Recenzja do: Most Beautiful Thing (2019 )
Recenzje

Historia jakich wiele. Pewnego dnia, bez żadnych znaków ostrzegawczych, mąż opuszcza żonę i pozostawia ją bez niczego. Kobieta zostaje sama i albo pójdzie na dno, albo jak syrena przejdzie przeobrażenie, wyłoni się znikąd i oczaruje cały świat. Taki właśnie los spotka Marię Luizę, która przyjeżdża z Sao Paulo do męża tworzącego ich wspólną restaurację w Rio De Janeiro. Ten jednak nie dość, że ani myśli o żonie i zostawia ją dla kochanki, to na dodatek pozostawia ją bez grosza przy duszy z wypełnionym kurzem i pajęczynami lokalu. Szczęśliwie młoda kobieta pochodzi z zamożnego domu i może spokojnie wrócić do rodziców, ale powoli budzi się w niej myśl, że być może nieprzypadkowo znalazła się w tym miejscu i czasie, i być może jest to moment, by rozpocząć coś zupełnie nowego. „Most Beautiful Thing” to kolejna (po „3%”, „O Mecanismo”, „Samantha!”), brazylijska propozycja Netflixa (tytuł oryginalny „Coisa Mais Linda”). Klimatycznie zbliżona do „The Marvelous Mrs. Maisel”, estetycznie do „Mad Mena” czy „Masters of Sex”.

Skojarzenia z syreną są nieprzypadkowe. Rio to przede wszystkim plaże, rozlewające się po nich słońce, szum fal i… bossa nova. Muzyka pobrzmiewa wszędzie. Ludzie uwielbiają spędzać przy niej czas: tańcząc, podśpiewując, a wieczorem przesiadując w klubach muzycznych.

Zawiedziona przez najbliższą osobę kobieta ma plan, by powrócić do rodziców Przed samym wyjazdem postanawia jednak udać się z przyjaciółką na imprezę na jachcie. Dość mocno wstawiona wskakuje z masztu do wody, po chwili wypływa z niej z uśmiechem na ustach. Ten moment zmieni jej nastawienie do życia.

Historia na pierwszy rzut oka nie różni się od tysiąca jej podobnych. Wiele kobiet postawionych jest wobec takiej sytuacji i muszą samotnie stawić im czoła. Serial różni się od innych, sobie podobnych tym, że przede wszystkim opowiada o losach kobiet w Brazylii, w przededniu lat 60. Niewiele im wtedy można było. Brazylią rządzili mężczyźni, a kobiety pełniły podrzędną rolę. Ich zadaniem było ładnie wyglądać, zapewnić mężczyznom przyjemności i zajmować się domem. Świat dopiero uczy się tego, czym jest równość kobiet i mężczyzn, i jak egzekwować te prawa. Powszechna jest przemoc domowa i przyzwalanie na nią, decydowanie o wszystkim przez męża (nawet o możliwości zaciągnięcia pożyczki w banku), uznanie, że kobieta jest głupsza (w redakcjach pism kobiecych zasiadają mężczyżni podszywający się pod panie – redaktorki), podporządkowanie się ich woli. Maria Luiza ma to szczęście, że na jej drodze stają trzy inne kobiety, równie zdeterminowane jak ona, by zmienić jeśli nie cały świat, to choć swoje własne życie. Główna bohaterka postanawia przyjąć pseudonim Malu i przeobrazić się w kobietę biznesu, prowadzącą klub muzyczny z wykonywaną na żywo bossa novą.

Boskie Rio

Muzyka jest niezwykle ważnym elementem serialu. Urzeka, oczarowuje i stanowi komentarz do fabuły. Bossa nova powstała właśnie w Rio. To połączenie amerykańskiego jazzu z jego dowolnością wykonania, gorących rytmów samby i melodyjnego języka portugalskiego. Sprzyja miłosnym wyznaniom, wygrzewaniu się na plaży i popijaniu drinków. Urzeka widza i zatrzymuje przed ekranem. Wciąga niemal do barów rozrzuconych po całym Rio, prowadzi na potańcówki na wzgórzach i pobrzmiewa nawet wtedy, kiedy już zakończyliśmy oglądanie serialu.

Drugim, nie mniej ważnym elementem, są pejzaże Rio. Nie tylko te skąpane w rozleniwiającym słońcu, ale także nocne spacery wąskimi uliczkami czy widoki na góry o niezwykłych kształtach. Dobrze się to wszystko ogląda. Połączenie muzyki i piękna Rio wprowadza nas w zmysłowy nastrój. Niemal czuje się gorąco palących promieni i serc Brazylijczyków. W „Coisa Mais Linda” nie brakuje pięknych kobiet, przystojnych mężczyzn, eleganckich strojów z epoki i licznych scen seksu.

Na wyróżnienie zasługuje scenografia. Zarówno kostiumy, jak i wnętrza, zostały dobrane po mistrzowsku. Elegancja, szyk, seksapil. Tymi słowami możemy określić nie tylko stroje bohaterów, ale całe ich otoczenie. Estetycznie doznania nie rekompensują jednak pewnych niedostatków.

netflix, most beautiful thing, coisa mais linda, recenzja, sezon 1

Serial podobałby mi się bardzo, gdyby nie pewne uproszczenia i naiwność fabuły. Choć opowiada o walce kobiet o swoje prawa, to zbyt wiele spraw idzie bohaterkom niezwykle gładko, a ich pomyślne rozwiązanie zawdzięczają wdziękowi osobistemu. Historia jest nieco cukierkowa i momentami przypomina przesłodzoną, brazylijską telenowelę,, w której porzucone kobiety wpadają w ramiona nieziemsko przystojnych muzyków, romanse kwitną, kobietą są pociągające, a mężczyżni padają im do stóp. Niekiedy brak jej realizmu w zakresie emocjonalnym i prawdopodobieństwa fabuły. Choć mocno trzymałam kciuki za powodzenie koleżanek Malu i jej samej, to byłam przekonana, że wszystko potoczy się dobrym torem, bo po prostu nie może być inaczej.

Nieco zaskakujący okazuje się być jednak finał. Jest mocniejszy niż reszta serialu, zamyka go ogromny cliffhanger i jestem niemal pewna, że powstanie ciąg dalszy historii Malu i jej przyjaciółek.

Losy bohaterek mają być dowodem na to, że w życiu warto słuchać głosu serca, nawet wtedy, kiedy przeczy on zdrowemu rozsądkowi. To właśnie marzenia powinny sterować podejmowanymi decyzjami, nie wyrachowanie czy wygoda. Nie warto być jak samotna łódeczka rzucona na przypadkowe fale oceanu, płynąca tam, gdzie wiatr ją zaprowadzi. Od Malu i jej przyjaciółek mamy nauczyć się tego, że w obliczu największych kłopotów wartością jest przyjaźń, zaufanie i wiara w samego siebie. Niby to nic w tym nowego. Czemu jednak nie powtórzyć sobie tej lekcji jeszcze raz, przy urokliwych dźwiękach bossa novy?

Serial dostępny na platformie Netflix.

Gra aktorska
6
Zdjęcia
8
Muzyka
8
Scenariusz
6
Brazylijska propozycja Netflixa pełna kobiecej siły, romansów, rozgrzanych plaż Rio i urzekającej bossa novy. Serial obyczajowy opowiadający o tym, jak łączą ludzi marzenia i gorąca muzyka.
Ocena czytelników
6

Plusy

  • muzyka
  • krajobrazy Rio
  • kostiumy i scenografia

Minusy

  • nadmierne uproszczenia
  • przewidywalna fabuła

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Most Beautiful Thing

Maria Luiza po przeprowadzce z mężem do Rio de Janeiro otwiera z nim restauracje, jednak on zostawia ją i zabiera ze sobą cały jej dobytek. Główna bohaterka jednak …