Recenzja do: Miracle Workers (2019 )
Recenzje

Idea wszechmocnej istoty, stojącej za stworzeniem wszystkiego, co nas otacza, towarzyszy ludziom od momentu, w którym pierwszy raz dano nam świadomośc. W Bogu upatrywaliśmy wyjaśnienia tego, czego nie rozumieliśmy, a także nadziei na nagrodę za życie według jego zasad. Przez tysiące lat nadaliśmy mu niezliczoną liczbę imion, w zależności od cywilizacji odpowiedzialnej za jego stworzenie zupełnie inaczej widząc jego cele i wartości. Wraz z rozwojem kultury pojawił się także pogląd, że Bóg tak naprawdę ma wszystkich „gdzieś” i wcale o nas nie dba. Pomysłodawcy „Miracle Workers” postanowili zbadać, co by było, gdyby rzeczywiście okazało się, że jesteśmy zupełnie sami jak porzucone na pastwę losu, niechciane dzieci, ale, żeby nie wyglądało to zbyt przygnębiająco, twórcy serialu dodali do tego szczyptę humoru.

Miracle Workers, TBS, sezon 1, pilot, premiera

Armagedon?

Ziemia został stworzona w ciągu siedmiu dni, ale jej destrukcja może nastąpić w zaledwie jednej chwili. Wystarczy, że Bóg, na przykład taki jak w „Miracle Workers”, przestanie upatrywać sensu w jej dalszej egzystencji. Wszechobecny chaos, niesprawiedliwość i katastrofy naturalne będące skutkiem braku odpowiedniego zarządzania, mogą przecież przytłoczyć nawet samego Boga. Problem w tym, że według twórców serialu to nie on jest za to odpowiedzialny, tylko nie do końca kompetentna kadra jego pracowników. Każdy aspekt życia na naszej planecie jest zarządzany przez osobny dział stworzony tylko i wyłącznie po to, aby nasza wspaniała niebieska planeta mogła poprawnie działać. Biurokracja nie ominęła nawet nieba i w tym miejscu należy zwrócić uwagę na sposób jej przedstawienia, bo jest to chyba najciekawszy aspekt premierowego odcinka. Każdy pokazany dział, każde stanowisko pracy wydaje się wpisywać w archaiczny stereotyp typowego biura. Komputery pojawiają się tu bardzo rzadko, więc większość pracy wykonywana jest w tradycyjny sposób – manualnie. Nie trudno pozbyć się myśli, że skoro tak wygląda proces zarządzana niebem, to tutaj, na ziemi nie może być lepiej.

Piekło biurokracji

Twórcy serialu starają się nas przekonać, że to Bóg jest odpowiedzialny za nieciekawą sytuację na naszej planecie, ale bardzo szybko możemy zauważyć, że to tylko półprawda. Zdecydowanie więcej grzechów mają szeregowi pracownicy, podchodzący do swoich obowiązków w sposób nie tyle nieprofesjonalny, co obojętny. Można sobie tylko wyobrazić, co robi z duszą praca na tej samej posadzie od początku świata, ale wśród tych zblazowanych, pozbawionych energii pracowników da się zauważyć wiele młodych osób, pełnych wigoru i pomysłów na naprawienie świata. Tutaj pojawia się kolejny bardzo istotny element całej tej biurokratycznej machiny, którą na pewno zna każdy, kto kiedykolwiek pracował w korporacji. Nigdy, przenigdy nie okazuj entuzjazmu, gdyż niemal na pewno zostanie on stłamszony przez starszych stażem pracowników. Dokładnie tak się dzieje w przypadku Elizy – anielicy, która czuje w sobie siłę, ale nie wie, jak ją właściwie wykorzystać. Prosząc o odesłanie do innego działu, momentalnie podcina się jej skrzydła, pokazując, że ma natychmiast wracać do szeregu i nie narzekać. Po pierwszym odcinku można odnieść wrażenie, że to właśnie Eliza będzie główną bohaterką całego serialu.

Jing i Jang

Przeniesienie Elizy do działu przypominającego miejsce zesłania dla niepokornych aniołów sprawia, że kobieta konfrontuje się z innym oryginalnym charakterem, jakim jest Craig. Anioł najwyraźniej tak długo siedział w piwnicy nieba, że mocno odwykł od kontaktów z innymi pracownikami, co doskonale widać po jego zachowaniu. Neurotyzm i introwertyzm, który od niego bije, może przypominać cechy właściwe wielu ludziom siedzącym za drzwiami działu IT i chyba taki właśnie był zamysł przy tworzeniu tej postaci. Craig jest równie zniechęcony życiem i pracą co reszta urzędników, w dodatku do tego stopnia, że wpadł w pewnego rodzaju schemat spotykany przy nerwicy natręctw. Kiedy w jego życie wkracza Eliza, najpierw reaguje na jej obecność niechęcią, potem złością, aż w końcu przełamuje pierwsze lody i postanawia spróbować czegoś nowego. Chemia, jaka występuje pomiędzy tą dwójką, jest bardzo unikatowa. Od pierwszych minut odcinka mamy wrażenie, jakby znali się od dawna. Prawda jest jednak taka, że Eliza i Craig są dwiema połówkami tego samego jabłka, jin i jang, ciemną i jasną stroną mocy tej samej osoby. Ich spotkanie wydaje się przez to nieprzypadkowe i nie zdziwiłbym się, gdyby tak rzeczywiście się okazało w dalszych odcinkach.

Humor oferowany przez pilota, jak na początek sezonu przystało, jest mocno zdawkowy i serwowany widzom z ostrożnością, tak jakby twórcy chcieli wyczuć, czy drogą, którą pójdzie dalej serial, jest odpowiednia. Na chwilę obecną można wyczuć lekką toporność niektórych gagów, ratujących się czasem żartami sytuacyjnymi niskich lotów. Widać, że absurdalne poczucie humoru będzie ważną częścią „Miracle Workers”, ale boję się, że może się to spotkać ze słabą reakcją ze strony widzów w naszym kraju, którzy nie są przyzwyczajeni do tego rodzaju żartów. Po pierwszym odcinku należy ze spokojem powiedzieć, że jest naprawdę dobrze – głównie za sprawą fenomenalnego duetu Craig – Eliza.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
7
Muzyka
5
Scenariusz
6
Pilotażowy odcinek jest bardzo wyważony i zdecydowanie więcej uwagi stara się poświęcić na zbudowanie wiarygodnej wizji świata, w którym żyją główni bohaterowie. Przez ten zabieg, niektóre żarty staja się zbyt ciężkie i nie pasujące do kontekstu, ale wspaniale rozpisane postacie Craiga i Elizy wszystko to rekompensują
Ocena czytelników
7

Plusy

  • relacja Craig - Eliza
  • kolejna świetna rola Daniela Radcliffe'a
  • humorystyczne podejście do biurokracji w niebie

Minusy

  • infantylność Boga
  • niektóre żarty nie pasują do sytuacji
  • zbytnia ostrożność w prezentowaniu potencjału serialu

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Miracle Workers

Wizja życia pozagrobowego. Spotykamy biuro, na które składają się różne szczeble korporacyjnej machiny. Na stanowiskach zasiadają aniołowie, którzy analizują problemy, …


Aktualności