1
Recenzja do: Legion (2017 )
Recenzje

Czternaście rozdziałów już za nami. Czy w końcu będziemy mogli zrozumieć, co autor miał na myśli? Do tego jeszcze daleko, ale szósty odcinek drugiego sezonu robi tak dobre wrażenie, że to bez znaczenia.

Po sześciu odcinkach „Legionu” powinniśmy mieć już jakiś obraz tego, jaki los czeka naszych bohaterów. Pierwszy sezon serialu słynął z zaskakującej fabuły, wszechobecnej aury tajemniczości, zagadek bez rozwiązania i fenomenalnej gry aktorskiej Dana Stevensa, wcielającego się w rozbudowaną postać Davida Hallera. Niestety widz dalej nie wie, o co właściwie chodzi reżyserowi, a po obejrzeniu szóstego odcinka drugiego sezonu „Legionu” wie jeszcze mniej – o ile to w ogóle możliwe.  

Legion, FOX, sezon 2, odcinek 6, Dan Stevens

Jedna osoba, kilka wcieleń 

Gdybym miała się zastanowić, jak będzie wyglądać moje życie za kilka lat, czy będę bogata, czy biedna, jak będzie wyglądać moja śmierć, to byłabym przerażona. Dzięki ekspozycji sprytnie wpisanej w wypowiedź jednego z wcieleń Davida, który tłumaczy wszystko podczas rozmowy z przypadkowo poznaną osobą w barze, dowiadujemy się, co właściwie dzieje się w jego głowie. Aktor nie miał łatwego zadania, ale podołał wyzwaniu. Dan genialnie odegrał każde z wcieleń, szczególnie we wcześniej wspomnianej scenie robi duże wrażenie. Każda postać, choć była to ta sama osoba, miała swój własny styl i charakter. Mimika twarzy, modulacja głosu Stevensa oraz niesamowita charakteryzacja uwydatniająca różnorodność postaci i historii (różne fryzury, zadrapania, ubrania) to ogromny atut tego odcinka. 

Legion, FOX, sezon 2, odcinek 6, Dan Stevens

Nie tylko fabuła jest kluczowa

Narracja odbywa się głównie za pomocą obrazu, nie ma zbędnych dialogów czy przeciągniętych scen. Wszystko wydaje się być wyważone w odpowiedni sposób. Efekty dalej pozostawiają wiele do życzenia, ale jest to prawdopodobnie celowy zabieg. W pierwszym sezonie serial miał skromny budżet, więc efekty specjalne były wykorzystywane w świadomie groteskowy sposób, co stało się jedną z oryginalnych i rozpoznawalnych cech produkcji. Jedna z alternatywnych rzeczywistości ukazywała Davida jako włóczęgę, zaniedbanego, z wózkiem pełnym zebranych z ulic rzeczy; w takiej „wersji” został napadnięty w tunelu. Sam wygląd bandziorów, ich meloniki, parasole i miejsce było mi znajome. Wydaje mi się, że było to nawiązanie do brytyjskiego filmu dramatycznego „A Clockwork Orange”, co byłoby ciekawą i zabawną konwencją.

Legion, FOX, sezon 2, odcinek 6, Dan Stevens

Lekcja życia w „Legionie”

Dezorientacja w odniesieniu do całości serialu jest największym minusem, przeszkadza, choć widz nie traci przez to zainteresowania odcinkiem. Jest to produkcja nietypowa, zagmatwana i wymagająca skupienia, by połączyć wspólne punkty. Ale jak to zrobić, gdy ich brakuje? Pod koniec poczułam pewnego rodzaju nostalgię: w odcinku zostały przedstawione wszystkie, jak dotąd, najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce od samego początku przygody Davida. W pewnym sensie odebrałam to jako lekcję lub przestrogę, że każda decyzja, jaką człowiek podejmie, będzie miała swoje konsekwencje i odbije się na przyszłości. 

Gra aktorska
10
Zdjęcia
10
Muzyka
8
Scenariusz
6
Jest to zdecydowanie najlepszy ze wszystkich odcinków, które miały swoją premierę. Fabuła zachęca, wciąga i bawi.
Ocena czytelników
8

Plusy

 • gra aktorska Dana Stevensa
 • zabawa światłem w odcinku
 • charakteryzacja, fryzury
 • muzyka
 • nawiązania

Minusy

 • odcinek odbiegający od reszty fabuły
 • niepowiązane przeskoki czasowe

Komentarze

(1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Adriana Musielak
  Adriana Musielak
  @thortilla

  Nawet jeśli ten sezon mnie nie zachwyca tak jak poprzedni (może po prostu jestem już za bardzo skołowana?) tak tu przyznaję rację, że to był zdecydowanie najlepszy odcinek. W sumie tak zastanawiałam się czemu tak nagle odcinek przerywnikowy, ale ta obecność siostry Davida w każdej rzeczywistości (a nie Syd) nie mogła być przypadkowa. Myślę, że to jego sposób na radzenie sobie z jej stratą.

Powiązane

Seriale

Legion

Serial oparty na serii komiksów o grupie X-Men. David Haller od kilku lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, ponieważ stwierdzono u niego schizofrenię. Po spotkaniu …


Recenzje