Recenzja do: Killing Eve (2018 )
Recenzje

Nadeszła wiekopomna chwila. Po raz pierwszy zachwycam się jakimś serialem w ramach pisania recenzji dla tego portalu. Uczcijmy to kilkoma godzinami oglądania dobrych produkcji telewizyjnych. Najpierw jednak dowiedzcie się, co zrobiło na mnie aż takie wrażenie i przeczytajcie moją recenzję „Killing Eve”.

Muszę bardzo się powstrzymywać, by nie przekształcić tej recenzji na wysyp niezrozumiałych zachwytów. Nowy serial BBC America (w Polsce dostępny na HBO GO), „Killing Eve”, jest jedną z najlepszych produkcji na szklane ekrany, jakie widziałam. Przyznaję to z pełną świadomością nawet tylko po obejrzeniu pilota – kurczę, byłam skłonna w ten sposób określić ten serial już po pierwszych kilku minutach!

killing eve, recenzja serialu, bbc america, hbo go

Dynamiczny duet

Poznajemy dwie protagonistki: Eve (Sandra Oh) oraz Villanelle (Jodie Comer). Ta pierwsza pracuje w MI5 jako asystentka, chociaż ma w sobie ogromny potencjał, by być jednym ze śledczych. Ta druga to diabelnie skuteczna morderczyni na zlecenie, która działa na terenie całego świata. Eve zostaje przydzielona do sprawy zabójstwa, którego dokonała Villanelle i tak wszystko się zaczyna.

Chociaż bohaterki przez cały odcinek spotykają się tylko na kilka sekund, to nawet oddalone od siebie o setki kilometrów tworzą znakomity i dynamiczny duet. Obie inteligentne, sprytne, zawzięte, bezkompromisowe. Z jednej strony obserwujemy typowe zestawienie bohater kontra złoczyńca, z drugiej widzimy po prostu dwie znakomite kreacje kobiece.

Już samo oglądanie na ekranie tych bohaterek robi całą robotę i nadaje historii dynamiki. Wszystko za sprawą znakomitych Sandry Oh oraz Jodie Comer, które aktorsko zapierają dech w piersiach.

sandra oh, killing eve, recenzja serialu, bbc america, hbo go

Eva jest przeurocza w swojej pasji i zaangażowaniu w śledztwa kryminalne. Oh uczyniła z niej typowego fana opowieści kryminalnych, który o mordercach, sposobach mordowania, psychologii kryminalnej i kryminologii wie już wszystko i zapytany o to, w jaki sposób popełniłby morderstwo, odpowiada szczegółowo i z uśmiechem. W serialu pojawia się nawet scena, w której mąż Evy pyta ją, jak by go zamordowała, a ona udziela odpowiedzi właśnie w powyższy sposób (co przypomina mi mnie i mojego partnera).

Natomiast Villanelle rozkochuje w sobie socjopatycznym urokiem. Wiecie, tym wariackim uśmiechem à la Joker, pewnością siebie oraz ironicznymi żartami. Jodie Comer dała odgrywanej przez siebie bohaterce spojrzenie, po którym nie wiesz, czy Villanelle chce cię przytulić, czy zabić. Aż mam ciarki!

jodie comer, killing eve, recenzja serialu, bbc america, hbo go

Morderstwa, ale z humorkiem

Cała opowieść, poszukiwanie zabójcy, mordowanie i lejąca się krew, okraszone są znakomitym humorem. Co chwila śmiałam się w głos, zazwyczaj z ironicznych komentarzy albo żartów czarnych jak smoła. Nadaje to „Killing Eve” lekkości i sprawia, że chociaż serial nie opowiada o niczym wesołym, to jest idealną produkcją na rozluźnienie.

Warto wspomnieć, że w pierwszym odcinku pojawia się kilka kwestii w języku polskim. Zazwyczaj anglojęzyczne produkcje kaleczą naszą mowę (moje ukochane „Henryku, nie rób tego” w „X-Man: Apocalypse”), ale tutaj jest inaczej. Język polski w „Killing Eve” brzmi dobrze i – co najważniejsze – kwestie wypowiadane „po naszemu” mają logiczny i gramatyczny sens. Jedynym mankamentem może być to, że mąż Eve jest Polakiem, a mówi po polsku gorzej niż główna bohaterka (ale ja uznaję to po prostu za talent Sandry Oh).

sandra oh, killing eve, recenzja serialu, bbc america, hbo go

Nie mogę się doczekać, aż obejrzę kolejne odcinki „Killing Eve”. Jestem zachwycona serialem i chociaż bardzo starałam się znaleźć coś, na co mogłabym narzekać, nie udało mi się. Wszystko, od produkcji, poprzez fabułę, aż do aktorstwa, jest tu na najwyższym poziomie. Czego więc chcieć więcej?

Gra aktorska
10
Zdjęcia
9
Muzyka
8
Scenariusz
10
Intrygujący, zabawny serial ze znakomitymi aktorkami w głównych rolach. Można zakochać się od pierwszych minut pilota!
Ocena czytelników
9.5

Plusy

  • wspaniała gra aktorska
  • intrygujący scenariusz
  • doskonały duet dwóch głównych bohaterek
  • czarny humor

Minusy

  • Polak mówi gorzej po polsku od jego żony Brytyjki

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Killing Eve

Serial na podstawie powieści „Villanelle” autorstwa Luke'a Jenningsa. Fabuła skupia się na dwóch niezwykle inteligentnych kobietach: psychopatycznej morderczyni …


Aktualności