Recenzja do: Dickinson (2019 )
Recenzje

Twórczość Emily Dickinson nie została odkryta za jej życia – utrudniała to epoka, w której żyła oraz wiele innych przeciwności losu. Nigdy się jednak nie poddawała w robieniu tego, co kochała i obecnie uważana jest za jedną z najważniejszych amerykańskich poetek.

Cofnijmy się w czasie...ale tylko odrobinę

Dickinson, apple tv

Po tym serialu spodziewałam się kolejnej produkcji rodem z XIX wieku, która zazwyczaj żyje bardzo estetycznymi ujęciami, kostiumami oraz staromodnym klimatem. I rzeczywiście dostajemy tutaj piękne widoki i rodzaje ubioru, ale pod innymi względami „Dickinson” jest bardzo zbliżona do obecnie emitowanych seriali dla nastolatków. Bohaterowie nie posługują się dziewiętnastowiecznym językiem, wręcz przeciwnie, w ich wypowiedziach możemy usłyszeć wiele naleciałości z młodzieżowego slangu. Soundtrack nie opiera się na spokojnej, pasującej do czasów muzyce, ale na piosenkach których obecnie z przyjemnością słuchamy w radiu. Brzmi to jak mieszanka wybuchowa? I taką też jest, ale zdecydowanie pod pozytywnym względem. Zderzenie ze sobą tych na pozór całkiem innych światów i epok, zapoznaje widza z dawną kulturą i obyczajami w bardzo przystępny sposób. Młodsi odbiorcy mogą także dzięki temu zrozumieć, że dawna młodzież wcale tak bardzo się od nich nie różniła – zarówno pod względem cech charakteru, zajęć, tematów rozmów, jak i obyczajów.

Emily Dickinson, jesteś szalona 

W serialu wielu ludzi powtarza Emily tą samą rzecz– że jest szalona, nienormalna bądź też nieokrzesana. Nie mogę się z tym nie zgodzić. Jak na osobę żyjącą w tamtych czasach,Emily naprawdę była kompletnym dziwadłem. No bo jaka dziewczyna nie chce dobrze wyjść za mąż? Jaka nie marzy o hucznym weselu i zajmowaniem się małżonkiem i domem? Jaka interesuje się nauką? Jaka kobieta w ogóle śmie pisać wiersze? Jedyną osobą, która wydaje się rozumieć, co jest dla niej prawdziwym sensem życia, jest jej najlepsza przyjaciółka Sue, którą Emily kocha najbardziej na świecie.Matka Emilynatomiast cały czas przyprowadza do domu nowych kandydatów na męża, a ojciec zmusza do postępowania według napisanego przez niego eseju, który jasno określa ograniczoną rolę kobiet w społeczeństwie. Jest to jednak na tyle silna kobieca postać, że zazwyczaj nie przejmuje się opinią innych i uparcie dąży po swoje.

„Zakochałam się w śmierci, taki z niego dżentelmen!”

dickinson, apple tv, khalifa

Poświęćmy chwilkę poezji Emily. Jej prace zapisywane były zawsze na niewielkich, ale poręcznych skrawkach papieru, które zachowały się w skrzyni pracującej w jej domu służącej. Nie są to więc długie wiersze, ale jednak wszystkie mają podobną tematykę – śmierć. Bohaterka uważa, że poematy mówiące o niej, są inną, głębszą i bardziej tajemniczą formą wierszy  miłosnych. W serialu jej rozmowy ze śmiercią mamy przedstawione jako wieczorne spotkania z pewnym przystojnym mężczyzną, który przybywa karocą, aby zabrać ją na romantyczną przejażdżkę. Na tej samej zasadzie ukazane są też inne fantazje Emily, które były źródłem jej natchnienia. Wyobraża sobie ona między innymi swój pogrzeb oraz wielkiego, rozmawiającego z nią trzmiela. Jej myśli, mimo że niesamowicie niepojęte, przekładają się na setki małych skrawków papieru z pojedynczymi i ulotnymi pomysłami. Ze względu na wielką dezaprobatę ze strony ojca, główna bohaterka nie może upublicznić żadnego ze swoich wierszy. Emily zachwyca więc swoją poezją głównie przyjaciół, siebie samą oraz widza oglądającego „Dickinson” i widzącego na ekranie pojawiające się wolno kolejne fragmenty jej twórczości, na które czeka się z niecierpliwością. 

Jestem w cyrku

aplle tv, dickinson

Chęć Emily do pisania zostaje nawet w pewnym momencie porównana do zapędów akrobatek występujących w cyrku. W swojej fantazji jest ona wystawiona na środku sceny jako bardzo rzadki eksponat, a wśród widowni słychać odgłosy zdumienia i zachwytu. W dzisiejszych czasach jest to nie do pomyślenia, kiedyś jednak kobieta tworząca poezję była tworem naprawdę niespotykanym. Inne kobiety pojawiające się w serialu, wydają się bardzo pogodzone ze swoim losem, niektóre są nim nawet zachwycone. Uwielbiają sprzątać, prać oraz gotować, a młode panny wydają się myśleć tylko o dobrym mężu, hucznym weselu oraz sztuce. W większości dziedzin życia kulturalnego i społecznego zabronione jest im brać udział. Nie mogą one kształcić się na uniwersytetach, uczęszczać na wykłady, czy głosować w wyborach. Szczerze mówiąc, liczyłam na więcej tak walczących o swoje racje kobiet, jak Emily, ale nie mogę jednak wymagać zmiany w postawach, które miały miejsce w przeszłości. Kobiece postacie są mimo wszystko bardzo wyraziste oraz wiedzą, czego pragną. Są one w tym serialu zdecydowanie na pierwszym planie, co daje nam nawet lepsze spojrzenie na mężczyzn, którzy nie są w ogóle zainteresowani losem swoich żon oraz kochanek. Większość z nich z góry zakłada, że kobieta w domu robi tylko to, co powinna i struktura społeczna nie wymaga zmian.

Dobre aktorstwo kluczem do serca widzów?

Nie da się ukryć, że Hailee Steinfeld jest świetna w roli Emily. Oglądałam wcześniej kilka produkcji, w których się pojawiła i tą odsłoną tylko udowodniła, że jest naprawdę bardzo dobra w tym, co robi. Patrząc na nią przede wszystkim jesteśmy w stanie niemal uwierzyć w to, że odczuwa ukazane na ekranie emocje. Jest bardzo prawdziwa, a świetnie napisany scenariusz tylko pomaga jej w błyszczeniu w każdej scenie. Aktorzy drugoplanowi zdecydowanie dotrzymują jej kroku. Anna Baryshnikov w roli Lavinii nadaje temu serialowi jeszcze zabawniejszego tonu. Jest ona wiecznie niezadowolona i wydaje się być płytka, umie jednak postawić na swoim. Nie mogłabym nie wspomnieć o Jane Krakowski, która zachwyciła mnie swoim aktorstwem od pierwszej sceny. W niektórych sytuacjach czułam niemal jakby to do mnie Pani Dickinson zwracała się, dając kolejne z rzędu kazanie swoim córkom. Przez odcinki przewija się nam także wiele bardzo dobrych postaci męskich, które mimo swojego niewielkiego udziału w akcji, potrafią nadać ton danym sytuacjom.

Chcę wiedzieć więcej 

Mamy tutaj do czynienia z naprawdę świetnie przedstawiona historią życia autorki. Bardzo ważne w serialach biograficznych jest to, aby zachęcić widza do bliższego zapoznania się z życiem i twórczością przedstawionej osoby. Jestem zachwycona sposobem, w jaki twórcy połączyli fakty historyczne, poezję Dickinson i nowoczesny soundtrack w jedną, spójną całość. Nie zapomnieli w tym wszystkim o tym, że na pierwszym miejscu powinna być jej twórczość, która została przedstawiona w bardzo obrazowy i prosty w odbiorze sposób, dopasowany do poszczególnych wydarzeń z jej życia. Jedynym, do czego mpgłabym się przyczepić,jestfakt, że w serialu kilkukrotnie pojawiają się bardzo podobne sytuacje, a przez to też takie same problemy, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie. Mimo że sezon ma tylko dziesięć trzydziestominutowych odcinków, niektórym osobom może się on przez to dłużyć. 

Serial dostępny jest na platformie Apple TV+.

 

Gra aktorska
9
Zdjęcia
8
Muzyka
10
Scenariusz
7
"Dickinson" to serial, który świetnie przedstawia postać Emily Dickinson w bardzo aktualny i przystępny, ale nieprzerysowany sposób. Przyjemności z oglądania dodają świetny soundtrack i gra aktorska.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • gra aktorska
  • świetnie dobrany i aktualny soundtrack
  • zdjęcia
  • synteza staromodnego i nowoczesnego klimatu

Minusy

  • powtarzające się wątki

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Dickinson

Emily Dickson jest znaną amerykańską poetką, która żyła i tworzyła w XIX wieku. W swoich utworach skupiała się głównie na opisach życia codziennego, wymieszanych …


Aktualności