Recenzja do: Jack Ryan (2018 )
Recenzje

Amazon uwierzył w swój serial jeszcze przed premierą, przedłużając go o kolejny sezon. Może to i dobrze, bo początek sezonu nie zachwycił tak bardzo, jak wszyscy obstawiali, ale historia ma w sobie jednak coś przyciągającego. Co warte podkreślenia – Amazon Prime Video coraz bardziej otwiera się na nasz rynek. Czytacie właśnie pierwszą w polskich mediach przedpremierową recenzję jakiejkolwiek produkcji tej platformy.

„Tom Clancy’s Jack Ryan” to nie pierwsze już podejście do przeniesienia przygód tytułowego bohatera powieści Toma Clancy’ego na ekrany – do tej pory powstało pięć filmów, z czterema aktorami wcielającymi się w Jacka. Historia przedstawiona w serialu skupia się na analityku pracującym dla CIA, który po wykryciu znacznych transferów pieniężnych dokonanych przez grupę terrorystyczną zostaje wyciągnięty ze swojej wygodnej posady za biurkiem i trafia w sam środek walki z terrorystami. Czy jednak on się do tego nadaje?

Gdzie jesteś, Jacku Ryanie?

jack ryan, amazon, recenzja, 3 odcinki

Po serialu mającym w nazwie imię i nazwisko głównego bohatera można by się spodziewać, że będzie on nieodłącznym punktem każdego odcinka. Tymczasem czasu ekranowego postaci odgrywanej przez Johna Krasinskiego jest nadzwyczaj mało. Po trzech odcinkach niewiele można stwierdzić o samym bohaterze, może poza oczywistymi informacjami: mamy do czynienia z człowiekiem inteligentnym, ambitnym oraz dźwigającym na sobie ciężar wydarzeń sprzed kilku lat. To, w jaki sposób prezentowane są szczątki informacji o nim, działa na plusy, jak i minusy serialu. Istotnych rzeczy o jego postaci dowiadujemy się przez przypadkowe momenty – przykładowo oglądanie teleturnieju ma nam udowodnić jego wiedzę. Również samą historię postaci poznajemy dzięki pojawieniu się nowego szefa. O ile sam Jack Ryan wydaje się interesujący, można to zrzucić na odgrywanego przez niego aktora, który dobrze sobie radzi w tej roli, choć twórcy wydają się nie mieć więcej pomysłów na prezentowanie jego zdolności i po trzech odcinkach o samym bohaterze nie wie się prawie nic.

Wszystko jest połączone

To, z czym serial sobie radzi, to prezentowanie drugiej strony konfliktu – grupa terrorystów, pod wodzą tropionego przez CIA Suleimana, to nie tylko ci źli bez motywacji. O samym Suleimanie, któremu poświęcono sporo czasu, wiemy więcej niż o tytułowym bohaterze. Seria skupia sporo uwagi na głównym wrogu i jego rodzinie, prezentując ich motywacje i działania. W zestawieniu z tym wyidealizowanego Jacka ciężko postrzegać jako realną postać, gdy nawet nie wiemy, co stoi za jego wyborami.

jack ryan, amazon, recenzja, 3 odcinki

Dodatkowo dostajemy kilka postaci pobocznych, których historie początkowo nie wiadomo do czego zmierzają. Jednak wszystkie prezentowane w serialu opowieści nie są przypadkowe i można doczekać się odpowiedniego ich połączenia z wątkiem głównym, co buduje ciekawą opowieść. Jedną z najbardziej interesujących postaci jest wspomniany wcześniej szef Ryana – James Greer. Mamy wgląd choćby w część jego życia związaną z religią, co okazuje się również przydatne w wykonywanej misji.

Ukryty bohater?

Jedną z bardziej wyczekiwanych rzeczy w serialu jest to, jak sam Jack może sprawdzić się w terenie. W końcu mamy do czynienia z analitykiem siedzącym za biurkiem. Czy zabranie go na przesłuchanie podejrzanych osobników jest na pewno dobrym pomysłem? Okazuje się, że zasugerowana widzom przeszłość Jacka ma znaczenie – były wojskowy potrafi sprawdzić się w najcięższej sytuacji i szybko reagować w momencie zagrożenia. Niestety jak do tej pory scen, w których ujrzeć można było jego działania, jest zdecydowanie niewiele. Może ulegnie to jeszcze zmianie w dalszej części sezonu, bo to coś, na co warto czekać.

Jack Ryan, amazon, recenzja, 3 odcinki

W serialu doświadczymy świetnych ujęć scen akcji i wybuchów – w końcu przy produkcji serialu znajduje się nawet nazwisko Michaela Baya. Historia przenosi widzów w rejony Bliskiego Wschodu, a także na ulice Francji. Uświadczymy tu sprawnego użycia kilku języków. Choć całość ma mroczny charakter, to twórcom udaje się wtrącić kilka lżejszych i czasem niezręcznych momentów dla prezentowanych bohaterów.

Początek sezonu prezentuje zwartą historię, która niekoniecznie zachwyca, ale potrafi rozbudzić ciekawość. Czy dalej będzie lepiej? Dowiemy się już niedługo.

Premiera całego sezonu 31 sierpnia na platformie Amazon Prime Video.

Gra aktorska
7
Zdjęcia
8
Muzyka
7
Scenariusz
6
„Jack Ryan” okazuje się wciągającą historią, skupiającą się na wszystkich stronach konfliktu. Samego tytułowego bohatera jest stosunkowo niewiele, ale miejmy nadzieję, że z biegiem czasu dowiemy się o nim czegoś więcej.
Ocena czytelników
7.5

Plusy

  • dobre zarysowanie drugiej strony konfliktu
  • ciekawa akcja
  • lekki humor
  • dialogi prowadzone w wielu językach

Minusy

  • niewiele tytułowego bohatera
  • nawet o mniej istotnych postaciach wiemy więcej niż o Jacku Ryanie
  • mocna przewidywalność
  • czasem bywa nudno

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

Jack Ryan

Serial na podstawie książki Toma Clancy'ego. Jack Ryan to młody analityk CIA, który natrafia na listę transferów bankowych, która, jak okaże się z czasem, była …


AktualnościJack Ryan to doładowany Jim Halpert

Przygoda na planie serialu trwała od 2005 do 2013 roku. Od tamtej pory aktor pojawiał się raczej na dużym ekranie, chociażby w naprawdę dobrej produkcji „A Quiet …