2
Recenzja do: Britannia (2018 )
Recenzje

Stworzenie historycznej produkcji to nie lada wyzwanie, pełne pułapek, w które można wpaść. Niemniej twórcy wciąż chętnie zabierają się za takie projekty i realizują je z mniejszym lub większym sukcesem. Kiedy jednak historyczny serial fantasy udostępnia Amazon czy HBO, to widz czuje się bezpiecznie. Przynajmniej mógł się czuć, bo „Britannia” od samego początku oznajmia, że nie będzie pieczołowicie dbać o szczegóły.

A zaczęło się bardzo dziwnie, choć chyba miało być mistycznie. Do fabuły zostaliśmy wprowadzeni wizją wygnanego druida (Nikolaj Lie Kaas), który zapowiada wydarzenia, jakie rozegrają się w serialu. Akcja zmiennie przeskakuje pomiędzy Celtami a Rzymianami, zwiastując ich zbliżające się spotkanie, które dla jednych musi skończyć się przegraną wojną i utratą autonomiczności. Fabuła biegnie różnymi torami, wątki ładnie się zazębiają, jest kilka tajemnic, które, mam nadzieję, będą ujawniane sukcesywnie.

Widać znaczące różnice w rozwoju obu cywilizacji: Rzymianie ukazani są w warunkach dużo bardziej rozwiniętych, utrzymano wojskowy klimat i delikatnie naciągnięto warunki sądu wojskowego. Celtowie okazali się być ludem prostym, żyjącym w surowych warunkach, ale z rozwiniętą religią i duchownością. Mają jednak zdecydowane problemy ze strategią, albo i naprawdę nie są w stanie usłyszeć przemarszu rzymskich legionistów przez las, idących prosto na ich wioski.

Brittania, Brytania, HBO, Amazon, Sky Atlantic, recenzja

Trzeba przyznać, że w serialu pokazano wspaniałe krajobrazy, przepiękne widoki lasów oraz wiosek plemiennych. Poświęcono sporo uwagi na ukazanie postaci druidów, ich wizerunki są dopieszczone, wyróżniają się na tle całości swoją charakteryzacją i wprowadzają atmosferę mistycyzmu.

Niestety bardzo po macoszemu potraktowano ich oponentów – Rzymian, którzy nie zostali już tak dopracowani. W oczy rzucają się ciemnoskórzy, czy raczej czarnoskóry legionista, który – sądząc po wydarzeniach z pierwszego odcinka – ma odegrać znaczącą rolę w fabule. Scenarzyści próbowali to wytłumaczyć, ale jeszcze mocniej strzelili sobie tym w kolano. Bohater miał bowiem pochodzić z jednego z podbitych krajów – jako zdobycz wojenna trafiłby więc do niewoli, a nie do rzymskich legionów.

Boli także po uszach współczesna muzyka, która nijak nie wpasowuje się w klimat i rujnuje go za każdym razem, gdy słychać ją w tle. Ogromny zawód, ponieważ w niektórych momentach można usłyszeć melodie, które komponują się z obrazem, tworząc naprawdę przyjemną całość, a za kilka chwil widz przyzywany jest ze starożytnych czasów prosto w ramiona współczesności. Brakuje tylko, by legioniści podczas przemarszu zaczęli śpiewać w rytm swoich kroków „We will rock you”. 

Brittania, Brytania, HBO, Amazon, Sky Atlantic, recenzja

Duże pochwały należą się niektórym aktorom – David Morrissey wcielający się w centuriona Aulusa oraz Mackenzie Crook w roli przywódcy druidów. Z kolei Nikolaj Lie Kaas stworzył postać tak irytującą swoim zachowaniem, że można posądzić ją o szaleństwo, jakie przypisują mu inni. Cała trójka wyciąga ze scenariusza jak najwięcej, tworząc go dużo bardziej interesującym, niż zdaje się być. Dialogi popsuto w podobny sposób jak muzykę, zbytnio je uwspółcześniając i tym samym odbierając antyczny klimat całości.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
8
Muzyka
4
Scenariusz
6
Pilot „Britannii” nie zapowiada serialu na wysokim poziomie realizacji, ale za to przyjemny w oglądaniu (jeżeli przymknie się oko na niedociągnięcia) i z interesującymi wątkami. W stosunku do innych seriali fantasy to przyjemna odskocznia, chociaż wśród historycznych nie uplasuje się na wysokiej pozycji.
Ocena czytelników
6.5

Plusy

 • wspaniałe krajobrazy
 • świetna charakteryzacja druidów
 • wielowątkowość

Minusy

 • rażące błędy historyczne
 • muzyka

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Kuć
  Michał Kuć
  @michael506800

  Jak serialowi fantasy można wypominać błędy historyczne ?????

Powiązane

Seriale

Britannia

Akcja dzieje się w 43 roku n. e. i skupia się na próbie podboju Wysp Brytyjskich przez Rzymian pod wodzą Aulusa Plautiusa. Brytyjskie tereny zamieszkane przez potężnych …