Recenzja do: Home (2020 )
Recenzje

W momencie, kiedy zaczęto kręcić serial „Home”, nikt nie podejrzewał, że na początku 2020 roku nasze domy staną się absolutnie najważniejszym miejscem na świecie. Wraz z rozwojem pandemii ograniczaliśmy wyjścia z nich praktycznie do minimum. Własna przestrzeń stała się najbezpieczniejszym schronieniem, w którym na nowo musieliśmy siebie odnaleźć. Świat skurczył się z dnia na dzień do kilkunastu metrów kwadratowych. Tym przyjemniej oglądało mi się najnowszą produkcję od Apple TV+, prezentującą najbardziej niezwykłe domy świata. Przez kilka godzin było to moje okienko na świat, przez które mogłam zajrzeć do niepowtarzalnych budowli i poznać ich mieszkańców.

Po wielu dniach spędzanych w domowym zaciszu zajrzenie przez ekran do domu innych osób było dla mnie ciekawą odmianą. Tym bardziej, że wszystkie te miejsca są niezwykłe, każde na swój sposób. Serial ma dziewięć około półgodzinnych odcinków. Czas ten jest wystarczający, ponieważ nie nudzimy się, a jednocześnie uzyskujemy wszystkie informacje. 

 

home

 

Różnorodność

Najważniejszym wnioskiem jest dla mnie to, że dom to przede wszystkim jego mieszkańcy, a nie mury, które go tworzą. Wszystkie zaprezentowane miejsca są przedłużeniem osobowości ich lokatorów. Każdy z nich jest innym człowiekiem, prowadzi inny styl życia, choć większość podziela podobne wartości. Prawie dla wszystkich bohaterów bardzo ważne jest działanie zgodnie z naturą, recykling i samowystarczalność. Ich domy żyją własnym życiem, są niezależne jak ich mieszkańcy. To, co jest wspólne, to także świadomość swoich wyborów, umiejętność przystosowania się, elastyczność działania. To, co wydaje się również niezwykle istotne, to ogromna pasja, chęć do kreowania przestrzeni na własnych zasadach, choć w zgodzie z otoczeniem i lokalnymi zasobami. 

Zaprezentowane domy mają różną wielkość, przeznaczenie, zbudowane są w odmiennych klimatach. Różne też są ich koszta. Każdy jest wyjątkowy, przystosowany zarówno do otoczenia, jak i jego mieszkańców. Miejsca te czarują swoim unikatowym wyglądem, pomysłowością i wkomponowaniem w otoczenie. 

 

Appla TV+ Home

 

Zmienianie świata

Z wielką przyjemnością ogląda się domy rozrzucone po całym świecie. Całość jest świetnie sfilmowana i wyreżyserowana. Poznajemy nie tylko tajemnice budynków, ale też ludzi, którzy je tworzyli. Za każdą historią obiektu kryje się historia człowieka. Budowa tych niezwykłych domów wiązała się nie tylko z problemami technicznymi, ale przede wszystkim przełamywaniem barier w myśleniu o architekturze. Czy dom to zawsze zamknięte cztery ściany? Czy można zbudować go z niewykorzystywanego do tej pory budulca? Czy można go stworzyć na drukarce 4D? 

 

Przekraczanie granic

Projektanci zaprezentowanych w serialu budynków to przede wszystkim wizjonerzy, osoby przekraczające granice wyobraźni i standardowych rozwiązań. Są niezwykle aktywni, nie czekają na zmiany, sami je wprowadzają. Ich mottem jest wprowadzanie innowacji tam, gdzie jest to możliwe, najlepiej we własnym otoczeniu. Twórcy domów nie porzucają swoich siedlisk, ale ulepszają je na każdy możliwy sposób. Tym samym kreują otoczenie. Większość ich działań nie jest obojętna dla innych. Niektóre ich rozwiązania są tak dobre, że można propagować je szerzej i wykorzystywać dla dobra społeczeństwa. To chyba podobało mi się najbardziej. Rozprzestrzenianie wizjonerskich idei czyni świat lepszym. Wszyscy możemy odczuwać korzyść, czerpiąc inspirację z tych niezwykłych projektów. 

 

Apple TV+ Home

 

Po prostu dom

Wisienką na torcie jest ostatni odcinek, wspaniale podsumowujący całość. Jego treść jest nieco inna niż pozostałych. Nie zdradzę wam, o czym opowiada, żeby nie psuć niespodzianki. Jednak to właśnie on najdobitniej obrazuje, jak ważne dla każdego z nas jest własne miejsce na ziemi, a podstawowym prawem człowieka powinno być godne miejsce zamieszkania. Niestety duża część współczesnego społeczeństwa jest tego pozbawiona. Rządy wielu krajów nie zabezpieczają swoich obywateli w tym zakresie. Jest to bardzo złożony problem, ale celem na przyszłe lata powinno być zapewnienie każdemu na ziemi odpowiednich warunków do życia. Taka podstawa decyduje o rozwoju człowieka i jego przyszłych losach. Jak przekonaliśmy się w ostatnich tygodniach, dom powinien zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa i godziwą egzystencję. 

 

Szczególnie teraz warto docenić to, co nazywamy domem. Każdy z nas może odmiennie pojmować ten termin. Warto poznać ciekawe pomysły i inspiracje, nie tylko czysto techniczne, ale też ideologiczne. Część z tych cudów architektury ma nawet swoje nazwy, co przekonuje o ogromnym związku między nimi i ich mieszkańcami. Spędzenie kwarantanny w każdym z nich byłoby niezwykłym doświadczeniem i odkryciem. Choć jest to niemożliwe, to warto zagłębić się w serial, uruchomić wyobraźnię i poczuć choć namiastkę „duszy” każdego z tych miejsc. 

Gra aktorska
8
Zdjęcia
9
Muzyka
7
Scenariusz
9
Bardzo ciekawy dokument prezentujący najbardziej niezwykłe domy na świecie. Ich projekty zaskakują innowacyjnością, przełamywaniem standardów i niebanalnym podejściem do architektury.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • ciekawy temat, zwłaszcza w czasie pandemii
  • piękne zdjęcia
  • dobry, zwięzły scenariusz
  • różnorodność projektów

Minusy

  • zbyt mało odcinków

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.