Recenzja do: Camping (2018 )
Recenzje

Tak szerokiej gamy różnych skrajnych charakterów, jakich obraz będzie można zobaczyć już 14 października w pierwszym odcinku nowego serialu HBO „Camping”, dawno nie spotkałam na ekranie. Serial jest amerykańską adaptacją brytyjskiej komedii o tym samym tytule – jak wypada nowa wersja tej historii?

Podbiła mój ranking najbardziej irytujących postaci

Paradoksalnie pierwszą sceną, w której pojawia się Kathryn oraz otwierającą serial ogólnie, jest moment robienia idealnego zdjęcia na portal społecznościowy. Radosna fotografia skaczącej pod niebo kobiety nie wskazuje w żaden sposób, że to właśnie ona okaże się najbardziej denerwującą i niemożliwą do zniesienia postacią, jaką kiedykolwiek spotkałam w serialu. Niewinny początek nie od razu zamienia się w piekło. Niemal chorobliwa potrzeba panowania nad całym otaczającym światem ujawniała się powoli. Po pilocie nie można było nazwać jeszcze tej osoby tragiczną, ale z każdym odcinkiem sytuacja staje się coraz gorsza. Nie dość, że Kathryn musi mieć każdy najmniejszy szczegół zaplanowany, to jeszcze wymusza na wszystkich całkowite skupienie się na jej osobie. Kiedy nie jest w centrum uwagi, zrozpaczona próbuje przyciągnąć ją za wszelką ceną.

Camping, HBO

Nawet urodziny męża obraca w okazję do pokazania wszystkim, jaka jest wspaniała – z tej okazji organizuje kamping dla najbliższych znajomych. Pole namiotowe jest głównym miejscem akcji w czterech pierwszych odcinkach (poza nim odwiedzamy przychodnię lekarską, bar oraz sklep) i okazuje się przestrzenią zbyt zamkniętą, aby dało się wytrzymać kilka nocy bez konfliktów. Kathryn ma przygotowany plan oraz rozrywki na dosłownie każdą chwilę dnia, a wszystkie odstępstwa od niego spotykają się ze złością i dezaprobatą, którą wyładowuje zwykle na swoim mężu, Walcie, jako osobie najbliższej. Biedak nie śmie się zwykle odezwać, aby nie narazić się na jeszcze większą dawkę gniewu.

Orvis to syn Kathryn i Walta, jest też prawdopodobnie najbardziej rozpieszczonym i osaczonym przez opiekuńczą matkę chłopcem na świecie. Nie może udać się nigdzie bez jej wiedzy, ani nawet przewrócić się bez późniejszych odwiedzin szpitala. Nadopiekuńczość oraz charakter Kathryn można usprawiedliwiać prawdopodobnie przebytą chorobą, wokół której teraz toczy się jej całe życie. Kobieta prowadzi bloga, będącego wsparciem dla kobiet z podobnym schorzeniem oraz motywującego do czerpania z życia garściami.

Camping, HBO, David Tennant

Moim zdaniem rola Jennifer Gartner jest o tyle trudna, że kobieta musiała zbudzić swego rodzaju niechęć do swojej postaci. Ciągłe uwagi, denerwujących ton nadgorliwego ucznia w klasie i miliony innych kwestii, które pozwoliły Gartner wcielić się w Kathryn, nie były dla niej jak widać wielkim wyzwaniem. Aktorka znakomicie poradziła sobie z rolą i wywołała dokładnie takie emocje, na jakich bazuje postać.

Zasługujący na minutę ciszy mąż

Nagle pojawia się on… David Tennant we własnej osobie. Wielu kojarzyć go może z między innymi „Doctora Who”, teraz na jego koncie czas na kolejną rewelacyjną rolę, tym razem w nieco bardziej komediowej odsłonie. Ten nieziemsko przystojny aktor, przyprawiający wiele kobiet o szybsze bicie serca, gdy tylko pojawia się na ekranie, wciela się w rolę stłamszonego przez żonę Walta. Z pewnością nie tak wyobrażał sobie swoje czterdzieste piąte urodziny. Wyjazd na kamping zorganizowany przez nieziemsko irytującą wybrankę serca, przeradza się w prawdziwe piekło i mieszaninę charakterów. Wśród nich są między innymi najbliżsi przyjaciele mężczyzny, którym wyznaje z wielkim bólem, że nie układa mu się najlepiej w małżeństwie. Żona nie chce uprawiać z nim seksu od wielu miesięcy, a jej uciążliwe usposobienie z całą pewnością nie ułatwia codziennego funkcjonowania.

Mimo nadziei Walta nie udaje mu się namówić Kathryn na stosunek przez te cztery odcinki, a jego postać w tych staraniach wydaje się tak zagubiona, że przez większość czasu jest mi go zwyczajnie żal. Para jest dla siebie odległa nie tylko w aspekcie fizycznym. W ich związek wyraźnie wieje nudą, bo sposób życia kobiety nie pozwala im na niemal żadną spontaniczność, co również oddala ich od siebie psychicznie. W każdym momencie liczę, że mężczyzna jednak się zbuntuje i zdoła skonfrontować z zaborczą żoną.

Camping, HBO, David Tennant, Jennifer Garner

Zdaje mi się, że David Tennant jest niemal idealnym kandydatem do tej roli. Wiecznie zagubione i poszukujące zrozumienia oczy, mimika oraz świetnie wypracowany sposób mówienia, pozwoliły na naturalną grę, która nawet przez moment nie wydawała się sztuczna. Jakby właśnie ta rola byłą integralną częścią aktora. Miło oglądało się kogoś, kto potrafi w widzu już samą swoją aparycją wzbudzić miliony uczuć skierowanych w stronę bohatera.

Pozostała część wachlarza charakterów

Myślę, że o każdym pozostałym bohaterze mógłabym opisać równie dużo lub nawet więcej, co o dwóch poprzednich, jednak ta recenzja prawdopodobnie ciągnęłaby się w nieskończoność, dlatego ograniczę się do skrótowego opisu pozostałych. Katheryn oraz Walt są głównym postaciami, które tak naprawdę są królami całego tego zamieszania, dlatego to na nich chciałam się skupić, ale to nie znaczy, że reszta jest mniej interesująca, wręcz przeciwnie, to oni dodają kolorów całemu temu serialowi.

Coralee, to siostra Kathryn i jej zupełne przeciwieństwo, grana przez Ionę Skye, jest momentami przerażająco zamknięta we własnym świecie. Wydaje się, jakby nie odbierała żadnych sygnałów z otoczenia i żyła w świecie swoich myśli i wyobrażeń. Na imprezę urodzinową przyjeżdża z partnerem, ich relacja nie jest najlepsza.

O wiele ciekawszą parą są Miguel (Arturo Del Puerto) oraz Nina-Joy (Janicza Bravo), ich miłosne igraszki zdają się nie mieć końca, a uwielbienie narkotyków oraz otwarty charakter nie pozwalają nie polubić tej dwójki, są dosłownym przeciwieństwem pary organizującej przyjęcie. Nikt nie spodziewał się, że pojawią się na urodzinach, ponieważ mężczyzna niedawno miał rozwód. Pojawienie się z nową partnerką budzi w Katheryn niepokój, że ta skradnie uwagę innych, która miała skupić się głównie na organizatorce.

Camping, Hbo

Drzewa, namioty i bliższe poznanie

Dodatkowym aspektem działającym na plus jest krajobraz leśny ukazany – nie jest on wybitnie piękny, ale atmosfera, jaką wywołuje, jest naprawdę przyjemna i uspokajająca. Aż zazdrości się bohaterom takiego urlopu (no, może gdyby pozbyć się Kathryn z zasięgu wzroku i słuchu). Jezioro, las, namioty, wymarzona okolica do świętowania urodzin oraz odpoczynku z dala od miasta. To bez wątpienia element łagodzący i kontrastowy do charakteru głównej bohaterki, dzięki któremu oglądanie nie jest aż tak stresujące.

Ciekawy zabieg zamkniętej przestrzeni pozwala widzowi skupić się bardziej na charakterze oraz relacjach między bohaterami. Niekiedy okazuje się to bardzo nudnym sposobem ukazywania rzeczywistości, który niesie za sobą z reguły przykre doświadczenia, tym razem jednak jest rewelacyjnym wstępem do zapoznania się z bohaterami, polubienia się z nimi oraz przywiązania. Dzięki temu po czterech odcinkach czuję się gotowa, aby wyjść z tą grupą skrajnie różnych znajomych gdzieś dalej i mniej więcej móc domyślić się ich reakcji na podstawie wcześniejszych zachowań. Pierwsze cztery odcinki zdecydowanie zachęciły mnie do kontynuowania śledzenia losów zaborczej Kathryn, osaczonego Walta, niepewnej siebie Carleen, szalonego i pełnego energii Miguela oraz pozostałych.

Serial dostępny od 15 października na HBO.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
8
Muzyka
6
Scenariusz
7
Pierwsze odcinki bardzo zachęciły mnie do dalszego oglądania. Historia znajomych wyjeżdżających na urodzinowy kamping jest rewelacyjną dla serialu, mającego przekazać nieco więcej treści niż przeciętna komedia.
Ocena czytelników
5.5

Plusy

  • bohaterowie z wielu środowisk
  • ciekawa historia
  • ładne i odstresowujące widoki

Minusy

  • nieziemsko irytująca główna bohaterka
  • brak wyraźnej ścieżki dźwiękowej

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Camping

Amerykańska adaptacja brytyjskiej komedii o tej samej nazwie. Opowiada o grupie przyjaciół, którzy spotykają się ponownie nad jeziorem Brown Bear, by świętować …


Aktualności