Recenzja do: BoJack Horseman (2014 )
Recenzje

Jedna z najpopularniejszych animacji dla dorosłych dobiegła właśnie końca. W tym momencie nie sposób nie zastanowić się nad całością produkcji i tym, czy zaprezentowane zakończenie oddaje istotę serialu.

„…I was in a very famous TV show”

Rosnąca popularność wraz z kolejnymi sezonami sprawiała, że „BoJack Horseman” stał się serialem, o którym ciężko jest w ostatnim czasie nie słyszeć. Dzieje się tak w związku ze sprawnym łączeniem humoru i poważnych tematów. Coś, co wydawać by się mogło śmieszną kreskówką o antropomorficznym koniu, kryje w sobie historie o uzależnieniach czy depresji. To, do jak wielu osób ta animacja zdołała przemówić, udowadnia, że takich produkcji nam potrzeba. Produkcji, które nie boją się upadku prezentowanych tu bohaterów, a także prostych starań o bycie lepszym (choć w przypadku BoJacka często tych starań z czasem niestety brakuje).

bojack horseman. netflix, finał

Każdy sezon tego serialu serwuje odcinki w nietypowym stylu. Nie inaczej jest i w tym przypadku, czego świadkami jesteśmy, śledząc już epizod poświęcony karierze pisarskiej Diane i jej zmaganiom z przedstawieniem prawdziwej historii jej życia podczas przyjmowania antydepresantów. Produkcja w niezwykły sposób wykorzystuje odmienne style graficzne, by pokazać przytłumioną część wspomnień kobiety z jej realnego życia i trudy spisania ich, zestawiając je z pełną kolorów i przyjemnego stylu historią nastoletniej detektyw, która może okazać się dla niej życiową szansą na literacki sukces.

„And I'm trying to hold on to my past”

Finałowe odcinki stanęły przed ciężkim zadaniem – zamknięciem rozbudowanej historii i zrobieniem to w sposób, który będzie zarówno wierny dla widzów, jak i kreowanych tu postaci. Początek tej części sezonu jawi się prawie jako swego rodzaju cisza przed burzą – choć oglądający mają zarys czekających na BoJacka wyzwań, to nie brakuje tu sielankowych momentów. Wykładający na uczelni profesor Horseman zdaje się wreszcie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, dobrze sobie radząc z nauką sztuki aktorstwa przekazywanej młodszemu pokoleniu. Spiętrzone problemy w związku z przeszłymi wydarzeniami muszą jednak wypłynąć, co skutkuje nakręcającą się spiralą niebezpiecznych zachowań prowadzących do coraz mroczniejszego końca dla BoJacka.

Ostatecznie finał produkcji można określić jako słodko-gorzki. Nie brakuje tu jednak czasu poświęconego każdej z głównych postaci i wszystkie wątki odpowiednio pozwalają na rozwój znanych nam bohaterów. Mimo że do dyspozycji twórców pozostało jedynie osiem krótkich odcinków, to wypełnione są one znacznymi zmianami, na których korzyść działają pojawiające się przeskoki czasowe.

bojack horseman, netflix, finał, recenzja, sezon 6

Chociaż nie próbowałam nawet robić podejścia do polskiego dubbingu, to gorąco zachęcam do obejrzenia produkcji z oryginalną ścieżką dźwiękową, gdyż nie sposób nie docenić aktorów, którzy od lat tak świetnie radzą sobie z oddaniem wszystkich emocji odgrywanych przez nich postaci.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
9
Muzyka
9
Scenariusz
9
„BoJack Horseman” nie zwalnia i trzyma poziom do samego końca. Odpowiednie domknięcie wątków sprawia, że z chęcią będzie można wrócić do całości i przeżyć tę przygodę na nowo.
Ocena czytelników
9

Plusy

  • słodko-gorzkie zakończenie
  • rozwój postaci
  • podejmowanie istotnych tematów
  • trzyma poziom do samego końca

Minusy

  • tempo sprawiające, że najważniejsze wydarzenia odbywają się na przestrzeni tych kilku odcinków

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

BoJack Horseman

Animacja dla dorosłych. Fabuła skupia się na dawnej telewizyjnej gwieździe, alkoholiku człowieku-koniu BoJacku Horsemanie, który za wszelką cenę próbuje ratować …


Artykuły


Aktualności