Recenzja do: Money Heist (2017 )
Recenzje

„La casa de papel” to obecnie, według statystyk Netflixa, najczęściej oglądany serial na całym świecie. W najnowszym dokumencie o tej przebojowej produkcji twórcy przybliżyli nam kulisy jej niebywałego sukcesu.

Niełatwe początki

Serial początkowo emitowany był tylko na terenie Hiszpanii przez stację Antena 3. Pierwotnie składał się on z 15 odcinków liczących ok. 70 minut. Ekipa skończyła zdjęcia na przełomie 2016 i 2017 roku, nie mając nadziei na dalsze losy serialu, ponieważ z czasem znacznie spadła mu oglądalność. Droga do światowego sukcesu zaczęła się, kiedy „La casa de papel” trafiło na Netflixa w grudniu 2017 roku i bez żadnej promocji osiągnął niebywałe wyniki oglądalności.

Sami aktorzy mówią, że nie spodziewali się takiego odbioru produkcji i byli niesamowicie zdziwieni, gdy zaczęły im rosnąć liczby obserwujących w mediach społecznościowych. Z dnia na dzień stali się rozpoznawalni na całym świecie i zostali poinformowani o zamówieniu na kolejne sezony.

Wszystko się zmieniło

la casa de papel, netflix

Najmocniejszym w mojej opinii elementem dokumentu było pokazanie wielu przeszkód, z jakimi przyszło się zmagać ekipie filmowej, a było ich niesamowicie dużo. Ze znacznie większym budżetem pojawiło się nie tylko więcej możliwości (jak na przykład kręcenie na prywatnej wyspie, w buddyjskiej świątyni czy w centrum Madrytu), ale także większa zależność od czasu, pogody czy warunków oświetleniowych. Niektóre sceny wymagały nie tyle godzin, co tygodni pracy ludzi odpowiedzialnych za wiele dziedzin sztuki filmowej. W dokumencie możemy zobaczyć, jak jeden mały szczegół potrafi diametralnie zmienić całą koncepcję danego ujęcia lub nawet odcinka. Reżyserowi zawsze zależy na tym, żeby wszystko było idealne, więc czasem nakręcenie jednej sceny zajmowało cały dzień.

Przemyślana formuła

Co bardzo podobało mi się w tym dokumencie, to jego przemyślany montaż oraz ciekawy pomysł na realizację. Aby pokazać nam jak najwięcej w niedługim czasie, twórcy zdecydowali się na wyznaczenie kilku punktów, które najbardziej przyczyniły się do sukcesu serialu i oscylowanie wokół nich. Do poszczególnych części dokumentu były specjalnie przydzielone wypowiedzi aktorów czy świetnie dopasowane kwestie z serialu. Ta formuła sprawiła, że widz się nie nudził, czekając na kolejne, stopniowo odkrywane sekrety produkcji.

Przede wszystkim realizm

Twórcy „La casa de papel” sami wiele razy powtarzali, że chcieli, aby wszystko wyglądało jak najbardziej realistycznie. Kontaktowali się ze specjalistami z różnych dziedzin nauki i techniki, aby wszystko prezentowało się jak najbardziej prawdopodobnie. Scenarzyści celowo udali się na przykład do odlewni, aby robić uważne notatki na temat technik przetapiania złota. Poprosili także jednego z inżynierów o specjalny wykład na temat zastosowania tuneli ciśnieniowych. Natomiast aby zamarkować zalanie skarbca ze złotem...naprawdę zanurzono cały pokój w basenie.

Ważnym czynnikiem, który znacznie przyczynił się do osiągnięcia realizmu w serialu, było pisanie scenariusza na bieżąco. Scenarzyści pracowali z odcinka na odcinek, przez co wiele spontanicznych i nieprzewidywalnych sytuacji w serialu wychodziło bardzo naturalnie. Co więcej, nawet sami scenarzyści do ostatniego epizodu nie znali zakończenia i zaskakiwali nim nie tylko widzów i aktorów, ale też siebie nawzajem.

Najlepsza ekipa na świecie

la casa de papel

Aktorzy sami przyznają, że na początku nie byli w pełni przekonani do serialu, w szczególności do nietypowych „imion” bohaterów. Twórcy mieli natomiast problem z ukształtowaniem charakterów niektórych postaci, tak aby można było je zarówno kochać, jak i nienawidzić. Z czasem jednak całkiem zatracili się w pracy nad tym serialem i pokochali tę produkcję całym sercem.

Oprócz niebywałej satysfakcji z pracy na planie „La casa de papel” przyniósł im popularność i rozpoznawalność na całym świecie. Nie da się więc ukryć, że przez te kilka lat wspólnej pracy aktorzy i twórcy serialu bardzo się do siebie przywiązali. Każda śmierć bohatera i odejście kogoś z obsady wiązało się z wieloma łzami na planie. Wszyscy śmiało przyznają, że ten serial to dla nich „niepowtarzalny dar, który napełnia cię życiem”.

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
8
Scenariusz
9
„La casa de papel: El fenómeno” to świetnie zrealizowany film dokumentalny idealny dla fanów serialu. Pozwala zajrzeć za jego kulisy i lepiej zrozumieć czynniki, które doprowadziły do tak wielkiej światowej popularności tej przebojowej produkcji.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • formuła
  • interesujące ciekawostki związane z serialem i pracą nad nim
  • możliwość zajrzenia za kulisy tak wielkiej produkcji
  • poznanie odczuć aktorów co do serialu

Minusy

  • długość

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Aktualności