Recenzja do: Fam (2019 )
Recenzje

Dziesiątego stycznia premierę miał pilotażowy odcinek „Fam”, nowego serialu komediowego od CBS z Niną Dobrev („The Vampire Diaries”) w roli głównej. Niewątpliwie ściągnęło to przed ekrany telewizorów wielu fanów aktorki. Sprawdźmy zatem, czy coś poza nią sprawia, że „Fam” chce się oglądać.

„Fam” to opowieść o Clem, młodej kobiecie, która, choć nie miała łatwo jako nastolatka, wyszła na prostą i ułożyła sobie życie. Teraz ma świetną pracę, wspaniałe mieszkanie i kochającego narzeczonego, Nicka, profesora w college'u, wywodzącego się z „normalnej” rodziny. Jego rodzice nie tylko zaakceptowali Clem, ale i obdarzyli wsparciem i rodzinnym ciepłem, którego tak bardzo jej brakowało. Wszystko to jednak staje pod znakiem zapytania, gdy Shannon, wolna duchem przyrodnia siostra Clem, pojawia się w drzwiach jej mieszkania, chcąc uciec od ich ojca, który nigdy nie interesował się swoimi dziećmi.

 

Gdzie tu oryginalność

Już sam opis fabuły i zwiastun „Fam” nie napawały mnie szczególnym optymizmem do tego serialu. Nie widziałam w nim nic nowego i niestety po seansie odcinka to się nie zmieniło. Trudne relacje rodzinne poruszała już niejedna produkcja, przez co zaprezentowany w pilocie „Fam” wątek przeszłości Clem wydaje się mocno nijaki i oklepany, a do tego napisany tak bezpiecznie, jak tylko się dało, byle nie wzbudzić kontrowersji. Jest to moim zdaniem straszne zmarnowanie okazji na stworzenie czegoś wyjątkowego, bo tematyka serialu na to pozwala.

Fam, Nina Dobrev, serialomaniak, recenzja

Zaprezentowany w serialu humor również nie może pochwalić się oryginalnością ani odwagą. Żarty są bezpieczne i choć sprawiały, że się uśmiechałam, to nie zaśmiałam się ani razu. Na całe szczęście odcinek nie był żenujący i poza jedną sceną pilot „Fam” oglądało się przyjemnie. No właśnie... poza jedną sceną. Zazwyczaj nie mam problemu, gdy twórcy serialu wplatają w dialog tytuł produkcji, jednak w wypadku nowości od CBS poczułam silny cringe. Było to zdanie tak sztuczne, tak wymuszone i niepasujące do reszty wypowiedzi bohatera, że niemal fizycznie zabolało mnie uszy.

 

50 1 twarz Eleny Clem

Nie ma co ukrywać, „Fam” chciałam sprawdzić ze względu na Ninę Dobrev, z którą spędziłam wiele lat oglądając „The Vampire Diaries” i na pewno nie jestem w tym odosobniona. Dlatego też moje rozczarowanie jej występem było podwójnie silne. Po raz kolejny przekonuję się, że komediowe role nie są dla tej aktorki, zwyczajnie jej to nie wychodzi. Jako Clem prezentuje się raczej sztucznie i sztywno, bez charyzmy jakiej potrzeba bohaterom sitcomów. Na całe szczęście nadrabia to reszta aktorów, których ogląda się przyjemnie i którzy obiecują nie zawieść w kolejnych odcinkach. Jeśli jednak o samych bohaterów chodzi, ciężko mi stwierdzić czy są to ciekawe czy nijakie postacie po zaledwie dwudziestu minutach, ale zapowiadają się obiecująco, zwłaszcza siostra i ojciec głównej bohaterki.

Fam, Nina Dobrev, recenzja, serialomaniak

Niczego ciekawego nie prezentowały też zdjęcia, wizualnie jest to serial typowy jak na sitcomy. Na korzyść produkcji w mojej ocenie przemawiają mini plusiki w postaci muzyki, której choć wiele nie było, to dopasowana była dobrze i tempa akcji, które sprawiło, że ten krótki seans minął mi nawet szybciej. Mam nadzieję, że kolejne odcinki przyniosą jakiś powiew świeżości i podniosą średni poziom pilota, bo tematyka tego serialu pozwala na wiele.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
6
Muzyka
7
Scenariusz
5
„Fam” od CBS, choć może poruszać tematykę ciekawą, to robi to w sposób nieoryginalny i bezpieczny, sprawiając, że fabuła wydaje się wręcz nijaka. Niewiele nadrabiają też żarty, które doprowadzają do uśmiechu, ale już nie do śmiechu. Ot, lekka i przyjemna produkcja dla całej rodziny, choć niczym niewyróżniająca się z tłumu jej podobnych.
Ocena czytelników
6.5

Plusy

  • serial przyjemy w odbiorze
  • Shannon

Minusy

  • brak oryginalności
  • bezpiecznie i nijakie żarty
  • Nina Dobrev w komediowej roli

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Fam

Akcja skupia się na Clem – kobiecie, która prowadzi szczęśliwe i udane życie wraz ze swoim narzeczonym. Sielanka nie trwa długo, ponieważ do ich domu wprowadza …