Recenzja do: Robert Kirkman's Secret History of Comics (2017 )
Recenzje

„Jessica Jones”, „Preacher”, „Legion”, „The Walking Dead”… każdy serialomaniak zna te tytuły. Wszystkie łączy medium, z którego się wywodzą – komiks. Nikt nie wyobraża sobie współczesnej popkultury bez superbohaterów. Ale co tak właściwie kryje się za epickimi historiami, ikonicznymi postaciami i całym, wartym miliony, przemysłem komiksowym? Za tym wszystkim stoją ludzie i ich fascynujące losy.

Za każdą fikcyjną historią stoi nie mniej ciekawa rzeczywistość

Robert Kirkman – twórca „The Walking Dead”, w porozumieniu ze stacją AMC, stworzył sześcioodcinkowy dokument opowiadający historię komiksu. Ale niech was nie zwiedzie nazwa – nie jest to chronologicznie poukładany, nudny wywód na temat rozwoju rynku komiksowego w USA. „Robert Kirkman's Secret History of Comics” to fascynująca podróż na backstage, pokazująca różne aspekty komiksowego medium. Tematy podjęte w tym sezonie są uważnie wyselekcjonowane i przemyślane, byśmy co odcinek dostawali historię opowiedzianą pod zupełnie innym kątem.

Robert Kirkman's Secret History of Comics, Robert Kirkman, AMC, Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu, komiksy, recenzja
Za każdą postacią komiksową kryje się twórca – prawdziwy człowiek, za każdą fikcyjną historią – historia realna, dotycząca powstania dzieła, relacji ze współpracownikami, światopoglądu twórcy. Serial jako całość próbuje odpowiedzieć na pytanie, jaki wpływ na naszą rzeczywistość mają komiksy oraz w jaki sposób rzeczywistość społeczna czy polityczna wpływa na komiks.

Od Marvela do Image Comics – czego dowiemy się oglądając „Robert Kirkman’s Secret History of Comics”?

Jak przyciągnąć widzów i momentalnie skupić ich uwagę? Zacząć od Marvela, oczywiście! Wybór tematu do pierwszego odcinka nie mógł być przypadkowy i potwierdza hegemonię wydawnictwa – przecież niezależnie od tego, czy czytamy komiksy, czy też nie i tak doskonale wiemy kim są Iron Man i Strażnicy Galaktyki. Serial porusza niezwykle ciekawe rozdziały w historii rozwoju komiksowego biznesu. Przedstawia kulisy pracy scenarzystów i rysowników, pokazuje skomplikowane relacje między twórcami (np. odcinek o Stanie Lee i Jacku Kirbym), genezę ikonicznych postaci (odcinek o Wonder Woman) oraz wpływ zmian realnej rzeczywistości na życie komiksowych bohaterów (odcinek o czarnoskórych bohaterach komiksowych lub o 11 września i Nowym Jorku w komiksach). 

Na szczególną uwagę zasługuje trzeci odcinek serii, który skupia się na twórcach Supermana. To historia pełna emocji i zwrotów akcji – bo tak właśnie wyglądała walka Jerry’ego Siegela oraz Joego Shustera o uznanie ich praw do wizerunku postaci, którą wymyślili.

„Robert Kirkman's Secret History of Comics” to serial dokumentalny, mamy więc mnóstwo wywiadów z twórcami komiksowymi – zarówno współcześnie pracującymi w największych wydawnictwach, jak i legendami w branży (Stan Lee chociażby). Nie brakuje także klipów z największych blockbusterów na podstawie komiksów oraz mnóstwa materiałów archiwalnych – zdjęć i filmów.

Aby usprawnić storytelling serii, twórcy zdecydowali się na fabularne scenki odgrywane przez aktorów – co z pewnością jest sugestywne i wzmacniające przekaz. Inscenizacje dynamizują opowiadaną historię i naprawdę trudno się znudzić w trakcie oglądania.

Robert Kirkman's Secret History of Comics, Robert Kirkman, AMC, Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu, komiksy, recenzja

Serial dokumentalny, który każdy fan popkultury powinien zobaczyć

Serial polecam nie tylko fanom komiksów czy filmowego uniwersum Marvela, ale także wszystkim zainteresowanym popkulturą w ogóle. Z niszowej rozrywki dla geeków, komiks stał się jednym z najważniejszych mediów współczesności. Bardzo dochodowym i niezwykle wpływowym. No i przy okazji – piekielnie fascynującym! Fakt, że za powstaniem serii stoi Kirkman – nie tylko kreator, ale też wielki fan komiksu – sprawia, że w żadnym momencie seansu nie mamy wrażenia, jakby podejście serialu do tematu było powierzchowne czy zbyt ogólne. Zdecydowanie warto! 

Polska premiera serialu dokumentalnego „Robert Kirkman: Nieznana historia komiksu” już 15 stycznia w stacji AMC. Odcinki będą pojawiać się w poniedziałki o 21:00. 

Gra aktorska
8
Zdjęcia
8
Muzyka
8
Scenariusz
9
Dociekliwi fani komiksów, którzy znają literaturę dotyczącą historii tego medium pewnie niczego nowego z serialu się nie dowiedzą, ale tematy poruszane w odcinkach na pewno zainteresują tych, którzy swoją przygodę z komiksem zaczynają, lub znają jedynie filmowe i serialowe adaptacje.
Ocena czytelników
9

Plusy

  • ciekawy dobór tematów
  • wywiady z twórcami
  • wysoki poziom merytoryczny

Minusy

  • sezon zdecydowanie za krótki na wyczerpanie tematu
  • skupienie się jedynie na komiksach superbohaterskich
  • dla fanów komiksów zainteresowanych historią branży serial może wydać się mało odkrywczy

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Walking Dead

Serial opowiadający o świecie po wybuchu apokalipsy zombie. Głównym bohaterem „Żywych trupów” jest Rick Grimes, policjant, który staje na czele grupy ocalałych …