Recenzja do: Motherland: Fort Salem (2020 )
Recenzje

W ostatnim czasie zdecydowanie namnożyło się seriali, które w różny sposób próbują przedstawić alternatywną wersję historii czy po prostu aktualnej rzeczywistości. Z nieco podobną koncepcją wystartowała nowa produkcja stacji Freeform, czyli „Motherland: Fort Salem” – produkcja, co do której miałam minimalne oczekiwania. Tymczasem efekt końcowy pilota okazał się zdecydowanie lepszy, niż zakładałam.

„Motherland: Fort Salem” – fabuła

Serial przedstawia nam wersję Stanów Zjednoczonych (a może i całego świata) odmienną od tej, którą znamy. Jak się okazuje, mamy tutaj do czynienia z syntezą ludzi i czarownic – obie grupy, przed kilkoma wiekami, zawarły rozejm, w myśl którego ramię w ramię walczą na froncie z najgroźniejszymi terrorystami. Ten swoisty pakt niesie za sobą korzyści dla każdej ze stron. Ludzie zyskali magicznych sojuszników, jednocześnie zobowiązując się do tego, że przestaną ich piętnować i ścigać. Czarownice nie muszą wobec tego obawiać się o swoje zdrowie i życie – zamiast tego są traktowane jak bohaterki, które poświęcają się w służbie kraju.

Trzeba przyznać, że jest to jakiś powiew świeżości, bo w większości seriali – a pewnie też i innych tekstów kultury – osoby uzdolnione magicznie muszą się ukrywać przed ludźmi czy też po prostu świadomie ich unikają. Podział społeczny jest zwykle bardzo wyraźnie widoczny. Tymczasem tutaj możemy obserwować współpracę, choć jednocześnie można przewidywać, że w niedalekiej przyszłości ktoś lub coś zaburzy tę idealną harmonię.

Fabuła serialu skupia się przede wszystkim na trzech młodych dziewczynach: Raelle, Tally i Abigail, które rozpoczynają właśnie naukę w swojego rodzaju akademii wojskowej dla czarownic, gdzie mają zostać przygotowane na wojnę.

Co za dużo, to niezdrowo

Pilot „Motherland: Fort Salem” jest intrygujący, przyznaję. Byłoby jednak ciekawiej, gdyby twórcy nie pędzili na łeb, na szyję, by przejść do właściwej akcji, co w konsekwencji bardzo utrudnia odbiór pierwszego odcinka. Otwierający epizod jest napakowany treścią. W ciągu 50 minut poruszonych zostaje wiele różnych wątków, pojawiają się pierwsze tajemnice, a przede wszystkim: zostaje podjęta próba przedstawienia wszystkich trzech bohaterek. Mam wrażenie, że wydarzenia z pilota można by spokojnie rozłożyć na 2-3 odcinki – zamiast tego dostaliśmy jeden, który wydaje się bardzo chaotyczny, szczególnie w pierwszej połowie. Scenariusz chciał nam przekazać zbyt wiele naraz, co niestety nie do końca wyszło.

Efekt jest taki, że – zwłaszcza w pierwszych 20 minutach – bardzo cierpi montaż. Sceny są po prostu urwane, nie łączą się ze sobą i przypominają raczej zlepek przypadkowych ujęć, zamiast historię rzeczywiście prowadzącą do jakichś wniosków. Nie po raz pierwszy spotykam się z czymś takim, ponieważ już wielokrotnie oglądałam piloty, gdzie twórcy zbyt szybko chcieli przejść do rzeczy, przez co podstawowe fundamenty historii zostały zwyczajnie zaniedbane.

Motherland Fort Salem pierwszy odcinek recenzja

Protagonistki na medal?

Niestety nie. Ruelle, Tally i Abigail, poniekąd ze względu na wspomniany problem ze scenariuszem, są na chwilę obecną zarysowane bardzo stereotypowo. Widać określony schemat postaci, który przyświecał osobom odpowiedzialnym za ten serial. Widać, że dziewczyny zostały włożone w pewne ramy i jeśli nic się w dalszych odcinkach nie zmieni, to już w nich pozostaną. Przez to otrzymamy bardzo płaskie i zerojedynkowe protagonistki, które właściwie nic konkretnego nie reprezentują. Aktualnie mamy do czynienia z bohaterkami, których rozwój bardzo łatwo przewidzieć:

Ruelle – typowa buntowniczka, która nie chce stosować się do zasad. Oczywiście w głębi serca jest niezwykle wrażliwa i choć wykazuje niechęć do walki, tak naprawdę walczyć pragnie (albo niedługo zapragnie).

Tally – idealistka wyznająca określone wartości, w które szczerze wierzy. Prawdopodobnie prędzej czy później dopadnie ją kryzys tej wiary i będzie musiała zmienić światopogląd.

Abigail – perfekcjonistka, która chce być we wszystkim najlepsza, problem w tym, że nie jest. To będzie z kolei rodziło konflikty i inne problemy.

Widzicie? To wszystko już było. Na szczęście w każdej z tej dziewczyn dostrzegam potencjał; nawet jeśli już teraz twórcy próbują budować niezwykle banalne wątki miłosne czy też kliszowe trudności na drodze do zostania prawdziwym żołnierzem.

Coś z tego może być

Choć wydaje się odwrotnie, to jednak pilot „Motherland: Fort Salem” całkiem mi się spodobał. Spodziewałam się wyjątkowo infantylnej, przejaskrawionej historyjki, tymczasem dostałam półprodukt, który może stać się naprawdę niezłym towarem. Pomijając fatalny montaż przez większość epizodu, technicznie został on wykonany poprawnie. Również gra aktorska mnie przekonuje – wspomniane dziewczyny, jak i pozostali bohaterowie wydają się naprawdę autentyczni.

Motherland Fort salem recenzja pierwszego odcinka

Chciałabym tylko, żeby twórcy wykazali się większą inwencją. Żeby postawili na psychologię postaci, żeby zadbali o zarysowanie barwnego tła wydarzeń, by nie bali się bardziej odważnych rozwiązań. Całkiem ciekawie zapowiadają się umiejętności magiczne, więc mam nadzieję, że zobaczymy ich więcej. Serial ma szanse na to, by stać się może nie wybitnym, ale przyzwoitym. Niestety równie dobrze może podążyć w stronę bardzo sztampowej młodzieżówki. Zobaczymy. Oglądało się przyjemnie i mam ochotę obejrzeć drugi odcinek, a to o czymś świadczy.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
6
Muzyka
6
Scenariusz
5
„Motherland: Fort Salem” zapowiadało się na klapę, tymczasem dostaliśmy coś całkiem interesującego, tylko nieco chaotycznego. Oby twórcy zaprowadzili porządek w dalszej części sezonu, bo choć hit roku to nie będzie, to jednak stacja Freeform być może będzie miała się czym pochwalić.
Ocena czytelników
6

Plusy

  • całkiem oryginalne podejście do historii
  • ciekawa prezentacja magii
  • mimo wszystko można się wciągnąć

Minusy

  • kiepski montaż
  • schematyczne bohaterki (choć z potencjałem na więcej)
  • za dużo treści w jednym odcinku

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Motherland: Fort Salem

Czarownice od wieków budziły strach i lęk zwykłych ludzi, głównie za sprawą kontaktów z mrocznymi siłami, które im przypisywano. W przeszłości wiedźmy brutalnie …