Recenzja do: Riverdale (2017 )
Recenzje

Po 22 odcinkach trzeciego sezonu „Riverdale” widzowie mogli spodziewać się wszystkiego. Twórcy najwidoczniej poszli po rozum do głowy i prawie w logiczny sposób wyjaśnili kuriozalne wątki przewijające się od samego początku. Mało brakowało, a serial zostałby sprowadzony do gatunku sci-fi, ale na jego nieszczęście pozostał w konwencji beznadziejnego gniota dla młodzieży. UWAGA NA SPOILERY.

„Riverdale” to serial oparty na serii komiksów „Archie Comics”. Akcja ma miejsce w małym miasteczku, gdzie  bohaterowie zmagają się z typowymi problemami nastolatków. Ogólny opis serialu nadto odbiega od rzeczywistości, ponieważ w trzecim sezonie mamy natłok absurdu. Latające bliźniaki, kulty, Król Gargulców, mafia narkotykowa, morderstwa, nastolatka w więzieniu, farma, która koniec końców wcale nie jest miejscem odnowy ducha i tym podobne. Faktycznie, to przecież codzienność dla 17-latków!

Król żyje i jest człowiekiem

Po 22 odcinkach spodziewałam się, że bohaterom uda się odkryć tożsamość Króla Gargulców, ale że stoi za tym Penelope Blossom, było dla mnie niemałym zaskoczeniem. Jej motywacje byłyby nieco przerysowane, gdyż matka Cheryl chciała pomścić swojego syna Jasona, a ten przecież nie żyje już od jakiegoś czasu. Królem okazał się ten sam blondyn, którego kilkanaście odcinków temu, na śmierć z rąk jej własnego ojca, skazała Betty. Chic, bo to o nim mowa, odnalazł się w rodzinie Blossomów na tyle, że pozwalał nazywać się Jasonem i przefarbował włosy na rudo. Takie rozwiązanie twórców mnie nie zadowoliło – poszli na łatwiznę i spaprali całkowicie wątek narkotykowego potwora.

Riverdale, THE CW, 3 sezon, król Gargulców

Rodzinka Cooperów

Kilka odcinków wcześniej Black Hood uciekł z więzienia, upozorowując własną śmierć, co było bardzo przewidywalnym zabiegiem. Ku mojemu zaskoczeniu Hal Cooper dostał kulkę w głowę z rąk Penelope Blossom, której później cudem udało się uciec i pewnie jest to ten sam cud, który pozwolił jej pozostać piękną kobietą, mimo poparzeń trzeciego stopnia. Hal Cooper do pewnego momentu był dobrze rozpisaną postacią, aż do chwili, w której ktoś stwierdził, że pora to zepsuć i zrobił z niego seryjnego zabójcę.

Bardzo dziwnie i zupełnie nielogicznie rozegrał się wątek Alice Cooper. Od samego początku miała ona współpracować z FBI, żeby pomóc wsadzić za kratki szefa Farmy.Członkowie sekty oraz mama Betty zniknęła, co otwiera szeroko drzwi do rozwinięcia motywu porwania w czwartym sezonie. Myśląc o postaci Betty, do głowy przychodzi mi tylko jedno: dlaczego? Dlaczego nastolatka, uczęszczająca do szkoły średniej w małym miasteczku, żyje bez rodziców i jednoczenie nieudolnie udaje super-detektywa?. Czy może być coś bardziej irytującego od dziecka udającego dorosłego?

Riverdale, THE CW

Zagadka nowego sezonu

Zapowiedziano już, że czwarty sezon serialu pojawi się na jesienią tego roku i chyba to najbardziej mnie przeraża. Wizja kontynuacji „Riverdale” po tym, co zaprezentowano nam w finałowym odcinku, jest nie do zniesienia. Przechodząc już do analizy ostatnich minut, mogliśmy ujrzeć scenę zerżniętą rodem z „How to Get Away With the Murderer”, przez co fani już zaczęli spekulować o losie Jugheada, wypłakując tym samym tysiące łez w poduszkę. Dla mnie to nie było jednoznaczne, że Juga zamordowali jego przyjaciele. Jeżeli spełnią się przewidywania widzów, to ludzie odpowiedzialni za scenariusz przekroczą bardzo cienką granicę i stracą pozostałości mojego szacunku. Czy dla „Riverdale” istnieje deska ratunku? Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie przeskoku czasowego o parę lat, by nastolatki nie bawiły się w prowadzenie działalności, wsadzanie rodziców do więzienia albo rozwiązywanie zagadek godnych najlepszych agentów CSI.

Serial dostępny na platformie Netflix.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
8
Scenariusz
1
Trzeci sezon „Riverdale” mnie nie zachwycił. Nie był to serial, który oglądałam z zapartym tchem. Nie wyczekiwałam na kolejny odcinek, odliczając dni do premiery. Z nudów można przysiąść, pod warunkiem, że do produkcji podejdzie się z dużym dystansem.
Ocena czytelników
7.5

Plusy

  • dobra gra aktorska
  • wpasowana ścieżka dźwiękowa
  • ogólna realizacja świata przedstawionego (miasteczko, wysypisko itd.)

Minusy

  • absurdalny scenariusz
  • kreacja postaci

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Riverdale

W tajemniczym miasteczku Riverdale w niewyjaśnionych okolicznościach ginie młody chłopak. Grupka przyjaciół stara się rozwiązać zagadkę śmierci Jasona, często pakując …


Aktualności