Recenzja do: Barry (2018 )
Recenzje

Nadchodząca mroczna komedia od HBO opowiada o Barrym – weteranie wojennym, obecnie płatnym zabójcy, który popada w depresję. Mimo braku chęci na przyjmowanie kolejnych zleceń, daje się przekonać do przyjęcia nowej roboty w Los Angeles. Jego celem jest młody aktor, za którym podążając nasz tytułowy bohater trafia na spotkanie lokalnej grupy teatralnej. Zostaje tam bardzo ciepło przyjęty i nabiera ochoty na rozpoczęcie kariery aktorskiej. Pozostaje tylko skończyć z dawną pracą, a to okazuje się nie tak łatwe, jak mogło się wydawać.

Improwizuj, Barry

Serial od początku świetnie manewruje, łącząc swoją kryminalną fabułę z komediowymi fragmentami. Momenty grozy są odpowiednio wyważone, choć trzeba się przygotować na mocne przedstawienie przemocy i częste używanie wulgaryzmów. Wątki ciekawe się przenikają i przynoszą czasem zaskakujące rozwiązania.

Na pochwałę zasługuje fenomenalny w swojej roli Bill Hader, dzięki któremu postać Barry’ego nabiera głębi. Nie można nic zarzucić jego grze, a szczególnie mimice, nadającej postaci tak wielu emocji. Sam Barry oraz jego zmagania z problemami wypadają realnie i chce mu się kibicować. Ciężki początek kariery aktorskiej konkuruje z potrzebą radzenia sobie z konsekwencjami zlecenia, które okazuje się wyjątkowo problematyczne. Jednocześnie jego relacje z innymi osobami też nie układają się tak łatwo – czy to nowa znajomość z Sally (czasem mocno denerwującą swoim zachowaniem), mająca podłoże romantyczne, czy kontakty z menadżerem do spraw zleceń, Fuchesem.

Barry, HBO, recenzja, sezon 1

Wszyscy jesteśmy aktorami

Nie ma tu postaci idealnych, każdy ma jakieś wady i rzeczy, z którymi sobie nie radzi. Serial prezentuje przekrój różnych problemów, nie stroniąc od poważnych tematów typu depresja, jak i traktując humorystycznie choćby pracę policji. Niektórzy wydają się bardziej przerysowani, ale ostatecznie nikt nie wypada tu źle. Gangsterzy sami tworzą sobie komplikacje, a ich kolejne pomysły stają się czasem absurdalne, policja siedzi na tropie przestępców, jednocześnie popełniając sporo błędów, na szczęście bez powielenia mitów technologicznych. Członkowie grupy teatralnej natomiast starają się wypaść jak najlepiej w każdej chwili i otrzymać odpowiednią rolę w końcowym przedstawieniu szekspirowskiego „Makbeta” – dramatu, który niesamowicie spaja całą opowieść.

Ciężkie jest życie mordercy

Depresja Barry’ego nie wynika z ciągłego zabijania ludzi, które niekoniecznie jest przez niego traktowane jako morderstwa, a raczej z pustką życiową, związaną z tym stylem życia. Nadarzająca się okazja i niezwykle przyjazna grupa ludzi, którzy przygarniają go do siebie, jest w stanie ją zapełnić. Chociaż jego wizja moralności morderstwa też jest tu podejmowana, to właśnie kontaktów z innymi osobami potrzebował nasz tytułowy bohater. Oprócz niego mamy wgląd w funkcjonowanie innych osób, trudniących się tą profesją, która niesie po sobie sporo zniszczenia, jak i próby wciągnięcia się do „zawodu” osób niekoniecznie na to gotowych. Skutki tego odbijają się mocno na Barrym, którego przemiana zachodzi na tle całego sezonu.

Barry, HBO, recenzja, sezon 1

Dwa pierwsze odcinki wyciekły do Internetu już w zeszłym roku, gdy hakerzy zaatakowali HBO, kradnąc premierowe odcinki nowych sezonów kilku seriali. „Barry” raczej nie został tym szczególnie źle dotknięty, bo na tamtym etapie mało kto wiedział, o czym dokładnie ma opowiadać. Oby HBO zdecydowało się na pociągnięcie tej historii, bo zdecydowanie są ku temu przesłanki. Premiera pierwszego odcinka 26 marca na HBO i HBO GO.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
8
Muzyka
7
Scenariusz
8
Świetne połączenie wykorzystywanych gatunków w kreowaniu przedstawionego świata sprawia, że „Barry” jest oryginalną rozrywką z wciągającą historią. Główny bohater przechodzi przemianę i musi poradzić sobie z przeciwnościami, czyhającymi na jego drodze. Wątki odpowiednio się zazębiają i prowadzą do ciekawych rozwiązań.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • połączenie kryminału i komedii
  • dobrze rozpisana historia
  • wyobrażenia przyszłości przez Barry’ego
  • odpowiedni poziom grozy
  • ciekawe techniki używane podczas zajęć grupy teatralnej
  • żarty sytuacyjne

Minusy

  • żeńska postać może wkurzać
  • prześmiewcze przedstawienie pewnych grup bywa męczące

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Barry

Barry jest byłym żołnierzem piechoty morskiej, wykonującym obecnie zawód płatnego zabójcy. Aby zrealizować nowe zlecenie wyrusza do Los Angeles, gdzie niespodziewanie …


Aktualności