Recenzja do: His Dark Materials (2019 )
Recenzje

W 2007 roku swoją głośną premierę miał film fabularny „The Golden Compass”, który okazał się zarówno klapą artystyczną, jak i finansową. Obraz ten wbrew oczekiwaniom fanów nie doczekał się kontynuacji, a świat Mrocznych Materii, przynajmniej ten filmowy, na jakiś czas przestał istnieć. Jednakże szczęśliwym trafem kolejną ekranizacją bestsellerowej trylogii fantasy autorstwa Philipa Pullmana zaczęli interesować się włodarze BBC i HBO, którzy ostatecznie postanowili stworzyć serial „His Dark Materials”. Jak prezentuje się pierwszy odcinek? Przekonajcie się sami!

Fantastic Daemons And Where To Find Them

Świat przedstawiony w „His Dark Materials” początkowo zdaje się funkcjonować w sposób bliźniaczo podobny do tego nam znanego. Jednakże wraz z kolejnymi minutami pierwszego odcinka okazuje się, że więcej nas dzieli niż łączy. W historii wykreowanej przez Philipa Pullmana każdy człowiek jest duchowo, a tym samym nierozerwalnie połączony ze swoim strażnikiem życiowym, czyli dajmonem. Podobnie jak i w naszym życiu bohaterzy produkcji wyznają pewne wierzenia, których nieprzestrzeganie może skończyć się źle i spowodować niemałe kłopoty. Jednakże przekorny los sprawia, że stryj głównej bohaterki, Lord Asriel (świetny James McAvoy), przebywając na północy, dokonuje istnie herezyjnego odkrycia, które być może zmieni dotychczasowy ład i porządek. Wraz z nim wielkie zmiany pragnie odkryć jego bratanica Lyla (zjawiskowa Dafne Keen), która ostatecznie zmuszona jest sama wyruszyć w największą podróż swego życia.

His Dark Materials, HBO, BBC, TV Series, Złoty Kompas, The Golden Compass, Review, Season 1, Recenzja

Początek niezwykłej przygody

Pierwszy odcinek produkcji, „Lyra’s Jordan”, jest tradycyjne wprowadzeniem do świata przedstawionego, toteż dowiadujemy się z niego między innymi o ważnej roli dejmonów w życiu głównych bohaterów czy o organizacji zwanej Magisterium, która w sposób konserwatywny pilnuje dotychczasowego porządku. Ponadto w pilocie oczywiście mamy okazję, aby poznać główną bohaterkę i świat, w którym tej przyszło żyć przez ostatnie dwanaście lat. W postać Lyri wciela się Dafne Keen, którą możecie kojarzyć, chociażby z głównej żeńskiej roli w filmie „Logan” z 2017 roku. Młoda aktorka prezentuje się bardzo naturalnie i w sposób nadzwyczajny ukazuje emocje, jakie odczuwa jej bohaterka. Oglądając znakomitą kreację Dafne, łatwo uwierzyć w magię świata przedstawionego i wczuć się w opowiadaną historię.

His Dark Materials, HBO, BBC, TV Series, Złoty Kompas, The Golden Compass, Review, Season 1, Recenzja

Osoby, które nie czytały książki, nie muszą się obawiać, że nie zrozumieją niektórych wątków. W pilocie produkcji nie brakuje trudnych słów czy definicji, ale na szczęście scenarzystom udało się mądrze napisać odcinek i pod koniec pierwszego epizodu wszystko pozostaje przejrzyste. Serial przedstawia nam swoją mitologię w równie zjawiskowy sposób, tak jak kiedyś robiła to książka Philipa Pullmana. Jednakże osoby pamiętające pierwsze polskie wydanie książki z 2004 roku mogą czuć małe rozczarowanie, ponieważ niektóre słowa użyte w polskim tłumaczeniu serialu występują w nowszej wersji zgodnej z ostatnim, tegorocznym tłumaczeniem powieści. I tak na przykład w „His Dark Materials” nie znajdziemy już Cyganów, a Gypcjan. Takich drobnostek jest więcej, aczkolwiek moim zdaniem to po prostu kwestia przyzwyczajenia.

Audiowizualna perełka

Jeśli chodzi o aspekty audiowizualne, to nic dziwnego, że koprodukcja dwóch telewizyjnych gigantów jest na tak wysokim poziomie. Symetryczne kadry, długie ujęcia wraz z akompaniamentem muzyki przenoszą nas prawie na godzine do wspaniałego świata Mrocznych Materii, którego odkrycie dopiero przed nami. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to szczerze muszę przyznać, że początkowo wygląd Stelmarii (dejmon Lorda Asriela) nie do końca przypadł mi do gustu i uznałem, że prezentuje się ona nazbyt nierealnie, ale w późniejszych sekwencjach odcinka uczucie te praktycznie znikło.

His Dark Materials, HBO, BBC, TV Series, Złoty Kompas, The Golden Compass, Review, Season 1, Recenzja

Śmietanka towarzyska  

Nie można pisać o „His Dark Materials”, nie wspomniawszy dobrego słowa o dwójce utalentowanych aktorów, którzy pojawiają się w odcinku pilotażowym i zachwycają. James McAvoy wspina się na aktorskie wyżyny i wręcz popisuje się swym kunsztem, a tym samym tworzy prawdziwy i naturalny portret swego bohatera. Ruth Wilson wciela się w postać Marisy Coulter i mimo tego, że pojawia się w drugiej połowie odcinka, to swoją charyzmą oraz wnikliwym spojrzeniem kradnie momentami całe show. Mogę zdradzić wam, że to tylko początek, a Lord Asriel i Pani Coulter jeszcze nieraz namieszają w tej opowieści. Prawdziwe emocje dopiero przed nami!

Odcinek pilotażowy „His Dark Materials” idealnie spełnia zadanie pierwszego epizodu. Wprowadza nas do świata przedstawionego, chwyta nasze serce klimatem, zachwyca mocnymi kreacjami aktorskimi oraz sprawia, że chcę się więcej i więcej. Na koniec chciałbym wyraźnie zaznaczyć, żebyście zachęceni zagranicznymi recenzjami nie oczekiwali od pierwszego odcinka serialu, że jest on godnym następcą „Game of Thrones”. Ponieważ nie, nie jest, a przynajmniej jeszcze nie, ponieważ „His Dark Materials” dopiero raczkuje, a na prawdziwe fajerwerki przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Serial można obejrzeć na platformie HBO GO.

Gra aktorska
9
Zdjęcia
9
Muzyka
8
Scenariusz
8
Odcinek pilotażowy „His Dark Materials” idealnie spełnia zadanie pierwszego epizodu. Wprowadza nas do świata przedstawionego, chwyta nasze serce klimatem, zachwyca mocnymi kreacjami aktorskimi oraz sprawia, że chcę się więcej i więcej.
Ocena czytelników
8

Plusy

  • Przystępnie przedstawiona mitologia świata przedstawionego;
  • Znakomity odcinek pilotażowy;
  • James McAvoy i Ruth Wilson;
  • Zjawiskowa Dafne Keen;
  • Aspekty audiowizualne;

Minusy

  • Nowe tłumaczenie;
  • CGI Stelmarii;

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

His Dark Materials

Fabuła skupia się na dwóch równoległych wymiarach, w których żyją Lyra Belacq oraz Will Parry. W trylogii pojawia się wiele unikatowych, fantastycznych elementów …


Aktualności