustrze; ktoś dobija się do drzwi, a w tle rozlega się gwar gości zaproszonych na jej imprezę urodzinową. Kobieta nie jest wybitnie zachwycona ani zainteresowana tłumem, który pojawił się, aby poimprezować pod pretekstem celebracji jej święta. Nie stroni od alkoholu i narkotyków, w tym specjalnie przygotowanego na tę okazję jointa z dodatkiem kokainy, którego jej przyjaciółka Maxime kupiła od najlepszego dilera specjalnie na tę okazję. Kolejny rok na karku nie robi większego wrażenia na bohaterce, nie skłania jej również do potrzeby ustatkowania się, wiedzie ona bowiem szalone życie niezależnej kobiety, niemającej żadnych barier i czerpiącej z życia pełnymi garściami. Jak się okazuje, Nadia jest wypaloną programistką, jedną z najlepszych w firmie, choć styl życia nie sprzyja pracy, a raczej z natury spokojni współpracownicy nie są specjalnie zadowoleni ze swojej koleżanki. Jak na każdą dobrą imprezę Nadii przystało, nie mogło zabraknąć mężczyzny zaciągniętego do łóżka; żadne z nich nie było przygotowane na stosunek, dlatego wizyta w sklepie okazuje się nieunikniona. Kiedy udaje się już kupić prezerwatywy, kobieta – wracając – zauważa zaginionego jakiś czas temu ukochanego kota. Nie patrząc, przebiega przez ulicę i zostaje potrącona przez samochód, po czym… budzi się tej samej łazience, w której rozpoczęła się akcja.

Russian Doll, Neftlix, Nadia

Umiera i budzi się w tych samych okolicznościach wiele razy, zdecydowanie zbyt wiele niestety, bo w pewnym momencie powtarzanie w kółko historii zbliżonej do poprzednich jest nużące dla widza. Po prostu akcja w żaden sposób nie posuwa się naprzód, mimo że minęło niemal pięć odcinków. Tempo wzrasta dopiero po awarii windy: Nadia spotyka mężczyznę wyróżniającego się wśród reszty pasażerów – spanikowanych perspektywą niechybnej śmierci – stoickim spokojem. W tym właśnie momencie oboje orientują się, że nie są odosobnieni w specyficznej dolegliwości odradzania się.

Pojawienie się przeciwieństwa

Mężczyzna poznany w windzie to Alan, który tak samo jak Nadia odradza się po każdej śmierci. Jak się później okazuje, oboje umierają niejako w tym samym czasie. Co ciekawe, Alan jest całkowicie inny z charakteru niż główna bohaterka. Wszystko przyjmuje emocjonalnie i nie potrafi radzić sobie z wieloma sytuacjami w życiu. Każdą rzecz musi mieć idealnie na swoim miejscu i nie dopuszcza żadnych przejawów nieporządku w swoim życiu. Do tego budzi się za każdym razem u progu najgorszego dnia w swoim życiu, kiedy to dowiaduje się, że kobieta, której chce się oświadczyć, zdradza go regularnie ze swoim prowadzącym. Doprowadza go to do szału, bo plan ułożony w głowie zupełnie się rozsypuje. Jest rozbity przez większość czasu. Za każdym razem, kiedy dochodzi do poważnej rozmowy z ukochaną, Alan stara się, aby przeszła ona bez żadnych problemów, dokładnie tak, jak on ją sobie wyobraża, bez niespodzianek. Niestety nie jest to takie łatwe i jego nerwowość bywa niepokojąca dla nieświadomej partnerki. Po rozmowie z ukochaną mężczyzna postanawia upić się do nieprzytomności, co zapoczątkowuje falę nieszczęścia. Urywa mu się film, przez co nie pamięta zupełnie, co działo się później i jak umarł po raz pierwszy. Ten element układanki zdaniem Nadii jest kluczowy, aby przerwać cykl nieszczęść, który na nich spadł. Przez większość czasu zajmują się więc rozwikłaniem tej zagadki, od której zależeć może życie nie tylko ich samych, ale również najbliższych znajomych.

Russian Doll, Netflix, Alan

W pewnym momencie Alan przypomina sobie jak przez mgłę, że powodem, przez który rozpoczął się jego cykl śmierci i „ponownych narodzin”, jest jego próba samobójcza. Można uznać, że nieudana, bo właśnie po niej stanął przed łazienkowym lustrem ze szczoteczką w ustach po raz pierwszy. Ten moment okazuje się przełomowy dla obu bohaterów, ponieważ teraz już wiadomo, w jaki sposób mogą sobie nawzajem pomóc uniknąć śmierci.

Czy coś potrafi przebić nudę?

Chociaż serial przez ponad połowę był raczej monotonny, niewiele się w nim działo, można nawet nazwać go nudnym, to jednak nie może być całkowicie spisany na straty. Scenarzyści zawalili z fabułą, ale rewelacyjnie spisali się podczas kreowania bohaterów. Szalona Nadia, która mimo swojego wieku nie chce się ustatkować; spokojny Alan, który wszystko musi mieć idealnie na swoim miejscu i nie potrafi się do końca postawić. Mogłoby się wydawać, że ekscentryczna kobieta zupełnie go przyćmi swoją charyzmą. Nic bardziej mylnego: oboje są równie barwni, ale na zupełnie inne sposoby; można stwierdzić, że idealnie się dopełniają i każde z nich może nabyć od drugiego zupełnie inne cechy, których akurat mu brakuje. Na tym właśnie polegał psikus wszechświata. Poza tym, że każde z nich dzięki cyklicznej śmierci miało dojść do tego, aby w końcu na samym początku tej serii zdarzeń powstrzymać przed nią tę drugą osobę w krytycznym momencie, aby ich losy splotły się już na stałe.

Russian Doll, Netflix, Nadia, Alan

W tym momencie nie mogę nie wspomnieć o fenomenalnej grze aktorskiej. Naprawdę dawno nie miałam odczucia, że nie wyobrażam sobie nikogo innego w osadzonych rolach niż aktorzy, którzy je odgrywają. Przykładowo szalona i niekoniecznie stabilna ognistowłosa Nadia grana przez Natashę Lyonę została przedstawiona z takim temperamentem i jednoznacznym wyrazem, że do tej pory jestem pod ogromnym wrażeniem pracy włożonej przez odtwórczynię. Jeśli chodzi o drugiego głównego bohatera, sprawa nie jest tak klarowna; ten człowiek w zasadzie jest w serialu. Nie można się do niczego przyczepić, Charlie Barnett spisał się świetnie w tej roli właśnie przez to, że potrafił wcielić się w człowieka bez większego wyrazu i nadal pozostać barwną jednostką, która przypaść może do gustu wielu widzom.

Co ciekawe, dużą rolę w wywieraniu emocji na widzu gra muzyka. To ona potrafi wywołać irytację niemal równie silną, jak tę odczuwaną przez Nadię podczas kolejnych odrodzeń. Ta sama melodia słyszana za każdym razem przed tym samym lustrem. Działa to niemal jak niechęć do ustawionej jako budzik piosenki. Poza muzyką niestandardowe dekoracje i architektura mieszkania dodają nieziemskiego klimatu produkcji, która zyskuje wiele dzięki technicznym aspektom, budującym klimat lepiej niż akcja.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
7
Muzyka
6
Scenariusz
5
Mimo że serial w pierwszy momencie sprawia wrażenie dość nudnego i monotonnego, warto dać mu szansę. „Russian Doll” nadrabia niekoniecznie ciekawą fabułę fantastyczną grą aktorską, zdjęciami i kreacją bohaterów.
Ocena czytelników
6

Plusy

 • kontrastowa kreacja bohaterów
 • fenomenalna gra aktorska
 • klimatyczne zdjęcia
 • muzyka wywołująca emocje

Minusy

 • oklepany wątek
 • wolno rozwijająca się akcja

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Ziaja
  Michał Ziaja
  @michax

  Bardzo ciekawa opinia bo ja spotykam się z samymi zachwytami, nie tylko wśród znajomych, ale też recenzje polskie i zagraniczne są bardzo dobre. Nie spotkałem się jeszcze z oceną poniżej 8/10 i też bardzo fabuła jest chwalona. Ale zacznę dopiero za kilka dni seans serialu i jestem ciekaw czy moje zdanie będzie bliższe Twojemu, czy będę podzielał zdanie większości:)

Powiązane

Seriale

Russian Doll

Serial opowiada losy kobiety, która niespodziewanie utknęła w tejemniczej pętli czasu. Nieustannie pojawia się na tej samej imprezie i ginie przy wyjściu z niej, …


Aktualności


Oto oficjalny zwiastun „Russian Doll”!

Produkcja opowiada o kobiecie, która utknęła w tejemniczej pętli czasu. Nieustannie pojawia się na tej samej imprezie i ginie przy wyjściu z niej, aby kolejnego …