Recenzja do: The Dragon Prince (2018 )
Recenzje

Netflix uraczył nas już trzecim sezonem animacji zabierającej widzów do niezwykłego świata fantasy, w którym nie brakuje wielkich konfliktów, jak i świetnie poprowadzonych wątków.

„The Dragon Prince” z pozoru mogłoby się wydawać animacją skierowaną wyłącznie do dzieci, szczególnie osobom, które niekoniecznie mają dużo styczności z rysowanymi historiami. Produkcja jednak świetnie sprawdza się w oglądaniu bez względu na wiek, a prezentowana tu opowieść jest na tyle złożona, że każdy może odnaleźć w niej coś dla siebie.

Ciężar trudnych decyzji

Pomiędzy królestwem ludzi a krainą Xadią – zamieszkiwaną przez fantastyczne stworzenia – istnieje konflikt zapoczątkowany używaniem przez ludzi zakazanego źródła magii. Choć istnieje sześć naturalnych mocy (Słońce, Księżyc, gwiazdy, niebo, ziemia i ocean), to prawie każdy człowiek w tym świecie nie ma do nich dostępu. By więc móc pomóc sobie oraz królestwu, nadworni magowie obmyśli sposób pozwalający na czarowanie bez powiązania z tymi elementami, wykorzystując energię żyjących stworzeń. Po zabiciu Smoczego Króla i wykradnięciu jaja z jego potomkiem zdaje się, że już nic nie jest w stanie naprawić napiętych stosunków między magicznymi istotami a ludźmi, jednak misja, której podejmuje się młoda elfka Rayla wraz z królewiczami Callumem i Ezranem ma szansę wszystko odmienić.

the dragon prince, sezon 3, recenzja, netflix, animacja

Trzeci sezon stawia bohaterów przed wymagającymi wyzwaniami. Młody Ezran musi podjąć swoje pierwsze decyzje jako władca królestwa Katolis, a niestety obecna sytuacja sprawia, że nie jest to łatwa rola, szczególnie dla kogoś zdającego sobie sprawę z możliwości zakończenia konfliktu. Nowo obsadzony król ma jednocześnie więcej odwagi niż niejeden z ukazanych tam dorosłych. Rayla oraz Callum kontynuują podróż z Zymem, już poprzez teren Xadii, co nie należy do najprostszych wyzwań. Tymczasem lord Viren odkrywa możliwości swojego tajemniczego sojusznika, elfa Aaravosa. Zdradziecki mag nie widzi również problemu w dalszej manipulacji swoimi dziećmi – Sorenem i Claudią.

Fantasy, jakiego potrzebujemy

Zaprezentowane odcinki to świetnie poprowadzone wątki, w których nie brakuje zarówno momentów odkupienia, na które można było liczyć, jak i rozwijanych relacji. Wprowadzeni zostają także kolejni ciekawi bohaterowie, pozwalając widzom zapoznać się z magią elfów czerpiących energię ze Słońca. Tym, co bardzo dobrze wychodzi animacji, jest reprezentowanie mniejszości, choćby w postaci głuchoniemej Amayi, posługującej się językiem migowym, a jednocześnie niepozwalającej, aby w jakikolwiek sposób ją to ograniczało w byciu dowódcą armii. Równocześnie przyjemnie zobaczyć, że twórcy równie dobrze podchodzą do wprowadzania wątków LGBT, które w żaden sposób nie wydają się zaskakujące.

the dragon prince, netflix, sezon 3, recenzja

Do ostatniej chwili serial ogląda się z zaciekawieniem, w jaki sposób zakończy się zapowiadana bitwa, w której kierunku zmierza fabuła sezonu. Produkcja zachwyca nie tylko wciągającą historią pokazującą, jak powinny być prowadzone wątki fantasy i jak prawidłowo je rozwiązywać (tak, na ciebie patrzę, finałowy sezonie „Game of Thrones”), ale również niesamowicie dobraną muzyką oraz świetnymi modelami postaci i lokacji. Płynności animacji, podobnie jak w drugim sezonie, nie można już wiele zarzucić.

Serial dostępny jest na platformie Netflix.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
9
Muzyka
9
Scenariusz
9
Animacja, która trafia w gusta zarówno starszych, jak i młodszych widzów, zachwycając złożonością świata oraz wciągającą historią. Jeśli jeszcze nie daliście jej szansy, to jak najszybciej to naprawcie, bo zdecydowanie warto.
Ocena czytelników
8.5

Plusy

  • trzymająca w napięciu historia
  • rozwój postaci
  • przedstawione relacje
  • wzbogacanie mitologii tego świata

Minusy

  • podróż głównych bohaterów trwa znacznie dłużej, niż innych postaci

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Dragon Prince

Książę Callum i jego brat Ezran spiskują z elfką Raylą, próbując zakończyć odwieczny konflikt między ich walczącymi narodami. Wyruszają w niebezpieczną podróż, …


Recenzje


Aktualności