2
Recenzja do: KRUK. Szepty słychać po zmroku (2018 )
Recenzje

Historia skupia się na rozwiązaniu zagadki porwania nastoletniego chłopca z Podlasia. Głównym detektywem jest Adam Kruk – inspektor z Łodzi, który w tym samym czasie zostaje wysłany do Białegostoku, gdzie się wychował. Nie dość, że musi rozwiązać sprawę nastolatka, to równocześnie zmierzy się z czymś gorszym – mroczną stroną swojej przeszłości.

„Jak tu ciemno!”

Serial promowany był z użyciem wiersza „Jak tu ciemno” Danuty Wawiłow, który pojawia się również podczas pierwszego odcinka i nadaje przedstawionym wydarzeniom mrocznego klimatu. Jest to thriller powoli pokazujący widzowi zaistniałe wydarzenia, niestroniący od tajemnicy i budowania napięcia.

Wydarzenia serialu można podzielić na dwie części – związane z przeszłością samego Kruka oraz porwanie wnuka znanego biznesmena. Nasz detektyw, co widzimy od pierwszych scen, nie ma łatwego życia. Obecnie zmaga się z bólem fizycznym, z którym nie potrafi sobie poradzić bez leków, a jego przeszłość kryje ponurą tajemnicę. Za namową przyjaciela z młodzieńczych lat, Sławka, wyjeżdża na Podlasie, by powrócić do dręczących ich wydarzeń. Warto wspomnieć, że Adam nie jest samotny, choć jego postępowanie mogłoby sugerować cośinnego – w Łodzi zostawia żonę oczekującą dziecka. Niewątpliwie jej postać może mieć znacznie większe znaczenie, jednak na początku nie wiemy wiele o ich relacjach, a do pożegnania dochodzi szybko i w miarę bezproblemowo.

KRUK. Szepty słychać po zmroku, Canal+, Michał Żurawski, Adam Kruk

„Za firanką ktoś się chowa, czarne skrzydła ma jak sowa”

Tu pojawia się problem – Adam Kruk jest postacią, do której ciężko poczuć większą sympatię. Wiemy o nim niewiele, powoli poznając za pomocą flashbacków młodzieńcze lata i to, z czym musiał się zmagać. Najbardziej zaskakujące jednak okazują się jego umiejętności detektywistyczne. Mężczyzna wydaje się kolejnym zwykłym policjantem, natomiast gdy dochodzi do porwania chłopca, widzimy, jak bardzo potrafi przyłożyć się do sprawy. Wyróżnia się na tle pozostałych pracowników komisariatu, którzy przedstawieni zostali mocno stereotypowo. Sam jego sposób działania sprawia, że chce się zobaczyć, w jaki sposób rozwiąże sprawę porwania. Przy prywatnym śledztwie, prowadzonym ze Sławkiem, już tego jednak brakuje.

„Tam za oknem wiatr się gniewa, krzyczy, gwiżdże, szarpie drzewa”

Porwanie chłopca staje się główną osią drugiego odcinka. Zanim jednak do niego dojdzie, widz wie już o kilku rzeczach związanych z nim oraz jego rodziną. Bogata rodzina działa w określony sposób, a wszystko wskazuje, że samo porwanie ma związek z ciemnymi interesami dziadka. Wszelkie tropy są szybko podchwytywane, wychodzi tu też na jaw pewna komediowa nieudolność niektórych policjantów.

Umiejscowienie akcji w niewielkiej, znającej się społeczności, do której przybywają osoby z zewnątrz, wypada bardzo dobrze. Wśród mieszkańców istnieją odpowiednie powiązania, a Kruk z przyjacielem wmieszają się w sprawy, o których nie mają pojęcia. Wszystko świetnie się zazębia i zapowiada satysfakcjonujące zakończenie. Społeczność mieszkających tam osób wydaje się jednak zbyt nieogarnięta i niesprawdzająca się w swoich zadaniach.

Serial będzie można oglądać na CANAL+ w każdą niedzielę od 18 marca o godzinie 21:30, a po emisji w telewizji również na platformie nc+ GO. Dodatkowo zostanie wyświetlony w technologii 4K na CANAL+ NOW, dokładnie w tym samym czasie, co premierowe odcinki.

Gra aktorska
6
Zdjęcia
7
Muzyka
6
Scenariusz
7
Niezła zapowiedź historii, która wciąga od początku, chociaż niekoniecznie wszystkimi wątkami. Mroczny thriller w polskim krajobrazie, pozwalający widzowi rozmyślać na rozwiązaniem przedstawionych spraw.
Ocena czytelników
6

Plusy

 • historia porwania
 • podejście Kruka do rozwiązywania sprawy
 • wciągający i stawiający pytania, na które chcemy poznać odpowiedzi
 • pierwsza scena, sugerująca pewne wydarzenia
 • ładne widoki polskich terenów

Minusy

 • głównego bohatera ciężko polubić
 • stereotypowe postacie
 • motywacja bohaterów nie jest jasna
 • nierówny poziom gry aktorskiej

Komentarze

(2)

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

 • Michał Kuć
  Michał Kuć
  @michael506800

  A jak wypada serial pod względem technicznym . Da się zrozumieć dialogi wszystkie ? Bo na takiego Belfera czy Watahe trzeba było pogłaśniać telewizor .

Powiązane

Seriale

KRUK. Szepty słychać po zmroku

Na Podlasiu dochodzi do zniknięcia nastoletniego chłopca, który prawdopodobnie został porwany. Po kilku latach pracy w Białymstoku, inspektor Adam Kruk wraca do …


Aktualności