Recenzja do: Good Trouble (2019 )
Recenzje

Wiadomość o powstaniu spin-offu „The Fosters” przyjęłam w sposób słodko-gorzki. Z jednej strony cieszyłam się, że jeszcze nie muszę ostatecznie pożegnać się z niektórymi członkami rodziny Adams-Foster, a z drugiej fakt, że twórcy zdecydowali się skupić na dwóch bohaterkach, które i tak otrzymały już mnóstwo czasu antenowego, wydał mi się mocno niesprawiedliwy. Przez pięć sezonów pierwotnego serialu przewinęło się tyle interesujących postaci drugo- i trzecioplanowych (jak chociażby Aaron), że rozwinięcie ich historii byłoby znacznie ciekawsze. Mimo to zdecydowałam się podążyć za Callie i Marianą do Los Angeles, żeby zobaczyć, jak sobie radzą.

Kiedy dorosłość daje ci z liścia w twarz

Po ukończeniu studiów prawniczych Callie podejmuje pracę w jednej z kancelarii, tuż pod okiem konserwatywnego sędziego. Z kolei Mariana jest świeżo upieczoną absolwentką MIT, której inżynierska kariera dopiero się rozpoczyna. Siostry, żeby wspierać się nawzajem, znajdują wspólne mieszkanie (które okazuje się odrapanym, brudnym pokojem, ze wspólną dla innych mieszkańców budynku łazienką i kuchnią). Czy coś się zmieniło w ich życiu poza tym, że obie są kilka lat starsze, skończyły studia i muszą same na siebie zarabiać? Właściwie niewiele.

Choć trudno co prawda wyrokować na podstawie jednego odcinka, to jednak mam nieodparte wrażenie, że ani postać Callie, ani tym bardziej Mariany ewoluowała od czasu „The Fosters”. Pierwsza nadal jest odważną, ale przez to nieco w gorącej wodzie kąpaną kobietą, która wierzy, że zmieni świat, z kolei druga trochę za bardzo skupia się na tym, żeby wszystkim zaimponować, a szczególnie przystojnemu koledze. Ich wzajemna relacja też bardzo przypomina tę, kiedy obie wciąż były w szkole: razem imprezują i świetnie się bawią, a jednocześnie ukrywają przed sobą różne rzeczy czy kłócą o chłopaka. Nie to, żebym oczekiwała, że nagle skupią się jedynie na poważnych rzeczach i będą podejmować wyłącznie dojrzałe, przemyślane decyzje, aczkolwiek jeśli w czasie trwania sezonu gra aktorska Mai Mitchell i Cierry Ramirez pozostanie taka sama, podobnie jak kreacja bohaterek, to będzie oznaczało, że twórcy nie zrobili żadnego kroku naprzód.

Muszę jednak przyznać, że całkiem ciekawie było przyglądać się pierwszym zawodowym doświadczeniom dziewczyn. Trochę się obawiałam, że scenariusz może nieco podkoloryzować te wątki, tymczasem od samego początku wiadomo, że praca będzie stanowiła dla nich spore wyzwanie i niejednokrotnie przyniesie gorycz porażki. Liczę na to, że fabuła nie pójdzie zbyt mocno w stronę oklepanej dramy, polegającej jedynie na romansach czy kłótniach między rodzeństwem, tylko skupi się właśnie na prawniczych i inżynierskich zadaniach.

Good Trouble, sezon 1, odcinek 1, spin-off, The Fosters, Callie, Mariana, Maia Mitchell, Cierra Ramirez, Freeform, serial, recenzja

To już nie jest bezpieczny dom

Pilot „Good Trouble” całkiem nieźle zachował równowagę między wprowadzeniem do nowej historii a budowaniem wątków głównych. Nie dostajemy zatem długiego, nużącego wstępu, który zwłaszcza dla tych, którzy oglądali „The Fosters”, byłby zwyczajnie męczący; zamiast tego, po zbudowaniu tła wydarzeń, zostają zarysowane problemy, które zapewne w kolejnych odcinkach rozwiną się i to przede wszystkim na nich będzie się opierała cała fabuła. Dostrzegam też spory potencjał w nowych postaciach, które się pojawiły, szczególnie w pozostałych mieszkańcach budynku, do którego wprowadziły się Callie i Mariana. Na razie wiadomo o nich naprawdę niewiele, jednak wydaje mi się, że będą powiewem świeżości dla „starych” widzów.

Jednocześnie odniosłam wrażenie, że „Good Trouble” będzie miało nieco inną, lżejszą konwencję niż „The Fosters”. Może to jedynie pozory, ponieważ wiadomo, że na prawdziwe dramaty i kłopoty będzie trzeba poczekać, skoro sezon dopiero startuje, jednak całość wydała mi się bardziej „kolorowa” i żywsza, zwłaszcza w porównaniu do ostatnich dwóch sezonów serialu-matki. Nie będę na razie wyrokować, czy to dobrze, czy źle, bo okaże się po przynajmniej kilku epizodach, jednakże pilot oglądało się przyjemnie. Oby tylko twórcy nie zrezygnowali z podejmowania tematów istotnych problemów społecznych, co szczególnie przypadło mi do gustu w „The Fosters”. 

Powtórka z rozrywki

Technicznie odcinek jest poprawny, ale przez to banalny. Proste motywy muzyczne, płynny montaż, żadnej zabawy światłem czy kolorem – ogląda się po prostu przyjemnie, właściwie bez zwracania uwagi na to, czy wszystko zostało dobrze nakręcone. W przyszłości liczę na więcej ujęć z Los Angeles, bo na pewno będzie to przyjemna odmiana po niemalże prowincjonalnych krajobrazach, jakie zafundowało „The Fosters”.

Good Trouble, sezon 1, odcinek 1, spin-off, The Fosters, Callie, Mariana, Maia Mitchell, Cierra Ramirez, Freeform, serial, recenzja

„Good Trouble” z powodzeniem okaże się miłym dodatkiem dla tych, którzy nie chcą się rozstawać z bohaterami wcześniejszego serialu. Na pewno znajdzie też swoich fanów wśród nowych odbiorców, nieznających w ogóle głównych postaci. Ale czy zdobędzie dużą popularność? Nie sądzę. To raczej obyczajowy, wciąż trącący mocno młodzieżowym klimatem przeciętniak, który pewnie będzie chętnie oglądany przez dwa-trzy sezony, jednak nie zawojuje świata. Chętnie przyjrzę się dalszym losom Callie i Mariany, aczkolwiek będzie to raczej przerywnik od ciekawszych nowości tego roku.

Serial nie jest obecnie dostępny w Polsce.

Gra aktorska
6
Zdjęcia
6
Muzyka
5
Scenariusz
6
„Good Trouble” zapowiada się na przyjemny zapychacz czasu, który co prawda nie zrewolucjonizuje rynku serialowego, ale na pewno znajdzie swoich wielbicieli. Początek nie jest zachwycający, ale w jakiś sposób zachęca do zerknięcia na kolejne odcinki.
Ocena czytelników
6

Plusy

  • dobre wprowadzenie do historii
  • ogromny potencjał w nowych bohaterach
  • twórcy starają się nie koloryzować wizji samodzielnego życia

Minusy

  • główne bohaterki wydają się takie same jak w „The Fosters”
  • serial jawi się jako dość banalny i prosty
  • obawiam się, że może zostać zaburzona proporcja między siostrzanymi kłótniami a innymi wątkami

Komentarze

Zaloguj się, aby dodać komentarz.

Powiązane

Seriale

The Fosters

Policjantka Stef i szkolna wicedyrektorka Lena to para lesbijek, wychowująca biologicznego syna Stef oraz adoptowane bliźnięta. Gdy zapada decyzja o zostaniu rodziną …


Good Trouble

Spin-off serialu „The Fosters”. Fabuła skupia się na losach Callie i Mariany zaraz po ich przeprowadzce do Nowego Jorku.