Recenzja do: In the Dark (2019 )
Recenzje

Z produkcjami stacji The CW bywa, łagodnie mówiąc, różnie. Nie twierdzę, że wypuszczają w świat same gnioty, jednak przywykłam nie oczekiwać zbyt wiele od seriali emitowanych pod ich szyldem. Dlatego, chociaż koncept na „In the Dark” mnie zaciekawił i przyciągnął, nie spodziewałam się żadnego arcydzieła. No i Bogu dzięki, że nastawiłam się tak obojętnie, bo mogłabym poczuć duże rozczarowanie. UWAGA: SPOILERY.

Podróbka Jessiki Jones (na dodatek tania)

Główną bohaterką „In the Dark” jest Murphy, młoda kobieta, która od 14. roku życia nie widzi –  straciła wzrok na skutek przewlekłej choroby. Oglądając pilot, ma się wrażenie, że poza zdolnością widzenia dziewczyna utraciła również szansę na dojrzałość. Wciąż zachowuje się jak zbuntowana nastolatka, tupie nóżką, codziennie się upija, sypia z przypadkowymi facetami i wkurza się na wszelkie próby pomocy, zwłaszcza jeśli przychodzą ze strony rodziców. Mimo to Murphy może zawsze liczyć na swoją współlokatorkę, Jess, oraz na Tysona, młodziutkiego chłopaka, z którym regularnie widuje się w ciemnej uliczce, żeby pogadać o życiu. Któregoś wieczoru Murphy dokonuje przerażającego odkrycia: ktoś najwyraźniej zamordował Tysona. Problem w tym, że policja nie znajduje żadnego ciała, a zeznania kobiety, która przecież nie może powiedzieć, że cokolwiek widziała, zostają potraktowane z dużą pobłażliwością. Murphy nie ustaje jednak w dążeniu do prawdy i postanawia na własną rękę odkryć, co stało się z jej przyjacielem.

Pewnie wydaje się wam, że tym powyższym akapitem streściłam całą fabułę i teraz pomstujecie na mnie, że już nie musicie oglądać pilota, bo doszczętnie go zaspoilerowałam. Wbrew pozorom jesteście w błędzie. Twórcy „In the Dark” najwyraźniej obrali sobie za punkt honoru wepchnięcie do pierwszego odcinka absolutnie WSZYSTKIEGO, co się dało. Nie liczcie na to, że będziecie stopniowo poznawać Murphy i przywiązywać się do niej; od razu, na samym wstępie, dostaniecie jej szczegółową, ściśle określoną charakterystykę. Oto jawi nam się buntowniczka, kobieta niemalże upadła, która w gruncie rzeczy ma dobre serduszko i jest bardzo nieszczęśliwa. Dlatego kiedy ginie ktoś jej bliski, rzuca się w wir poszukiwań. Murphy skojarzyła mi się nieco z Jessicą Jones czy po prostu, jakąś marną wersją superbohaterki, tyle że bez kostiumu. Oczywiście jest nam jej szkoda i oczywiście chcemy z nią sympatyzować, więc wierzymy, że tylko ona może odkryć, co stało się z Tysonem. Niestety tak sztampowo i sztywno nakreślona postać zupełnie do mnie nie przemawia. Wcielająca się w nią Perry Mattfeld nie jest ani trochę przekonująca; gra bardzo przewidywalnie i banalnie, ale może w kolejnych odcinkach pokaże, na co ją stać.

In the Dark, odcinek 1, The CW, serial, recenzja, Murphy, Tyson

Pełen talerz

Jak już wspomniałam, scenarzyści ewidentnie wyłazili ze skóry, by pilot był jak najbardziej treściwy. W zaledwie 20 pierwszych minutach upchnęli problemy alkoholowe, przygodny seks, morderstwo, wątek homoseksualny, dramaty rodzinne, dilerów narkotyków, szkołę dla psów przewodników, zdradę małżeńską, dobrego i złego policjanta... Naprawdę jestem pod wrażeniem. Ciekawe, czy potrafią pakować wszystko jak leci do fabuły, czy może cięli scenariusz jak się dało, bylebyśmy, broń Boże, nie dostali jakiegoś czasu na refleksję.

Co za tym idzie, wątki traktowane są po łebkach. Obawiam się, że skoro twórcy już na tym etapie pokazali nam tak dużo, to wiele nie zostanie na resztę sezonu. Z jednej strony dobrze, że nie mamy jakiegoś długiego, nużącego wprowadzenia, tylko od razu akcja przechodzi do rzeczy, ale skutkiem tego jest nienaturalność świata przedstawionego, który na chwilę obecną wydaje się niemalże karykaturalny i naszpikowany kliszami. Pilot zwykle decyduje o tym, czy widz będzie miał ochotę oglądać dalej. I powiem szczerze, że chociaż wątek zabójstwa sam w sobie jest ciekawy, to jakoś nie rwę się do tego, by poznać jego rozwiązanie. Dam serialowi szansę, bo przed nim jeszcze wiele okazji do rozwinięcia i pogłębienia poszczególnych motywów, a Murphy, mimo swej przewidywalności, jest bohaterką z jakimś tam potencjałem, tylko jeszcze niewykorzystanym.

In the Dark, The CW, odcinek 1, recenzja, Murphy, Pretzel, serial

Nic specjalnego

Ten odcinek ani mnie nie wynudził, ani nie zaintrygował. Obejrzałam go, skomentowałam krótkim „meh” i włączyłam sobie coś innego. Pod względem technicznym było w porządku, chociaż muzyka wydała mi się miejscami zbyt melancholijna – dało się wyczuć, że jest to wyraźna próba wpłynięcia na emocje widza, co niestety nie do końca podziałało. Najbardziej urzekł mnie wątek córki policjanta, liczę na to, że jeszcze ją w serialu zobaczymy. Ogólnie nie da się ukryć, że produkcja porusza temat bardzo istotny: mimo że jesteśmy świadomi, że wśród nas są osoby niedowidzące i niewidome, to na co dzień raczej o nich nie myślimy. Bywa, że utrwalane są zupełnie mylne stereotypy (jak to, że kiedy ktoś traci wzrok, to automatycznie ma bardziej wyczulone pozostałe zmysły) albo zupełnie nie wiemy, jak zachowywać się czy rozmawiać z niewidzącymi. Być może „In the Dark” idzie w dobrym kierunku edukowania w tym zakresie.

Nie mam w zwyczaju rzucać seriali w trakcie sezonu, a z tego coś jeszcze może być, więc zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja. Dostrzegam tu jakiś pomysł, chęć pokazania ważnych rzeczy, choć twórcy zachłysnęli się chyba własną kreatywnością. Jeśli tempo zwolni i przestaniemy dostawać w twarz kolejnymi banałami, a zamiast tego będziemy mogli się skupić na rozwijaniu wartościowych elementów, to z „In the Dark” może być całkiem niezła produkcja. Nawet czysto rozrywkowa.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

Gra aktorska
6
Zdjęcia
6
Muzyka
4
Scenariusz
5
Pilot „In the Dark” jest zdecydowanie przeładowany wątkami, a przez to płytki i nieangażujący. Na szczęście widać próby przekazania czegoś ważnego – może więc z czasem fabuła stanie się bardziej uporządkowana i przez to przyjemniejsza w odbiorze.
Ocena czytelników
5

Plusy

  • poruszenie istotnego tematu
  • główna bohaterka ma uroczego psa
  • dużo wątków

Minusy

  • za dużo wątków
  • Murphy to nieprzekonująca postać
  • muzyka jest miejscami przesadzona
  • przewidywalność i wtórność

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

In the Dark

Serial skupia się na Murphy, młodej kobiecie, która jest niewidoma, a w dodatku została jedynym świadkiem morderstwa jej przyjaciela, Tysona. Kiedy policja nie …