Recenzja do: The Rain (2018 )
Recenzje

Po raz kolejny Netflix zabiera nas w niebezpieczną podróż. Po sukcesie niemieckiego „Dark”, zaserwowano nam do szpiku skandynawski thriller w klimacie postapokaliptycznym. Nikt tym razem nie cofa się w czasie, nikt też nie przechodzi do świata po drugiej stronie. „The Rain” pokazuje, że prawdziwym koszmarem może stać się coś, co jest bardzo naturalnym zjawiskiem.

„The Rain” zabiera widzów do świata, który został zniszczony przez epidemię morderczego wirusa, rozsiewanego przez tytułowy deszcz. W jaki sposób deszcz przestał przynosić życie, a zaczął przynosić śmierć? Czy przeszłość głównych bohaterów i tajemniczej korporacji ma z tym coś wspólnego? Takie właśnie pytania przyszły mi do głowy podczas oglądania pierwszych trzech odcinków tego serialu.

Simone

Zaciekawiony materiałami promocyjnymi, bez wahania stwierdziłem, że jest to serial dla mnie. Przyznam jednak, że początkowe minuty delikatnie mnie przestraszyły. Scena rozpoczynająca serial, kiedy poznajemy główną bohaterkę, rozgrywa się w szkole, do której ta wbiega spóźniona na egzamin. Obraz samej szkoły, jak i relacji między uczniami, wydał mi się bardzo sztuczny, przerysowany i, wybaczcie, bardzo amerykański, co zdecydowanie jest wadą, jeśli rozpoczyna się serial z Danii. Całe to złe wrażenie jednak się zmienia, gdy nagle do szkoły przyjeżdża ojciec Simone i niemal siłą wyciąga ją z budynku. Od tego momentu rozpoczyna się akcja na wysokim poziomie, w którą jesteśmy wciągani równie nagle co sama bohaterka. I chociaż przez następne minuty de facto nie wiemy, co się wydarzyło, skąd wzięła się ogólna panika i sama tragedia, to taka atmosfera sprzyja temu, że widz chce poznać wszystkie te tajemnice i przez to wciąga się w historię. 

Simone wraz ze swoim młodszym bratem Rasmusem w wyniku wydarzeń zostają sami w nowoczesnym bunkrze firmy Apollon i muszą nauczyć się życia w zamknięciu. Simone otrzymała trudne zadanie, gdyż musi jednocześnie pełnić rolę siostry, matki i głowy domu. Pierwszy odcinek jest pełen ciekawych rozwiązań na to, co może robić dwójka dzieci w pustym bunkrze, co pozwala nam zbliżyć się do postaci i poznać ich zainteresowania. Jednocześnie przez to (np. przez ilość rysunków na ścianach) można doskonale odczuć upływ czasu i rozmiar samotności. Do najciekawszych dylematów należy jednak brak osoby dorosłej, która mogłaby doradzić i pomóc. Z tego powodu twórcy stworzyli coś na kształt relacji Simone ze skafandrem, identycznym do tego, w którym jej ojciec wyszedł z bunkra. Skafander jednak nie jest w stanie odpowiadać na pytania, więc Simone musi sama podjąć decyzję co zrobić, gdy skończy się im tlen i zapasy.

Moralność po katastrofie

Rodzeństwo, po sześciu latach spędzonych w zamknięciu, musi wydostać się na powierzchnię. Miasto, które niegdyś było ich domem, okazuje się doszczętnie zniszczone. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się dla Simone odnalezienie kolejnego bunkra, co jest możliwe dzięki znalezionej mapie. Szybko jednak po opuszczeniu swojego schronu trafiają do świata bardzo niebezpiecznego, gdzie nieliczni ocaleni wolą kogoś zabić, niż mu pomóc. Czy bohaterowie zdołają się przystosować do takiej codzienności? Czy grupa, do której się przyłączą, pozwoli im znaleźć schronienie? 

Szesnastoletni chłopczyk

Rasmus

Rzeczą, którą w trakcie tych trzech odcinków zwróciła moją największą uwagę, jest sposób przedstawienia postaci Rasmusa. Motyw zamknięcia w odosobnieniu był wykorzystywany wielokrotnie w wielu serialach, jednak „The Rain” zrobił to w inny sposób. Twórcy cały czas pamiętali, że bohater spędził dużą część dzieciństwa jedynie w towarzystwie siostry, przez co po wyjściu z bunkra nie jest on przystosowany do życia. To wciąż zagubiony 11-latek, który potrzebuje wsparcia od rodziców i od siostry. Wszelka jego nieporadność i problem z zaakceptowaniem świata po katastrofie wynika z faktu, że tak właściwie chłopak nie miał nigdy okazji dojrzeć. Sposób, w jaki przedstawił tę postać Lucas Lynggaard Tønnesen, w moim mniemaniu zasługuje na najwyższą nagrodę.

Uproszczenia i brak konsekwencji

Serial oczywiście nie jest pozbawiony pewnych wad, typowych dla podobnych produkcji. Jedną z nich jest chociażby to, że bunkier znajduje się podejrzanie blisko od miejsca wypadku, a bohaterowie trafiają do niego już po niecałej minucie. Co ciekawe, odszukiwanie kolejnego bunkra zajmuje tym samym osobom już ponad dzień. Inną sprawą, która zwróciła moją uwagę jest fakt, że widzimy proces dojrzewania Rasmusa, podczas gdy Simone cały czas wygląda identycznie.

Montaż jest poprawny, ale nie jest idealny. Plusem jest surowe i proste kadrowanie, które dobrze się sprawdza w tego typu historiach. Świetnie wykorzystano color grading, który w stu procentach oddaje to, co dzieje się na ekranie. W głównej mierze widzimy kolory ciemne i zimne, które idealnie nadają się do przestawienia świata po katastrofie, jednak nie brakuje tu również innych barw, jak choćby intensywnej czerwieni, występującej w momencie zagrożenia. Rzeczywistość „po” deszczu idealnie kontrastuje ze scenami sprzed epidemii – sceny na autostradzie i w liceum są przedstawione za pomocą jasnych, ciepłych barw, zmieniają się jednak w odcienie szarości w momencie zagłębiania się bohaterów w las. Pomimo to wciąż zastanawiam się, czy otrzymaliśmy odcinki po kompletnej obróbce – momentami sposób przejść między scenami pozostawiał wiele do życzenia.

The Rain

Jeżeli macie dość majówki i marzycie o tym, by po długim grillowaniu obejrzeć jakiś serial – dajcie szansę „The Rain”. Może nie jest to tak dobra produkcja jak „Stranger Things”, ale moim zdaniem może śmiało konkurować z niemieckim „Dark”. 

Gra aktorska
9
Zdjęcia
9
Muzyka
6
Scenariusz
7
„The Rain” to kolejna dobra produkcja od Netflixa. Nie jest to jednak serial bardzo ambitny, który ma szansę konkurować z innymi produkcjami z Danii, jak „Forbrydelsen” czy „Borgen”. Miejscami widać pewną wtórność i inspiracje podobnymi historiami, jednak nie odbiera to temu serialowi ani trochę uroku.
Ocena czytelników
6.5

Plusy

  • mroczna Skandynawia
  • idealny color grading
  • dobre wprowadzenie bohaterów

Minusy

  • lekka wtórność/powtarzalność
  • drobne absurdy

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Rain

Sześć lat po tym, jak bezwzględny wirus spustoszył Skandynawię brat i siostra dołączają do grupy młodych ocalałych w poszukiwaniu bezpieczeństwa — i odpowiedzi.