6
Recenzja do: Picnic at Hanging Rock (2018 )
Recenzje

Żałuję, że zgodziłam się na napisanie tej recenzji. Serial, którego ona dotyczy, jest tak dobry, że chciałabym od razu pochłonąć całość, a teraz muszę czekać na premierę kolejnych odcinków i jakoś przełknąć swój ból.

Piknik po raz trzeci

„Picnic at Hanging Rock” to miniserial wyprodukowany przez Amazona. Premiera pilota miała miejsce 6 maja, jednak tylko na terenie Australii. Świat musi czekać na możliwość oglądania tej produkcji do 25 maja. Jednakże Polska może wytykać innych palcami, bo na nc+ GO pierwsze dwa odcinki „Picnic at Hanging Rock” pojawiły się w tym samym czasie co w Australii. Nie wiem, nie rozumiem, nie znam się – ale nie narzekam!

Jeśli ten tytuł coś wam mówi, ale nie wiecie co, to musicie cofnąć się do roku 1975, kiedy to na ekrany kin wszedł film o właśnie takiej nazwie. Był on ekranizacją powieści wydanej osiem lat wcześniej. Obraz do dziś cieszy się znakomitą oceną widzów oraz innych twórców. Serial Amazona ma poszerzyć wątki, które można obejrzeć w kinowej wersji.

picnic at hanging rock, amazon, nc+go, recenzja seriali, adaptacja książki

Historia skupia się na uczennicach żeńskiej szkoły Appleyard. 14 lutego 1900 roku dziewczęta wybierają się na piknik przy Wiszącej Skale – lokalnej atrakcji, a zarazem tajemniczym obszarze, przez miejscowych uważanym za nawiedzony. Trzy uczennice i jedna z nauczycielek giną w niewyjaśnionych okolicznościach.

Cute but psycho

picnic at hanging rock, amazon, nc+go, recenzja seriali, adaptacja książki, natalie dormer

Jestem ogromnie zachwycona tym serialem. Nie będę ukrywać, że zainteresowałam się nim wyłącznie ze względu na Natalie Dormer, która wciela się w główną rolę. Aktorka nie zawiodła moich oczekiwań. Grana przez nią Mrs. Appleyard jest dyrektorką szkoły oraz właścicielką budynku, w którym znajduje się uczelnia. Wśród uczennic dyrektorka wzbudza strach: jest władcza, niemiła, uparta, niedelikatna i ostra. Znęca się nad podopiecznymi, stosując brutalne kary cielesne. Robi wszystko, by jej uczennice zachowały dobrą twarz w społeczeństwie, dba o konwenanse. Pragnie, by dziewczęta były kobietami odpowiednimi dla przyszłych mężów: ładnymi, posłusznymi, potrafiącymi zachować się w towarzystwie, oczytanymi i znającymi się na sztuce.

Mimo tego, jak sporą niechęć może wywołać Mrs. Appleyard, Natalie Dormer potrafi wykrzesać z tej postaci ogromną charyzmę, która wręcz przyprawia mnie o dreszcze. Za kamienną twarzą ukrywa tajemniczą przeszłość, która zdecydowanie nie była kolorowa. Appleyard ani trochę nie jest taką wersją kobiety, którą każe być swoim uczennicom.

picnic at hanging rock, amazon, nc+go, recenzja seriali, adaptacja książki, natalie dormer

Dormer czyni z niej postać skomplikowaną i pociągającą zarówno inteligencją, charakterem, jak i ciałem. I nie, Appleyard nie odkrywa swoich wdzięków, nie nosi dekoltów. „Picnic at Hanging Rock” pokazuje, że można stworzyć bohaterkę kobiecą, która kipi seksualnością, a wcale nie odsłania za wiele.

Na skraju snu i jawy

Właściwie to cały ten serial przepełniony jest erotyzmem. Nie znajdziecie w nim (przynajmniej w dwóch pierwszych odcinkach) seksualnych scen, ale klimat, zdjęcia, montaż, oświetlenie – to wszystko sprawia, że „Picnic at Hanging Rock” jest sensualny, pociągający oraz intrygujący. Wszystko zostało przedstawione w otoczce snu tak, byśmy do końca nie wiedzieli, czy pokazane wydarzenia mają związek z czymś nadnaturalnym czy nie.

picnic at hanging rock, amazon, nc+go, recenzja seriali, adaptacja książki

Operowanie światłem ma w „Picnic at Hanging Rock” szczególne znaczenie. Barwy są raczej pastelowe, obraz przynosi na myśl film właśnie z lat 70. lub 80. XX wieku. W scenach ukazujących wydarzenia na granicy rzeczywistości i metafizyczności widzimy lekką mgłę, a na ekranie zaczynają dominować żółcie oraz róże. W drugim odcinku mamy do czynienia z kilkoma sytuacjami, w których nastrój diametralnie się zmienia. Przyznam, że oglądając go późno w nocy czułam niepokój, jakby ktoś rzeczywiście mnie obserwował – niczym duchy z Wiszącej Skały. Wtedy, w momencie kulminacyjnym, w kolorystyce zaczęła przeważać czerwień.

„Picnic at Hanging Rock” jest bardzo muzycznym serialem. Przez to określenie rozumiem, że twórcy bawią się konwencjami, często wykorzystując montaż teledyskowy, a nawet scenę typowo musicalową, w której występuje recytowanie tekstu zamiast śpiewu, ale jest też układ choreograficzny.

picnic at hanging rock, amazon, nc+go, recenzja seriali, adaptacja książki

Jeśli więc do tej pory nie słyszeliście o tym serialu (a mam wrażenie, że nie jest jeszcze popularny – być może ze względu na brak światowej premiery), to czym prędzej nadróbcie zaległości, bo naprawdę warto: dla wspaniałej obsady (mimo że ograniczyłam się jedynie do zachwytów nad Natalie, to również inne aktorki zasługują na uznanie – przekonajcie się sami), nieziemskiego klimatu oraz wspaniałych doznań wizualnych.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
9
Muzyka
8
Scenariusz
9
Jest intrygująco, sensualnie, w otoczce snu. Znakomita zabawa światłem, poprzez łagodne, pastelowe barwy przelewają się ostre żółcie i róże. Najbardziej oko przyciąga Natalie Dormer, która wręcz przyprawia o dreszcze swoją charyzmą, ostrością i prześwitującą przez kamienną twarz tajemniczą, prawdopodobnie niemiłą przeszłością.
Ocena czytelników
8

Plusy

 • znakomita zabawa światłem
 • montaż wprowadzający w świat snu
 • wspaniała Natalie Dormer

Minusy

 • powoduje kaca

Komentarze

(6)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Zuzanna Włodarkiewicz
  Zuzanna Włodarkiewicz
  @Suzie95

  Strasznie mnie intryguje ten serial. Chcę JUŻ wiedzieć co tam się stało. Potrzebuję więcej.

  Pokaż wszystkie 4 odpowiedzi
  • Karolina Sypniewska
   Karolina Sypniewska
   @odrovons

   @Suzie95: Jeśli i tak by Cię interesowała jakakolwiek końcówka, to wydano kiedyś książkowy pierwowzór z dodatkowymi rozdziałami, które przedstawiają najbardziej prawdopodobne teorie. Niestety nie wiem jak z dostępnością :(

  • Zuzanna Włodarkiewicz
   Zuzanna Włodarkiewicz
   @Suzie95

   @odrovons: Odnalazłam w internecie pdfa. Można również ten rozdział kupić na stronie Empiku, więc nie jest tak źle. :D

 • Julia Deja
  Julia Deja
  @Aivalar

  Tak czy siak mam w planach, ale po Twojej recenzji... Aż nie mogę się doczekać oglądania!

Powiązane

Seriale

Picnic at Hanging Rock

Akcja rozgrywa się w 1900 roku w Australii. Podczas corocznego pikniku pod Wiszącą Skałą, z okazji dnia świętego Walentego, w zagadkowych okolicznościach znika …


Aktualności