Recenzja do: Legion (2017 )
Recenzje

Niegdyś pozycja, którą poleciłabym każdemu jako coś, co trzeba zobaczyć, teraz nie wywołuje we mnie nawet części dawnych emocji. Wraz z zakończeniem całej serii czas przyjrzeć się niedawnemu jej postępowi i podsumować, czy naprawdę odpowiednio wykorzystano tę historię.

„Legion” okazał się natychmiastowym hitem, gdy już w odcinku pilotażowym zaprezentowano widzom prawdziwe pokręconą historię dotyczącą Davida Hallera – mutanta uważającego się za schizofrenika i tłumiącego wszelkie moce przy użyciu oferowanych mu przez psychiatrów proszków – połączoną z niesamowitą ścieżką dźwiękową oraz świetnymi doznaniami wizualnymi. Pierwszy sezon serialu prowadził widzów określoną ścieżką, a choć dysponował środkami do skupienia się na dziwniejszych aspektach, to potrafił zainteresować przemyślanym scenariuszem. Niestety sytuacja znacznie pogorszyła się już rok później, a wśród opinii widzów co i rusz usłyszeć można było narzekania związane z brakiem jednego z najważniejszych czynników – sensownej fabuły. Trzeci sezon częściowo stara się naprawić błąd swojego poprzednika, prezentując jasny cel, ale jednocześnie zapomina o wielu obiecujących wcześniej wątkach.

David kontra świat

Po finale drugiego sezonu sytuacja naszych bohaterów została jasno określona – David musiał uciec przed oskarżeniami i próbą zniszczenia go przez dawnych sojuszników. Ci natomiast w pełni zaufali Amahlowi Faroukowi (znanemu także jako Shadow King), czyli do niedawna ich głównemu przeciwnikowi. Z tak odwróconą rolą, losy wszystkich rysowały się dość marnie – w końcu jakie szanse może mieć ta grupa wobec najpotężniejszego mutanta, jakim jest David i co w tym momencie może zrobić on sam? Na te pytania szybko dane nam było poznać odpowiedzi w nowej serii. I choć mogło się wydawać, że wraz z pomagającą mu Lenny główny bohater rozpocznie ofensywę, to nie można się bardziej mylić.

legion, fx, sezon 3, recenzja, finał

David musi ciągle uciekać przed polującą na niego grupą, złożoną z agentów Dywizji 3, dowodzonych przed Syd oraz Kerry z pomocą Farouka. Oni nawet nie próbują już podchodzić do sprawy łagodnie, wiedząc że jedyna szansa, jaką mają w takim starciu, polega na szybkim wyeliminowaniu Hallera, nim on zdoła ich wszystkich unicestwić. W tej sytuacji widać już błędnie zarysowaną nam wcześniej sytuację, w której to David miał siać nieprawdopodobne zniszczenie, a nie ograniczać się do obrony. Jak się szybko okazuje jego plan nie ma za zadanie zniszczyć czyhającego na niego zagrożenia, zamiast tego chce tylko móc cofnąć wcześniejsze wydarzenia, a najlepiej całe swoje życie, które skażone zostało obecnością Shadow Kinga.

Lekcje podróży w czasie

Z pomocą w wykonaniu planu Davida może przyjść Switch – młoda mutantka mająca dostęp do korytarza czasu, pozwalającego jej na zmianę wydarzeń. Moce dziewczyny zaprezentowane są dzięki „lekcji podróży w czasie”, czyli odsłuchiwanych przez nią kaset nagranych przez jej ojca. Plan ingerencji w odległe wydarzenia wydaje się jednak dość nierealny w związku z jej ograniczonymi zdolnościami, a także niebezpieczeństwami, jakie może to wywołać. Po trafieniu do założonej przez Davida sekty Switch postawiona zostaje przez niego przed misją, której stara się sprostać.

legion, fx, sezon 3, recenzja, finał

Choć do tego czasu można odnieść wrażenie, że serial dość sprawnie zapomniał o części postaci pobocznych, kompletnie nie wykorzystując ich mocy – poza Kerry i Carym – to trzeba przyznać, że decyzja związana z wprowadzeniem Switch jest jedną z najlepszych w tym sezonie. Niewątpliwie dzieje się tak przez to, że próba zmiany przeszłości stanowi jego centrum i nie sposób odstawić ją na bok, skoro jako jedyna może w tej kwestii coś zdziałać. Ta niepozorna i gotowa do poświęceń dziewczyna przyciąga przed ekran i niejako sprawia, że chce się kibicować bardziej jej, niż obydwu znanym stronom konfliktu.

Bardziej i mniej znany rodzic

Jednym z najbardziej wyczekiwanych pojawień w serialu była niewątpliwie postać Charlesa Xaviera – biologicznego ojca Davida, który niegdyś pokonał Farouka podczas umysłowego starcia. Odgrywany przez Harry’ego Lloyda („Counterpart”) bohater wpasowuje się w wyobrażenie znanego profesora, a w jego kontaktach z innymi postaciami nie brakuje chemii. Jednak nie sposób nie wspomnieć także drugiej niezwykle istotnej osoby w życiu Davida – jego prawdziwej matki, Gabrielle. Kobieta, której trudną przeszłość dane jest nam poznać, ma równie wielki wpływ na postać tytułowego bohatera, co jego znany ojciec, w związku ze zmaganiem się z problemami psychicznymi.

legion, fx, sezon 3, finał, recenzja

Ostatecznie serial oferuje dość satysfakcjonujące zakończenie, choć trudno nie czuć, że czegoś tu jednak zabrakło. Jak dla mnie niewystarczające było zaprezentowanie wszystkiego stojącego za tytułowym przydomkiem Davida. Kilka razy zdarza się, że możemy oglądać odmiennie nacechowane części jego osobowości, ale tak naprawdę nigdy nie mają one większego znaczenia.

Jak głosi jednak sam finał, nie nam dane jest wiedzieć, co znaczy wszystko tam zaprezentowane. Trzeba jednak przyznać, że drugiej takiej produkcji prawdopodobnie prędko nie ujrzymy, więc „Legion” w swojej dziwności zdecydowanie zostanie zapamiętany – choć niestety nie tak dobrze jak jeszcze dwa lata temu.

Serial emitowany jest przez stację FOX Polska. Dwa sezony produkcji dostępne są na platformie HBO GO.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
9
Muzyka
8
Scenariusz
6
Serial oferuje dość ciekawe zakończenie historii, jednak zdaje się czasem zapominać o tym, co czyniło go najbardziej wyjątkowym, zbytnio polegając na warstwie audiowizualnej. Nadal stanowi jednak pozycję, która wyróżnia się na tle innych produkcji telewizyjnych.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • wprowadzenie postaci Switch i jej mocy
  • muzyczne wstawki jak zwykle nie zawodzą
  • oprawa audiowizualna
  • zgrabne zakończenie

Minusy

  • niewykorzystany potencjał postaci Legiona
  • niektóre postacie poboczne zostały mocno zapomniane

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Legion

Serial oparty na serii komiksów o grupie X-Men. David Haller od kilku lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ stwierdzono u niego schizofrenię. Po spotkaniu …


Aktualności

„Legion” będzie dostępny na HBO GO!

„Legion” bazuje na komiksach z serii X-Men i opowiada o Davidzie Hallerze, który jest pewien – zgodnie ze stawianymi diagnozami – że cierpi na schizofrenię. W szpitalu …