Recenzja do: Dietland (2018 )
Recenzje

Żyjemy w świecie, w którym najistotniejszym zadaniem kobiet jest bycie piękną. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że definicja piękna powinna być dla każdego sprawą indywidualną, postrzeganą na wiele sposobów i opisywaną za pomocą przeróżnych słów. Nie miejmy jednak złudzeń. Każdy doskonale wie, że w XXI wieku takim epitetem określana jest konkretna grupa osób – dziewczyny z proporcjonalnymi rysami twarzy, koniecznie szczupłe, z nieskazitelną skórą. Ta, która nie jest w stanie wpasować się w ten schemat, jest po prostu brzydka i albo się zmieni, albo dalej będzie traktowana gorzej. Z identycznym problemem zmaga się bohaterka serialu „Dietland”, Alice „Plum” Kettle (Joy Nash), której otyłość jest ogromnym kompleksem.

Poznajmy Plum

Plum Kettle to ghostwriterka, pracująca w magazynie typu fashion. Zajmuje się odpisywaniem na listy czytelniczek, które zmagają się z problemami takimi jak samookaleczanie, gwałt lub codzienne kompleksy. Kobieta jest obdarzona niezwykłą wrażliwością, świetnie wykonuje swoją pracę i niesie pomoc, ale jednocześnie sama również posiada ogromny problem. Od najmłodszych lat zmagała się z nadwagą, która aktualnie doprowadziła ją do otyłości. Próbowała wszystkich sposobów, by pozbyć się kilogramów: diety, ćwiczenia, akupunktura, maszyny wibrujące, czy nawet modlitwa, nic nie przyniosło jednak zamierzonych efektów. Pomimo tego, że Kettle naprawdę się stara, ludzie i tak postrzegają ją przez pryzmat wyglądu i odczuwają do niej obrzydzenie. Dziewczyna postanawia poddać się operacji odchudzającej, która pomimo dużego ryzyka powikłań, stanowi dla niej szansę na szczęśliwe życie.

Dietland, AMC, pilot, recenzja

Joy Nash w swojej roli jest niezwykle autentyczna. Prawdopodobnie aktorka w życiu prywatnym również spotkała się z krytyką swojego wizerunku, przez co problemy odgrywanej przez nią postaci są dla niej znajome.

Żona idealna powraca w przerysowanej roli

W rolę Kitty Montgomery – redaktor naczelnej magazynu – wciela się Julianna Margulies, znana przede wszystkim z tytułowej roli w serialu „The Good Wife”. W „Dietland” aktorka gra silną osobowość, dla której wygląd stanowi pierwszorzędną wartość. Jest wyrachowana i nieczuła na problemy innych, co momentami zostało aż zbyt mocno podkreślane przez scenarzystów. Gdy Plum opowiada szefowej o problemie czytelniczek, jakim jest samookaleczanie, Kitty wspomina, że dzień wcześniej zacięła się przy goleniu nóg i dzięki temu jest w stanie zrozumieć ich problem. Czy naprawdę osoba, która kieruje czasopismem, może być aż tak pusta emocjonalnie? Dodatkowo postać irytuje swoją ignorancją względem poważnych problemów, takich jak zastraszanie, a skupia się na sprawach błahych, m.in. na suchej skórze.

Dietland, AMC, pilot

Myślę, że twórcy serialu chcieli wyraźnie pokazać, jak bardzo psychika Kitty jest spaczona i przypadkowo przesadzili, tworząc z niej karykaturalny obraz.

Walczące feministki

W tym samym czasie, kiedy widz poznaje losy dziennikarki, w tle wydarzeń grupa feministek walczy z wykorzystywaniem kobiet i traktowaniem ich jako obiekt seksualny. Terroryzują miasto, porywając mężczyzn, tym samym stając się tematem numer jeden wiadomości lokalnych. Jednym z ich ofiar jest fotograf czasopisma Kitty, znany z podrywania, a nawet molestowania młodych modelek. Nie znamy twarzy napastniczek, jednak możemy podejrzewać, że do członków feministycznego ruchu należą Leeta i Julia, kobiety, które zgłosiły się do Plum, by zrezygnowała z operacji. Leeta (Erin Darke) to ekscentryczka, początkowo nieco przerażała ghostwriterkę, ponieważ chodziła za nią w każde możliwe miejsce. Julia (Tamara Tunie) to pozornie sympatyczna kobieta w średnim wieku, z ogromnym dystansem do siebie i swojego wyglądu, która z czasem pokazuje również swoją nieco mroczną i niebezpieczną stronę – wściekając się na Leetę i policzkując ją.

Dietland, AMC, pilot

Obie panie grają bardzo poprawnie, nie da się im nic zarzucić, ale równocześnie nie można się nad nimi zachwycać.

Dietland” – hit czy kit?

AMC wypuściło w dniu premiery od razu dwa odcinki serialu. Mogli to zrobić z dwóch powodów; sądzili, że jeden 40-minutowy seans to trochę za mało, aby widz mógł zaangażować się w historię Plum, albo druga opcja – wiedzieli, że pierwszy odcinek będzie trochę monotonny, a prawdziwa akcja zacznie się dopiero w drugim. W obu przypadkach myślę, że oczekiwany efekt jest mierny.

Produkcja podejmuje naprawdę istotne problemy, o których trzeba mówić głośno i o których powinno się mówić znacznie częściej, jednak trzeba pamiętać, że im poważniejszy temat, tym trudniej jest zainteresować widza. Moim zdaniem w „Dietland” dzieje się odrobinę za mało, aby oglądający zapragnął obejrzeć cały sezon i pomyśleć o zmianie swojego światopoglądu i zrozumieniu, że piękno przede wszystkim nosi się w sobie. Oczywiście wiele może się jeszcze zmienić, nie mogę przekreślić całej produkcji po dwóch odcinkach, ale podejrzewam, że tak czy owak, spotkam się z lekkim rozczarowaniem.

Moja opinia może być też spowodowana bardzo małą rolą, jaką odgrywa muzyka w serialu. Uwielbiam, kiedy twórcy zwracają uwagę na ten aspekt i dobierają utwory idealnie pod kątem tego, co dzieje się na ekranie. W „Dietland” nie pojawiło się nic, co lepiej wprowadziłoby mnie w nastrój przedstawianych wydarzeń i nic, co pozostałoby przeze mnie zapamiętane po obejrzeniu odcinka.

Dietland, AMC, pilot

Nowy serial AMC, którego premiera w USA miała miejsce czwartego czerwca, jest produkcją bardzo przeciętną. Porusza ważne tematy, jednak okoliczności im towarzyszące nie są w stanie mocno zaintrygować widza. Scenariusz został napisany na podstawie książki Sarai Walker o tym samym tytule, co wyraźnie pokazuje, że nie wszystkie twory literackie powinny być ekranizowane. Czasami wystarczy zostawić je w spokoju i stworzyć coś dobrego od podstaw.

Gra aktorska
6
Zdjęcia
6
Muzyka
4
Scenariusz
5
„Dietland” to serial, który porusza ważne tematy w sposób mało interesujący. Choć pojawia się wiele przeróżnych wątków pobocznych, takich jak pasja głównej bohaterki do pieczenia lub jej flirt z detektywem – nie uchroni to widza przed zaśnięciem podczas seansu.
Ocena czytelników
5

Plusy

  • główny temat poruszany w serialu
  • gra aktorska głównej bohaterki

Minusy

  • nużąca fabuła
  • przerysowanie postaci
  • szablonowa gra pozostałych aktorów
  • niewielka rola ścieżki dźwiękowej

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Good Wife

Alicia (Julianna Margulies) to szczęśliwa mężatka z 15-letnim stażem i matka dwójki nastolatków. Florrick'owie mieszkają w eleganckiej dzielnicy Chicago, mają wpływowych …


Dietland

Serial zrealizowany na podstawie książki Sarai Walker o tym samym tytule. Skupia się na Plum Kettle – redaktorce nowojorskiego czasopisma o modzie. Kobieta pragnie …