1
Recenzja do: Trollhunters (2016 )
Recenzje

Animacja od Dreamworks i Guillermo del Toro powraca w swojej ostatniej już części, otwierając jednak drzwi dla reszty możliwych historii, dziejących się w tym uniwersum. Najnowsze odcinki kontynuują przygody Jima i jego wiernych przyjaciół, stawiając ich przed wielkimi wyzwaniami i ostatecznymi starciami. Czy wszyscy wyjdą z tego zwycięską ręką?

Głos ma znaczenie

Jedną z największych zmian, jaka czekała widzów, była zmiana aktora dubbingującego oryginalny głos Jima (w związku z tragiczną śmiercią Antona Yelchina). Muszę przyznać, że bałam się tego, co może wyjść, bo był to głos unikalny i tak nie do zastąpienia. I choć zmiana jest widoczna, następuje dopiero podczas trwania nowych odcinków i jest zgrabnie wyjaśniona fabularnie. Nowy odtwórca Jima sprawdza się równie dobrze w tej roli, w pewien sposób oddając szacunek stworzonej już postaci. Co najlepsze, nie czuć tu inności. Nadal jest to ten sam, uwielbiany przez wszystkich Jim.

trollhunters, netflix, część 3

Serial równocześnie może pochwalić się całą gamą znanych aktorów, biorących udział przy produkcji. Część głosów, zapowiadanych już w poprzedniej części, dopiero teraz ma pełną szansę się rozwinąć. Jako że uwielbiam doceniać pracę aktorów głosowych, oglądanie tej animacji sprawia mi niesamowitą przyjemność, a David Bradley („Doctor Who”, „Game of Thrones”) udowadnia, że nikt tak jak on nie potrafi niesamowicie zrzędzić.

Wielki wybór

Przed Łowcą Trolli postawione zostaje w tej części bardzo wielkie wyzwanie – dokonanie wyboru, pozwalającego na pokonanie Gunmara. Dostajemy niezwykle emocjonalny odcinek, rozważający tę kwestię, a następnie wszystkie dalsze skutki podjętej decyzji. Nadal nie wiem do końca, co sądzić o wątku z tym związanym, gdy mamy do czynienia z ostatnimi już odcinkami serii i chciałabym poznać dalsze rozwinięcie tej sprawy.

Trollhunters, netflix, część 3

To z czym serial bardzo dobrze sobie radzi, to opowiadanie historii wszystkich postaci. W końcu nie bez powodu seria mówi o „Łowcach Trolli”, gdy oficjalnie to miano nosi tylko jedna postać. Zarówno Clarie, jak i Toby są tu równie istotni, już plakaty zdradzały ich nowy wygląd – pełne uzbrojenie, przypominające zbroję Jima. Poruszona zostaje także „choroba”, która dotknęła Claire, w związku z używaniem Berła Cieni (ang. Shadow Staff). A starcie powiązanych z tą bronią osób jest naprawdę dobrze rozwiązane. Również dorośli zostają bardziej wciągnięci do historii, ale ich reakcje na wszystko nie są tym, czego mogłabym się spodziewać.

Końce i początki

Sceny akcji i walk są tu świetnie zrealizowane, a nasi bohaterowie w końcowych odcinkach stawiają czoła swojemu głównemu wrogowi i jego sojusznikom. Finalne sceny pozwalają zamknąć wątki rozpoczęte wraz z początkiem serialu. Jednocześnie przez cały czas czuć zbliżające się zakończenie i istotność podejmowanych decyzji. Relacje między postaciami także dostają odpowiednią ilość czasu ekranowego i znajdują swoje odzwierciedlenie w końcowej scenie.

Trollhunters, netflix, część 3

Choć nowe odcinki są zwieńczeniem serii „Trollhunters”, jednocześnie jest to dopiero początek budowania uniwersum „Tales of Arcadia”. Wszystkich fanów czekają jeszcze dwa seriale animowane, a nowo wprowadzeni Aja i Krel będą bohaterami jednej z nich. I chociaż o samych postaciach zbyt wielu tutaj nie odkryliśmy, to można było zauważyć wszelkie znaki sugerujące kim oni naprawdę są. A to twórcy zrobili naprawdę zabawnie i nie mogę się teraz wręcz doczekać ich serialu („3 Below”), który zadebiutuje prawdopodobnie pod koniec tego roku.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
8
Muzyka
8
Scenariusz
8
Bardzo dobrze poprowadzone zakończenie historii, otwierające więcej możliwości dla seriali w tym uniwersum. Połączenie świetnych animacji z genialnymi głosami skutkuje stworzeniem jednego z najlepszych seriali animowanych, którego oglądanie sprawi przyjemność zarówno młodszym, jak i starszym widzom.
Ocena czytelników
8

Plusy

 • świetny styl animacji
 • relacje między postaciami
 • zmiana głosu Jima wypada zgrabnie
 • zabawne wprowadzenie postaci z kolejnej serii
 • zamknięcie głównych wątków serialu
 • możliwy powrót niektórych postaci w innych serialach

Minusy

 • dziwnie wypadający wątek dorosłych
 • wybór, przed którym postawiono Jima, nie każdemu musi się spodobać
 • niewielka zapowiedź postaci z kolejnego serialu

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Mebka
  Mebka

  No powiem tak. Jak podoba mi się wykreowania historia, tak nie spodziewałam się aż takiej przemiany głównego bohatera. Ale z niecierpliwością czekam na kontynuację :)

Powiązane

Seriale


Aktualności