Recenzja do: Legacies (2018 )
Recenzje

Premierowy odcinek najnowszego serialu Julie Plec obejrzałam tylko z dwóch powodów. Po pierwsze: jestem masochistką. Po drugie: chciałam poczuć tę obrzydliwą satysfakcję, kiedy zjadę ten serial w recenzji. Oto więc moje katharsis.

I understood that reference

Właściwie wspominanie cyklu o „Harrym Potterze” w tytule jest dla niego bardzo krzywdzące (i dla mnie, bo to moja ukochana seria), ale skoro w pilocie „Legacies” tak często pojawia się nawiązanie do książek Rowling, to skojarzenie nasuwa się samo. O ile oba uniwersa łączy tylko jedna rzecz – czyli osadzenie sporej części akcji w szkole dla osób o nadnaturalnych zdolnościach – o tyle twórcy najwyraźniej uznali, że żarciki sytuacyjne o quidditchu czy Voldemorcie będą przyjemnym dodatkiem dla widzów, którzy od razu poczują się jak w domu, ale chyba trochę przesadzili, bo... cały pilotażowy odcinek okazał się dowcipem. Niestety mało zabawnym.

Legacies, Wampiry dziedzictwo, serial, HBO GO, odcinek 1, recenzja, Hope

O czym, w wielkim skrócie, jest serial? O przygodach Hope Mikaelson, córki legendarnego Klausa Mikaelsona oraz Hayley Marshall. Dziewczyna uczęszcza do The Salvatore Boarding School for the Young & Gifted, placówki edukującej młodzież przejawiającą nadzwyczajne moce. Nie zabraknie tutaj ani tajemniczego przystojniaczka, ani typowej szkolnej zołzy. Poza Hope śledzimy także losy bliźniaczek Lizzie i Josie Saltzman, czyli pociech Alarica. Dlaczego ten koleś się nie starzeje i jakim cudem Matt Donovan jeszcze żyje, tego się nie dowiecie – w tym świecie już dawno przestały istnieć jakiekolwiek zasady logiki.

„Legacies” nawet nie stara się być odrębnym, innowacyjnym serialem. Oczywiście, że to rozwinięcie wątków zawartych zarówno w „The Vampire Diaries”, jak i „The Originals”, ale patrząc na wszystkie trzy produkcje, można odnieść wrażenie, że w branży nie zmieniło się zupełnie nic od 2009 roku, czyli okresu, w którym zadebiutowało TVD. Identyczne zabiegi montażowe (które tutaj na dodatek wyjątkowo kulały – po scenie z Josie rozwalającej talerze następuje absurdalne, niezwiązane z niczym cięcie), podobna muzyka, identyczna technika filmowania. Dla kogoś, kto zacznie przygodę z tworami Plec dopiero od „Legacies”, nie będzie to nic nadzwyczajnego, ale bardzo się zdziwię, jeśli którykolwiek stary wyjadacz mi powie, że to wcale nie stało się już nudne i płaskie.

Legacies, Wampiry dziedzictwo, serial, odcinek 1, recenzja, Hope, Alaric, Matt

W świecie monotonii

Odcinek jest skomponowany w ciekawy sposób. Z jednej strony wydaje się, że jest naładowany akcją – zaczynamy z grubej rury, bo do szkoły przybywa nowy uczeń, zawiązuje się jakiś romans, pojawiają się pierwsze problemy. Z drugiej zaś w ciągu tych 40 minut dostaliśmy co najmniej kilka scen z rodzaju zapchajdziura, na dodatek każdy z wątków poruszonych przez scenariusz jest do bólu przewidywalny i tendencyjny. Dostrzegłam już zalążki kolejnego trójkąta miłosnego (albo i czworokąta – w każdym razie Plec lubi układać swoich bohaterów w kłopotliwe, romansowe konstelacje), co jest wyjątkowo niezgrabną kalką wcześniejszych seriali. Zastanawiam się: po co robić kolejne produkcje, skoro od dawna nie ma się na nie pomysłów? Tak, wiem, że chodzi o pieniądze i właściwe pytanie powinno brzmieć „po co ludzie to jeszcze oglądają?”.

Bohaterowie zupełnie nie budzą sympatii. W „The Originals” Hope jako dziecko była przeurocza, natomiast jako nastolatka zaczęła irytować – tak zostało do teraz. Jestem przekonana, że to, co wydarzyło się w finale TO (a co nadal napawa mnie złością), zdarzyło się tylko dlatego, żeby stworzyć jej smutne, dramatyczne back story, bo bez tego ta dziewczyna byłaby nikim, jako że nawet jej moce nie robią specjalnego wrażenia. Spokojnie mogą z nią konkurować bliźniaczki Saltzman. Twórcy wybrali dla Josie i Lizzie najbardziej banalne wątki, jakie tylko udało się wymyślić. Odnoszę wrażenie, jakby scenarzyści siedzieli w kółeczku w jakiejś klitce, w oparach papierosowego dymu i przy litrach mocnej kawy, próbując się wysilić na coś oryginalnego... by ostatecznie pójść po linii najmniejszego oporu, bo już im tyłki od tego siedzenia zdrętwiały. „Z tej zróbmy lesbijkę”, „ta niech ma problemy z agresją”, „tamten niech będzie niebezpieczny”, „o, a może niech ten będzie po prostu głupi”. Postacie zamykają się w paru podstawowych cechach, są papierowi i bezbarwni.

Legacies, Wampiry dziedzictwo, serial, HBO GO, recenzja, odcinek 1

Wyczerpany temat

Jedyną zaletą pierwszego odcinka jest zakończenie, które jako jedyne może widza zaciekawić i zachęcić go do oglądania dalej. Co prawda zaserwowano nam typowy cliffhanger, ale nie będę szczególnie zszokowana, jeśli ktoś tylko ze względu na tę końcówkę sięgnie po drugi epizod. Ja jednak nie zaliczam się do tej grupy. Dlaczego? Bo ten seans był dla mnie festiwalem wywracania oczami, uśmiechu pełnego politowania i powtarzanego ciągle pod nosem: „Boże...”. Gra aktorska kuleje, produkcja nie ma żadnego klimatu, a moje doświadczenie z wcześniejszymi dwoma serialami podpowiada, że poszczególne rozwiązania scenariuszowe – nawet dotyczące wątków z jakimś tam potencjałem – będą po prostu rozczarowujące. Niektórzy twórcy zwyczajnie nie wiedzą, kiedy należy zejść ze sceny; miejmy tylko nadzieję, że Julie Plec nie zaserwuje nam jeszcze tuzina równie miałkich i niepotrzebnych spin-offów.

Serial dostępny na platformie HBO GO.

Gra aktorska
4
Zdjęcia
5
Muzyka
2
Scenariusz
2
Pilotażowy odcinek „Legacies” okazał się dokładnie tym, czego się spodziewałam – teatrzykiem z udziałem słabych aktorów i akcją, która nie potrafi wciągnąć. Emocji w tym tyle, co kot napłakał. Ogień tego uniwersum wypalił się już dawno, wielka szkoda, że Plec i pozostali uparcie próbują go ponownie rozdmuchać.
Ocena czytelników
4

Plusy

  • niezłe zakończenie...

Minusy

  • ...które i tak nie zachęca mnie do oglądania dalej
  • nieprzekonujący aktorzy
  • źle rozpisane postacie
  • fabuła jest do bólu przewidywalna
  • jest nudno i żenująco zarazem

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Vampire Diaries

Po śmiertelnym wypadku rodziców Elena i Jeremy powoli dochodzą do siebie. Wracają do szkoły, gdzie dziewczyna od razu zauważa nowego ucznia, Stefana Salvatora. …


The Originals

Spin-off serialu „Pamiętniki Wampirów”. Po dostaniu tajemniczej wskazówki Klaus wraca do Nowego Orleanu, miasta, które prawdopodobnie zbudowała jego rodzina. Siostra …


Legacies

Spin-off serialu „The Originals”. Serial skupi się na Hope Mikaelson oraz jej przyjaciołach ze szkoły dla dzieci i młodzieży z paranormalnymi zdolnościami. Przed …


Aktualności