Recenzja do: Mortel (2019 )
Recenzje

21 listopada swoją premierę miał „Mortel” – nowy francuski horror od Netflixa. Zapowiadał się bardzo różnie, niektóre informacje ciekawiły, inne odrzucały. Przekonajmy się więc, co z tego wyszło!

Rodzina wie najlepiej

Głównym bohaterem „Mortel” jest Sofiane, nastolatek poszukujący swojego brata. Choć wszyscy uważają, że tamten najzwyczajniej uciekł z domu, Sofiane nie chce w to wierzyć. Uważa, że cztery miesiące bez jakiegokolwiek kontaktu nie są w stylu jego brata i czuje, że stało mu się coś złego. Znajduje więc sobie kompana w postaci Victora – swojego rówieśnika, znanego w szkole z tego, że próbował odebrać sobie życie. W bardzo dziwacznych okolicznościach postanawiają pomóc sobie nawzajem, tworząc nieprawdopodobny wręcz duet. Gdy oboje zyskują pewne nadnaturalne zdolności, ich życie będzie musiało się zmienić.

Sofiane i Victor nie są jednak sami. Dołącza do nich wyśmienicie znająca się na voodoo Luisa. Chce by jej życie miało znaczenie, chce pomagać innym i takiej okazji, jak przygoda z tamtą dwójką, nie może przepuścić.

mortel, netflix, recenzja, serialomaniak, review, sezon 1

 

Tak się pokazuje różnorodność

„Mortel” choć nie jest produkcją idealną, to niektóre rzeczy robi na medal. Jedną z nich jest reprezentacja różnych mniejszości. Większość bohaterów, przede wszystkim tych głównych, to dzieci imigrantów z Afryki bądź Bliskiego Wschodu, którzy muszą radzić sobie nie tylko z nieprzychylnymi spojrzeniami kierowanymi w ich stronę. Jest to problem z jakim ostatnimi czasy mierzy się cały świat, poruszony w sposób delikatny i nienachalny. „Mortel” pokazuje, że nawet w serialach o nadnaturalnych zdolnościach z horrorem w tle można starać się przekazać widzom coś więcej.
Nie jest to jednak jedyny temat, jaki ta francuska produkcja porusza. Opowiada też o depresji, z którą zmaga się coraz więcej młodych osób i innych problemach, nie tylko mentalnych, jakie każdego dnia napotykamy na swojej drodze. Nie na tym jednak opiera się fabuła, dzięki czemu między scenami pełnymi akcji i ciekawymi dialogami z nutami humoru, możemy odnaleźć udaną próbę poruszenia ważnych tematów, nienarzucającą się widzom, którzy przyszli tu po rozrywkę, a nie głębokie dramaty.

recenzja, mortel, netflix, review, serialomaniak

 

No i gdzie ten horror?

Mając to wszystko na uwadze nie możemy jednak zapomnieć, czym ten serial miał być. Choć faktycznie stara się nie serwować tylko odmóżdżającej rozrywki, to przede wszystkim jako czysta rozrywka się reklamował. Choć nie nudzi, niestety też nie zachwyca. Bohaterowie mają tendencję do bycia wyjątkowo irytującymi. Niby jak każdy nastolatek, ale gdy mamy śledzić losy kogoś, kto nas denerwuje, czasem oglądanie może okazać się nużące. Brakuje tu także horroru, którym ten serial ponoć miał być. Właśnie to, jako fankę strasznych historii, mnie do niego przyciągnęło. Grozy niestety nie czułam i mimo że po zwiastunach nie oczekiwałam zbyt wiele, to jednak na delikatny dreszczyk w paru momentach liczyłam. Klimatyczna muzyka nieco pomagała, jednak nie na tyle, by faktycznie robiła różnicę.

mortel, sezon 1, recenzja, śmiertleni, review, serialomaniak

Mimo to serial oglądało się naprawdę przyjemnie. Było to zaledwie sześć odcinków, seans minął mi więc bardzo szybko. Nie pozostawił mnie chcącej więcej, bo historia nie jest specjalnie porywająca, raczej nieskomplikowana, ale też nie taka miała być. Najważniejsze, że pierwszy sezon nie zniechęca do możliwej kontynuacji. Była to lekka historia z naprawdę ciekawymi i ważnymi wątkami w tle. Gdyby jeszcze nieco rozwinąć horror, mogłaby trafić do oczekiwanych przeze mnie w przyszłości produkcji.

„Mortel” dostępny jest na platformie Netflix.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
8
Muzyka
8
Scenariusz
6
„Mortel” to historia bardzo przyjemna i raczej lekka. Choć momentami porusza tematy trudne i ważne, nie robi tego na siłę i to nie na nich się skupia. Oferuje widzom nie tylko tępą rozrywkę, ale i nieco więcej. Choć wciąż ma trochę braków, jest miejsce na poprawki, które może zrealizować w przyszłych sezonach, jeśli powstaną. A jeśli to zrobi, może stać się jedną z lepszych produkcji dla nastolatków.
Ocena czytelników
6

Plusy

  • różnorodność
  • poruszenie ważnych tematów
  • przyjemna akcja

Minusy

  • czasem irytujący bohaterowie
  • brak zapowiadanego horroru

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Mortel

Sofiane, Victor i Luisa chodzą do jednej szkoły, ale pozornie nic ich nie łączy. Czerpiąc siłę z mocy Voodoo, we trójkę próbują wytropić zabójcę brata jednego z …