Recenzja do: Legion (2017 )
Recenzje

Koniec pierwszego sezonu serialu „Legion” zostawił widzów z wieloma pytaniami. David został porwany przez tajemniczą kulę, Shadow King uciekł w ciele Olivera, a ekipa Summerlandu rozpoczęła współpracę z agencją rządową Division 3. Wydawałoby się, że największe zagadki już za nami, tymczasem drugi sezon otwiera całkiem nową pulę dziwności.

Nowa kwatera, nowe okoliczności

„Legion” powraca z drugim sezonem i robi to równie spektakularnie, jak rozpoczął się w zeszłym roku. Wszystkie elementy są świetnie dograne i spełniają swoje zadanie. Twórca serialu, Noah Hawley, określił postać Davida w nadchodzącym sezonie, a przynajmniej pierwszej jego połowie, jako człowieka o zdrowych zmysłach w szalonym świecie. Premierowy odcinek genialnie to oddaje i ukazuje widzom świat pełen niespodzianek.

Legion, FX, sezon 2, odcinek 1

 

Ekipa Summerlandu – Melanie, Syd, Ptonomy, Cary i Kerry – rozpoczęła współpracę z Division 3. Ich głównym celem stało się złapanie Shadow Kinga, który przejął kontrolę nad Oliverem i uciekł. Utrata Davida wpłynęła szczególnie mocno na Syd – serial kontynuuje pokazanie ich miłości i tego, czego zdolni są dla siebie zrobić. Nowe dowództwo dla znanych nam postaci, w postaci Admirała Fukuyamy, zmienia trochę pogląd na działania agencji Division 3. W końcu nie często widuje się postać z wiklinowym koszem na głowie, która komunikuje się za pomocą trzech mechanicznych kobiet z wąsami. Chyba samo wspomnienie tego pozwala zagwarantować, że wszystko może się tu wydarzyć.

Znajdujesz się w labiryncie

Najnowszy odcinek zapoznaje nas z nowymi formami narracji – dostajemy ciekawe historyjki, opowiadane przez znany wielu osobom głos (Jon Hamm). Ich wizualne uzupełnienie zachwyca i intryguje, szczególnie jeśli początkowo niekoniecznie wiadomo, jakie mają przełożenie na wydarzenia z odcinka. Jedno jest pewne – nie są one tu bez powodu. Podróż przez historię tego sezonu wydaje się wędrówką przez labirynt, który wydaje się odgrywać tu znaczącą rolę.

Odcinek świetnie radzi sobie z przypomnieniem ostatnich wydarzeń – jeśli już nie pamiętacie końcówki sezonu, to spokojnie, zobaczycie wszystko w takim samym stanie, jak było, i dowiecie się trochę o tym, co się wydarzyło. Na deser czeka zapowiadany taneczny pojedynek między Davidem, Oliverem i Lenny, który zdecydowanie nie zawodzi.

Co jest prawdą?

Wydarzenia w odcinku nie są ciężkie do śledzenia, jednak potrafią mocno zaskoczyć, bo sięgają do rzeczy, których chyba mało kto się spodziewał. Powrót David każe zastanawiać się nad prostą kwestią, co jest prawdą, a co nie. Jego wewnętrzne dialogi świetnie uzupełniają sceny, dorzucając kolejnej tajemniczości.

Legion, FX, sezon 2, odcinek 1

 

Jedną z ciekawszych rzeczy, jakie jest w stanie zaserwować serial, to rzeczy, które mogą umknąć naszemu wzrokowi, jeśli skupimy się na konkretnych elementach. Dodajmy do tego zachwycający soundtrack (za który odpowiada Jeff Russo), wykorzystujący znane już utwory i łączący je w taki sposób, by podkreślić to, co się dzieje na ekranie. A dzieje się zawsze dużo, bo wizualnie serial zachwyca chyba jeszcze bardziej niż w pierwszym sezonie. Wszelkie zabiegi twórców oddają kompletnie klimat wydarzeń i wprowadzają w tę niemalże psychodeliczną podróż. Grze aktorskiej nie można nic zarzucić, jednocześnie czekam, aż zobaczę, do czego zdolna jest jeszcze ta obsada.

Jeśli pierwszy sezon wydał wam się zbyt pokręcony, to przygotujcie się na to, że teraz będzie tylko dziwniej. Amerykańska premiera drugiego sezonu już dzisiaj w nocy. W Polsce do obejrzenia dwa dni później – 5 kwietnia o godzinie 22:00 na kanale FOX.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
10
Muzyka
10
Scenariusz
9
„Legion” powraca z elementami, które zachwyciły w zeszłym roku. Do tego wprowadza jeszcze więcej tajemniczości i zapowiada kolejny genialny oraz pokręcony sezon.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • Historie z narracją
  • Pojedynek taneczny
  • Zabiegi wizualne stosowane przez twórców
  • Szczegóły widoczne dla uważnych widzów
  • Wewnętrzne dialogi Davida
  • Końcówka odcinka
  • Jest jeszcze dziwniej…

Minusy

  • …Jest jeszcze dziwniej
  • Na kolejny odcinek trzeba czekać aż tydzień

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Legion

Serial oparty na serii komiksów o grupie X-Men. David Haller od kilku lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ stwierdzono u niego schizofrenię. Po spotkaniu …


Aktualności